19 wonen wonen@wegener.nl 024-3650509 De bedoeling van een prairietuin is dat hij het jaar rond aantrekkelijk is, vol kleur en met weinig onder houd. Er hoeft niet gesproeid en bemest te worden. Wieden is ook nauwelijks nodig. Lianne Pot: „Het is géén wildernis, maar een goede combinatie van vaste planten en grassen." De planten en grassen moeten vechten om behoud van hun plaats en gaan met elkaar een evenwicht aan en onderdrukken daardoor veel onkruid. Een prairietuin wordt in één keer aangelegd en vervolgens met rust gelaten. Op de (onkruidvrije) bo dem wordt lava of grind gelegd, waartussen de prairieplanten wor den gezet. De lava houdt kiemend onkruid tegen en geeft water aan de beplanting in droge periodes. Aan het eind van de winter wordt de prairiebeplanting afgemaaid. verdiept in de prairietuin, stuit al snel op haar naam en website (www.prairie- tuin.nl). Pot verdiepte zich in het feno meen prairietuinen, nadat ze in 2007 voor het eerst een prairietuin zag in Duitsland. Ze bracht een paar jaar gele den een bezoek aan Noord-Amerika om de tuin te onderzoeken. Ze bekeek welke planten uit echte Amerikaanse prairies ook in Nederland kunnen groeien. Dit bleken vooral planten van de hooggrasprairie en de middelgras- prairie te zijn, bijvoorbeeld uit Kansas. Als eerste in Nederland ging ze aan de slag met ontwerpmogelijkheden van een prairietuin. „In mijn kijktuin in De Wilp kunnen mensen inspiratie op doen. Ook verkoop ik concepten en planten voor de prairietuin, want het is lastig om zelf een goed werkend sys teem van prairiebeplanting te maken." Claudia Roskam vertelt dat een prai rietuin voor een beginnende tuinier best lastig kan zijn, omdat die dan nog niet precies weet wat wel en geen on kruid is en je misschien de verkeerde planten verwijdert. Overigens is voor een prairietuin niet per se een enorme lap grond no dig. Lianne Pot: „Ook in de tuin van een rijtjeshuis kan het. Mits er genoeg zon is. En er is minimaal 10 vierkante meter grond nodig om de prairiesfeer te kunnen pakken." Wie eenmaal een prairietuin heeft, blijft zich verbazen over de veelzijdig heid ervan. Pot: „Niet alleen was ik meteen getroffen door de schoonheid van prairiebeplanting en de schijnbare eenvoud ervan, maar ook door de ge dachte erachter: duurzaamheid. De ster ke en kleurrijke plantengemeenschap kan zich naar verloop van tijd zelf in stand houden zonder mest of water gift. En het is een trekpleister voor vlin ders en bijen. Het hele jaar door blijft een prairietuin boeien door zijn kleur en vorm. Een grote belofte voor de toe komst." En Claudia Roskam? Zij zet gewoon door ondanks de konijnenplaag. Ze wist tenslotte al van een groot kaal wei land een prachtige tuin te maken, dus zal de prairietuin er ook wel komen. Boerderijtuin D'Alde coninckshof in weurt is tot en met 21 september geo pend voor publiek, op 25 en 26 augus tus zijn er open dagen. De tuinen van Lianne Pot zijn tot 1 no vember te bezichtigen op donderdag, vrijdag en zaterdag. Pot geeft ook cur sussen over de prairietuin. www.opentuinbijnijmegen.nl www.prairietuin.nl reageren? featureredactie@wegener.nl Zaterdag 4 augustus 2012 laar zijn we er gaan kijken. Zonder suc ces; hij leidde ons langs een serie bouw vallen. Pas toen we later via een Duitse makelaar, na weer een dag rondrijden en nog meer bouwvallen, in Karad kwamen, was het bingo. Daar vonden we twee huizen op een perceel van 1300 vierkante meter, in nagenoeg be woonbare staat. Goed; het plaatje