Regime lijkt weer baas in Damascus SI buitenland Hongkong baalt van Ksenia Sobtsjak: op Zestig procent Poolse priesters houdt er een minnares op na Kinderen dood bij brand \l ■a '\V 'Voedselhulp dringend nodig in Noord-Korea' Helft Italianen dit jaar niet met vakantie Pianiste Mihaela Ursuleasa (33) overleden zaterdag 4 augustus 2012 Militairen zouden opstandelingen executeren Rebellen teruggedrongen tot zuiden van de stad. Elders in Syrië ook nog steeds felle gevechten. Ex-gezant Kofi Annan ziet nog steeds kansen voor vrede. Rusland stuurt drie marine schepen naar Tartus. DAMASCUS - Het Syrische regime lijkt de hoofdstad Damascus weer onder controle te krijgen. Na we kenlange gevechten zijn de rebel len teruggedrongen tot een district in het zuiden van de stad. Het le ger ging gisteren het laatste bol werk in met tientallen tanks, voer tuigen en duizenden militairen. Aan het begin van gisteravond zou-» den de troepen van president Bas- har al-Assad het grootste deel van het district Tadamon in handen hebben. Volgens inwoners gaan de militairen van huis tot huis op zoek naar opstandelingen. Zeker twaalf mensen zouden standrechtelijk zijn geëxecuteerd, maar die berichten konden niet worden gecontroleerd. Al sinds half juli werd er gevoch ten om Damascus. Enkele wijken kwamen in handen van rebellen. Gevechtshelikopters van het regi me schoten op de buurten, bewo ners sloegen massaal op de vlucht. Het opstandige Vrije Syrische Le ger sprak van 'de vulkaan van Da mascus en de aardbeving van Sy rië'. Kort na het begin van de strijd trof een zelfmoordaanslag het regime in het hart. Vier kop stukken kwamen om het leven. Ook in andere steden wordt ge vochten. Volgens de oppositie wer den gisteren vijftig burgers gedood in de centrale stad Hama, een be langrijke verzetshaard. In de stad Aleppo had het regime naar eigen zeggen gisteren zeventien 'terroris ten' gedood. Opstandelingen zou den strijders van een beruchte re geringsgezinde militie hebben ver moord. Volgens VN-chef Ban Ki-moon zijn er mogelijk misdaden tegen de menselijkheid of oorlogsmisda den gepleegd. De internationale gezant voor Sy rië, Kofi Annan, gooide donderdag de handdoek in de ring. Hij voelde 'Mi*.. -w-y? i zich niet gesteund door wereldlei ders en klaagde over het 'aanhou dende vingerwijzen en uitschel den'. Toch blijft Annan kansen zien voor vrede. „Het is duidelijk dat president Assad moet vertrek ken", schreef hij in de zakenkrant Financial Times van gisteren. Hij roept Rusland, China en Iran op om hun bondgenoot Syrië over te halen tot veranderingen. Westerse en Arabische landen de den gisteren een nieuwe poging de Verenigde Naties het geweld te laten veroordelen. Dat gebeurt de ze keer via de Algemene Vergade ring van alle lidstaten, waaronder ook Nederland. In de Veiligheids raad liggen Rusland en China al meer dan een jaar dwars. Rusland stuurt drie marinesche pen naar de Russische marinebasis bij de Syrische havenstad Tartus, berichtten Russische media giste ren. Het zou om drie landingsvaar tuigen gaan met elk 120 mariniers aan boord. zie onze website: buitenland Bekijk videobeelden met recente ont wikkelingen in Syrië DORTMUND - Een brand in een flat woning in de Duitse stad Dortmund heeft gisterochtend aan drie kinde ren het leven gekost. Twee kinderen van vier en twaalf jaar werden in de woning op de be gane grond dood aangetroffen. Een kind van tien jaar stierf in het zie kenhuis, deelde de politiè mee. De politie gaat uit van een 'familie- door onze correspondent Michiel van Blommestein LODZ - Het was al jaren een pu bliek geheim dat sommige katho lieke priesters in Polen er, ondanks het celibaat, een minnares op na hielden. Harde cijfers waren er echter niet. In de Poolse uitgave van het week blad Newsweek heeft Jozef Ba- niak, hoogleraar Religiesociologie aan de Mickiewiczuniversiteit in Poznan, het taboe nu onthuld: 60 procent van de priesters heeft een affaire' tussen tien en vijftien pro cent heeft zelfs kinderen. Baniak doet al jaren onderzoek op dit ter rein. In 2009 wist hij te melden dat de helft van de Poolse priesters stie kem een gezin wilde stichten. Vol gens de hoogleraar weten parochia nen en kerkbestuurders vaak van de affaires. De kerkvaders doen er het liefst het zwijgen toe. Wanneer het een probleem wordt, wordt de priester naar een andere parochie overge plaatst. De kerk betaalt zelfs de ali mentatie voor priesters die er geen geld voor hebben. En als een pries- SEOUL - Noord-Korea heeft drin gend voedselhulp nodig. Door de overstromingen van vorige maand is