221 zeeland Ik snap niet waarom die mensen niet klagen Schade brand Chinees restaurant valt mee Nieuwe dorpsentree voor Colijnsplaat laat nog even op zich wachten m Wolphaartsdijk Middelburg klaar voor Enecotour NAAR DE SAUNA zaterdag 4 augustus 2012 KBSKttSSBSSSSBa Het oude Hotel Café Restaurant Royal aan de Lepel straat in Wolphaartsdijk wordt sinds 2004 gebruikt als pension voor arbeidsmigranten. Het is destijds voor twee ton gekocht door Eurobezit. Grote schoonmaak bij het Chinese restaurant vrijdag. foto Willem Mieras door Nadia Berkelder door Tom Kiel GOES - Ondanks de grote hoeveel heden rook valt de schade ontzet tend mee bij winkels in winkelcen trum De Bussel in Goes-Zuid. Donderdag brak er rond half elf 's ochtends brand uit bij het Chi nees-Indisch restaurant Golden House. Bedrijfsleidster Guonyo Ji ver klaart: „Een wok vatte vlam en binnen no-time brandde ook de af zuiging. Dat veroorzaakte zoveel rook dat iedereen naar buiten moest. Ik heb toen eerst de stroom uitgezet en daarna de brandweer gebeld. Die was er al binnen vijf minuten. Gelukkig is niemand ge wond geraakt." Wanneer het restaurant weer open kan, is niet duidelijk. „Ik vraag zo snel mogelijk offertes aan bij leveranciers van keukens. Het is namelijk een volledige ravage. Zodra er een nieuwe keuken is ge leverd, gaan we weer open." Schade-experts van schoonmaak bedrijf Dolmans liepen vrijdag met zaklampen door de post-apo- calyptisch ogende keuken. Ze kwa men al gelijk na de brand met een team aan mensen het hele cen trum schoonmaken. De meeste winkeliers in het centrum hadden alleen een beetje last van een vage plasticlucht die na de brand in de panden bleef hangen. Vrijdagochtend was de hal, lei dend naar de Chinees, weer hele maal schoon. De ingeslagen voor deur is bedekt met hout. Met de achterliggende ontvangstruimte en het pas vernieuwde restaurant zelf is weinig mis. Het gesmolten ventilatierooster aan de buiten kant van het pand verklapt de ge beurtenis van donderdag. Alleen de naastgelegen snackbar en de Chinees zelf waren vrijdag ochtend nog gesloten. Volgens de bedrijfsleider van snackbar 't Hap je moest zijn zaak grondiger schoongemaakt worden dan ande re winkels. Hij kon daardoor pas vrijdag rond half vijf beginnen met friet verkopen. „Toch valt het met de schade wel mee, vind ik. De verloren spullen kosten bij el kaar zo'n zeshonderd euro. Dat be drag krijg ik samen met een ver goeding van het verlies aan omzet van de verzekering." Kapper Moooi ging vrijdag ochtend open. „Donderdag waren we de hele dag gesloten. De zaak lag vol met roet van de brand en het stonk er heel erg. Dat werd ge lijk opgeruimd. Het schoonmaak bedrijf heeft dat allemaal netjes op geruimd", zegt filiaalmanager Ma- riska Balsingh. e^sssasaisssKiaaxiVSffss^ MIDDELBURG - Middelburg maakt zich op voor de Enecotour. Tijdelij ke verkeersmaatregelen als parkeer verboden en afsluitingen horen daar onvermijdelijk bij. Zo kan er vanaf morgenochtend 12.00 uur tot maandag 19.00 uur niet gepar keerd worden op het Damplein, Dam, Rotterdamsekaai en Dwars- kaai. Op maandag geldt er een par- GENIET MET KORTING bij De Parel in Hof Domburg Tegen inlevering van deze coupon 2 VOOR DE PRIJS VAN 1 Aclie is geldig tot en met 30 september 2012. Alleen geldig voor hel dag- 1 en weekendtarief en met in combinatie met andere I DE PAREL acties Kuur- 6r Beautycentrum De Parel www.beautycentrumdeparel.nl HOEDEKENSKERKE - De vrouw aan de keukentafel draait wat met haar hoofd als antwoord op de vraag of ze hier graag woont. Ze glimlacht mistroostig met een blik op de af tandse keuken. Ze drukt haar siga ret uit in de volle asbak en ver dwijnt snel naar haar kamer. Die staat, net als de rest van het pen sion, te koop. Vrijdagmiddag neuzen de vast goedinvesteerders en de uitzendbu reaubazen nieuwsgierig door twee pensions in Hoedekenskerke en Wolphaartsdijk. De panden wor den op 6 september geveild. De ei genaar, Eurobezit BV, voldoet, zo als dat fraai heet, niet meer aan de financiële