was heel jaren zestig - bruine tegels in de badkamer - maar dat was te overzien. De eigenaresse, een Duitse vrouw, wil de na het overlijden van haar man van het huis af. Voor ons leek het juist ide aal. De vader van de makelaar met wie we er waren, had een bouwbedrijf en heeft, achterop een sigarendoosje, uitge rekend wat ons verbouwingsplan zou kosten. Daarna hebben we 'ja' gezegd, en zijn we met een koffer vol geld naar de advocaat gegaan. Zo gaat dat in Hon garije. Na overdracht van die miljoe nen forinten kregen we de sleutel en waren we eigenaar. Twee maanden la ter was de verbouwing al afgerond. „Karad is een boerendorpje in het heuvellandschap van de Somogy - het lijkt op Limburg - met 1750 inwoners, nabij het Balatonmeer. De mensen zijn er nagenoeg zelfvoorzienend: ze heb ben een paar kippen, verbouwen wat mais, aardappels en paprika's en heb ben een paar fruitbomen. In onze ogen ga je er dertig jaar terug in de tijd. Wil je zes eitjes kopen, dan zegt het vrouw tje in het winkeltje dat ze eerst moet kijken of de kippen wel zoveel hebben gelegd. Dat heeft zijn charme, al zal de Hongaar dat niet meteen zo zien: hij is arm. Onze buurvrouw heeft alleen een paar maisplanten en kippen, daar moet ze van leven. Zo'n 70 procent van de beroepsbevolking in Karad is werkloos. En veel mannen overlijden vroeg. De alcohol hè, ze drinken veel. „Jenny en ik gaan zo'n drie keer per jaar naar Hongarije. Omdat het zonde is dat het huis de rest van de tijd leeg staat en de kosten van de huismeester doorgaan, verhuren we het ook (www.everyoneweb.com/kleuver). In het grote huis is plek voor vier gasten. In de kleinere woning, waar vroeger de zomerkeuken was en groenten en sap pen werden ingemaakt, is ruimte voor nog eens drie personen. „Ons later permanent in ons tweede huis vestigen - wat je wel vaker hoort - is geen optie. Ook al zijn we gepensio neerd en hebben we feitelijk alle tijd, we zouden nooit zó lang zó ver weg willen zijn van de kinderen." reageren en aanmelden? featureredactie@wegener.nl naam Kees (65) en Jenny Kleuver (66) beroep beiden gepensioneerd woonplaats Gendringen tweede huisje in Karad, in de heuvels van de somogy, Hongarije, sinds 2008 functie vakantiehuis en verhuur door Jan van Muliem Hongarije is niet het eerste land dat in je opkomt, als je aan de lo catie van een tweede huis denkt. Kees Kleuver: „Misschien niet, nee. Voor ons was het ook geen eerste keus. Nadat vier jaar geleden onze woonlas ten lager werden en er dus een stukje bestedingsruimte vrijkwam, kwam de aankoop van een tweede huis nadruk kelijk in beeld. Het was al jaren ons ver langen ergens anders een plek voor ons zelf te hebben. Of eigenlijk was dat de lang gekoesterde wens van mijn overle den vader. Hij had niets liever gewild dan een vakantiehuis, een woning waar de complete familie gebruik van kon maken. Wij hebben zijn wens min of meer overgenomen. Wat hij niet heeft kunnen realiseren, hebben mijn vrouw Jenny en ik wél kunnen doen. „We hebben eerst in Zweden en Tsje chië geïnformeerd. Zweden viel af om dat het seizoen er erg kort is, Tsjechië omdat je er - toentertijd - een eigen be drijf moest hebben om grond te kun nen kopen. Omdat Ryanair destijds vanaf Weeze naar Sarmellék in Honga rije vloog én vanwege het mooie weer daar, werd dat land interessant. Samen met een Hongaars/Nederlandse make- Kees en Jenny Kleuver hebben een va kantiehuis in Hongarije. foto's KK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79