n Formentera zonder dj's 13 reizen TTT ^4 reizen@wegener.nl Zaterdag 4 augustus 2012 door Joost Brantjes Ibiza is 'hét party-eiland van Euro pa met veel wilde feesten en een bruisend nachtleven', staat in gro te letters op website ibiza.nl. Maar heeft: dit Spaanse eiland in de Middellandse Zee ook iets anders te bieden? Lucas Prats heet me welkom in Can Lluc. Hij vertelt over zijn grootouders die een boerderij hadden. Tegen de tijd dat hij het gebouw en het land erfde, waren grote investeringen nodig om er een agriturismo van te maken. Nu heeft Can Lluc twintig kamers en acht villa's. Voor wie rust zoekt: het enige geluid komt van tjirpende krekels. Voordeel van de ligging midden op het eiland is dat elke kust even ver weg is. Dan nog gaat het om kleine afstanden, Ibiza meet slechts 15 bij 40 kilometer. Vanaf de jaren vijftig kwamen de jet set (vooral acteurs), Amerikaanse Viet- nam-veteranen en hippies naar het ei land. Uit ons land gingen schrijvers Harry Mulisch en Cees Nooteboom er heen. Omdat e-mail nog niet bestond, bedacht waardin Anita in het dorp San Carlos een systeem om kroeg en post kantoor te combineren. Nu nog zie je in Bar Anita zoveel brievenbussen, dat je denkt in de hal van een groot flatge bouw te staan. Er is een binnenplaats om de felle zon te ontlopen. Waar je sterke koffie drinkt met een glas Hier- bas de Ibiza, een huisgemaakte borrel met een mengeling van lokale kruiden als thijm en wilde venkel. Het lekkerst drink je de Hierbas uit een cognacglas met een paar ijsblokjes. De ouders van Paulo Dell'Angelo ver ruilden Patagonië voor Ibiza om hen zelf en hun kinderen een betere toe komst te bieden. Paulo is berggids en op het programma staat een hike van drie uur door het noordoostelijk deel van het eiland. We beginnen bij de prachtige baai Cala San Vicente en gaan al ras omhoog, over een smal pad langs heerlijk ruikende pijnbomen. De Middellandse Zee is nooit ver weg. Als we bij Ses Formigues uitkomen, het Pla teau der Mieren, springen we in zee voor een verfrissende duik. Het water is helder als glas, wat wel zo handig is, want dan zie je tenminste de zeeëgels voor je ze voelt. Vlak voordat we terugkeren bij het startpunt bezoeken we de Cova des Culleram, een heiligdom uit de Phoeni- sche periode. In 1907 werd de grot ont dekt met honderden beelden die Tanit vereerden. Die beelden staan nu in het Foto boven: Wat vorm betreft, lijkt Formentera op de lagartija, de turquoise hagedis die je overal ziet wegschieten. Foto naast: Zonnehoedjes in allerlei soorten en ma ten, zijn op Ibiza en Formentera volop te koop. foto's Joost Brantjes Archeologisch Museum, maar nog al tijd bezoeken mensen de grot om de Phoenische godin van de liefde en de vruchtbaarheid te aanbidden. In Bar Costa in Santa Gertrudis han gen hammen en schilderijen. De bar geldt als een van de oudste van Ibiza en vanaf de jaren zestig kwamen schil ders naar Costa omdat de eigenaar be reid was schilderijen te accepteren als betaalmiddel voor openstaande drank rekeningen. Die schilderijen hangen nu overal in de bar, waar je voor weinig geld een bocadillo Jamón Serrano eet. Want die zijn echt te lekker om ze sim pel 'broodje ham' te noemen. „Zolang er nog mensen zijn die den ken dat Formentera bij de Canarische Eilanden hoort, is er nog veel werk te verrichten", zegt Amparo Arias. Ze wacht me op in de haven van Savina. Formentera, het kleinere eiland waar mee Ibiza de archipel Pitiusas vormt, kan alleen per boot bereikt worden. Wat vorm betreft, lijkt het eiland op een lagartija, de turquoise hagedis die je overal ziet wegschieten. Faro de la Mola is de vuurtoren op de meest oostelijke punt van het eiland en vormde in 1877 al de inspiratie voor Jules Verne, getuige een gedenkteken. Uiteraard heet de man in Spanje Julio Verne. De vuurtoren ligt op een pla teau dat 200 meter boven zee uitsteekt. Ook Formentera's andere vuurtoren, de Faro des Cap Barbaria, was een in spiratiebron. En wel voor regisseur Julio Médem, die een cruciale scène in Lucia y el sexo uit 2001 rond de vuurto ren filmde. Het landschap is er zo deso laat en onbebouwd, dat het op het ein de van de wereld lijkt De vijgenbomen van Formentera, hi- gueras, kunnen wel 100 jaar oud wor den. Boeren hebben een ingenieus sys teem bedacht waarbij de takken wor den gebogen. Zo groeien ze horizon taal in plaats van verticaal. Dat leidt tot een enorme bos loof met takken die zo ver doorgroeien, dat ze gestut moeten worden. De vijgen hangen te hoog voor de geiten om erbij te kunnen, maar de boer heeft geen ladder nodig om zijn mand vol te krijgen. En ook de schapen zijn blij, omdat de boom op deze manier veel meer schaduw biedt. De andere typische boom van het ei land is de sabina, familie van de jene verbes. Net als de vijgenboom heeft de ze struik weinig nodig. Zijn wortels groeien ook bovengronds in grillige, door de wind bepaalde vormen. De mooiste stranden van Formen tera liggen in het noorden, vlakbij de salinas, de zoutmeren. Op een land tong kun je aan beide kanten genieten van stranden met fijn, wit zand en een Middellandse Zee die zo groen-blauw is, dat je je in de Cariben zou kunnen wanen. Dat het water zo kristalhelder is, is te danken aan Posidonia oceanica, een zeegras dat grote hoeveelheden zuurstof genereert en CO2 uitstoot. Met name in augustus, zou elk be schikbaar bed op het eiland tien keer bezet kunnen worden. Vooral Italia nen, die minstens 60 procent uitmaken van alle bezoekers, weten het eiland te vinden en Amparo geeft dan ook la chend toe dat ze heel augustus bij vrienden op de bank slaapt. Haar eigen appartement gaat in de verhuur. Per nacht. Het betaalt haar vakantie naar Vietnam later in het jaar. reageren? featureredactie@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73