verplichtingen. „Wat een schitterende keuken", klinkt het cynisch in Hoedekens kerke. Er staan vier oude vieze for nuizen, de verf is afgebladderd, de tegels schilferen. „Ik snap niet dat die mensen zelf niet klagen", zegt de jonge man, die met zijn vader is komen kijken. Ze werken ook met arbeidsmigranten, zegt de va der, Hongaren vooral, en komen zien of dit pand iets voor hen is. „Er zijn wel rookmelders", wijst de zoon optimistisch. Een vrouw verdwijnt in haar ka mer. De kleine ruimte staat prop vol met spullen. Verderop staat ie mand te douchen in de gezamenlij ke badkamer. Buiten staat het on kruid kniehoog op de tegels. De ge meente Borsele had het met de ei genaar van het pension aan de stok en dreigde met sluiting: het voldeed niet aan de veiligheidsei sen. Binnen is dat niet moeilijk voor te stellen. Het is lastig, zegt de jonge vast goedhandelaar. „Je koopt dit pand met huurders. Dat betekent dat je drie maanden niets verdient." De bewoners werken bij uitzendbu reau Groenflex, eigendom van de zelfde man die ook enig aandeel houder is van de BV die het pand in bezit heeft: Eurobezit. In hotel Royal in Wolphaartsdijk is het stil. Het enige teken van le ven is de was aan de rekjes in de gang en de werkschoenen voor de deuren in de lange sombere gan gen. Uit de badkamer komt een pe netrante puducht. Onderaan de noodtrap ligt een berg peuken. De jaren-zeventig banken in de donke re huiskamer zijn ongebruikt. De gemeenten op Zuid-Beveland willen het allemaal anders, weten de potentiële kopers: netter, bui ten de dorpskernen, met toezicht, met meer mensen bij elkaar, niet iedereen verspreid. De uitzendbu reaus zijn bovendien druk op zoek naar alternatieven: huisvesting op vakantieparken wordt steeds pro blematischer: de gemeente Borsele gaat bijvoorbeeld - onder druk van de rechter - optreden tegen de huisvesting van Polen op het va kantieparkje Scheldeoord bij Baar land. keerverbod van 7.00 uur tot 19.00 uur op de Rouaansekaai, Bierkaai, Londensekaai, Kousteensedijk, Ko rendijk, Kinderdijk, Maisbaai, Los- kade en Sint Pieterstraat. De door komst van de renners wordt ver wacht vanaf 15.20 uur, de finish op de Dam is om 16.20 uur. pagina 48/49: Contador terug aan het front door Luc Oggei COLIJNSPLAAT - De gewenste nieu we dorpsentree voor Colijnsplaat aan de Havelaarstraat laat nog even op zich wachten. Nieuw- bouwwijkje De Valkreek komt niet van de grond en ook voor wat betreft de verplaatsing van de Spar-supermarkt naar de plek van garage van Gilst (die inmiddels al lang en breed in een nieuw bedrijfspand aan de Oostzeedijk zit) is de kogel nog niet door de kerk. Wel is het de bedoeling dat het voormalige garagepand dit jaar wordt gesloopt en de grond wordt gesaneerd, zegt wethouder Adri van der Maas van de gemeente Noord-Beveland. Voor de verplaat sing van de supermarkt, die nu nog aan de Kruisstraat in het dorp is gevestigd, staan wat de gemeen te betreft 'alle seinen op groen'. De winkel wil graag weg van de huidi ge stek omdat die te klein is, niet optimaal bereikbaar en te weinig parkeerruimte heeft. „Wat ons betreft gaan we zo snel mogelijk naar de nieuwe locatie en die intentie is er ook zeker", zegt exploitant Leo Sturm van de Spar. „Maar zoiets gaat niet vandaag op morgen, het is een stap die je als ondernemer waarschijnlijk maar één keer in je leven zet. We zijn met alle partijen zeker bereid die stap te zetten, maar het moet wel kunnen." Sturm verwacht over een week of zes meer duidelijk heid te hebben. Wat betreft het nieuwbouwplan De Valkreek (een kleine dertig wo ningen in jarendertigstijl) speelt hetzelfde als elders; er worden te weinig" woningen verkocht om te kunnen beginnen. „Maar we blij ven eraan trekken", zegt Van der Maas. „We willen nu met de ont wikkelaar bekijken of de huizen die wel zijn verkocht in elk geval kunnen worden gebouwd, zodat er zichtbaar iets gebeurt." Belangstellenden bij het pension aan de Havenstraat in Hoedekenskerke. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 98