het toch al grote voedselpro bleem in het land nog nijpender geworden. Dit heeft een woord voerder van VN-chef Ban Ki-moon bekendgemaakt. Volgens de Noord-Koreaanse staatsmedia zijn bij de watersnood zeker 119 mensen om het leven gekomen en tienduizenden dakloos geraakt. VN-vertegenwoordigers hebben de getroffen gebieden bezocht. Er is veel schade ontstaan aan huizen en openbare gebouwen, de infra structuur is aangetast en veel land bouwgrond is ondergelopen. ROME - Ruim 30 miljoen Italianen gaan dit jaar niet met vakantie, voornamelijk om financiële rede nen. Dat blijkt uit cijfers die de be langenvereniging van het Italiaan se midden- en kleinbedrijf heeft gepubliceerd. De grootste krant van het land, de Corriere della Se ra, noemde het vrijdag 'angstaanja gend' dat de helft van de bevol king zich geen vakantie meer kan permitteren. Voor de meeste Italia nen waren de zomerse dagen aan zee, in de bergen of in een van de historische oude steden vroeger een vanzelfsprekendheid. In Sicilië gaat zelfs meer dan 70 procent van de bevolking niet met vakantie. ter uit de kerk wil stappen krijgt hij volgens Baniak vaak te horen: 'doe het niet'. Het celibaat staat in Polen al lang ter discussie. Criticasters van de ka tholieke kerk schrijven gevallen van pedofilie deels toe aan de vol gens hen verstikkende regels waar aan priesters zich dienen te hou den. Maar over het gedrag van priesters wordt slechts nu en dan bericht. Verhalen dat de kerk bewust een oogje toeknijpt worden door con servatieve Polen afgedaan als on zin. door onze correspondent Remko Tanis HONGKONG - Het is maar 34 pagi na's dik. Toch zorgt het ervoor dat tienduizenden inwoners van Hongkong op hun achterste benen staan. 'Het China Model' is een les boek dat na de zomer wordt inge voerd. Communistische hersen spoeling uit Peking, vinden veront ruste ouders en onderwijzers. Het boekje moet leerlingen in Hongkong 'vaderlandslievende kennis' bijbrengen. „Dat is nodig, want leerlingen hebben jarenlang koloniaal onderwijs gehad", zegt professor Chan Jinli, Hong kong-kenner aan de universiteit van Guangzhou. Hongkong was tot 1997 een Britse kroonkolonie. Bij de overdracht aan China werd afgesproken dat de stad tot 2047 eigen wetten en een bestuur zou houden. Al vijf tien jaar later vinden velen dat de invloed van Peking veel te groot is. Het lesboek is ontwikkeld nadat de président Hu Jintao in 2007 zei dat het onderwijs in Hongkong meer nadruk moet leggen op het nationale gevoel. Het boek noemt de heersende Communistische Par tij 'progressief en altijd dienstbaar aan het volk' en waarschuwt dat strijd tussen politieke partijen, als WENEN - De veelbelovende Roe meense pianiste Mihaela Ursulea sa is op 33-jarige leeftijd onver wacht overleden. Ze is donderdag in haar woning in Wenen gevon den, aldus haar manager tegenover de kunstsite Artsjournal. De doodsoorzaak is niet bekend, maar volgens een Roemeense nieuwssi te had ze een hersenbloeding. On langs zegde de pianiste wegens ge zondheidsredenen twee concerten af in Boekarest. Voor de komende maand stond in en buiten Europa een groot aantal concerten ge pland. Voor december stond ook een concert van gepland in het Concertgebouw in Amsterdam. door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - Ooit was ze Vladimir Poetins petekind, nu is ze één van de leiders van de protestbeweging: Ksenia Sobtsjak (31) siert de covers van de Russische glossy's, maar keert zich nu tegen het Kremlin. Het keerpunt lag in december, toen de kleine blonde superster ze nuwachtig op een podium stond. Honderdduizend Russen waren ge komen om te protesteren tegen president Poetin. Ze werd uitgeflo ten, maar aarzelde geen moment. „Ik ben Ksenia Sobtsjak en ik heb iets te verliezen", zei ze. Tijdens de speech veranderde de societyster in een politiek fenomeen. De 31-jarige Ksenia is de dochter van Anatoli Sobtsjak, de eerste de mocratisch gekozen burgemeester van Sint-Petersburg. Hij zag in de grijze muis Poetin een ambitieuze ambtenaar en maakte de Russi sche leider verantwoordelijk voor het havenbeleid in de stad, de springplank van zijn politieke car rière. Toen Sobtsjak uit de gratie viel bij toenmalig president Jeltsin, was het Poetin die zijn leermees ter stiekem het land uitbracht Sobtsjak overleed drie jaar later. Bij zijn begrafenis was het Vladi mir Poetin die huilde en de toen 18-jarige Ksenia bijstond. Ze werd zijn inofficiële petekind. Vanaf het begin van haar showbizzcarrière genoot ze de bescherming van het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8