Ibiza reizen 2 O Op het vliegveld zwalkt een groepje Engelsen laveloos door de aankomst hal. Ze hebben een 'Honecker-hoedje' op en hun tattoos zijn niet te tellen. Spaans spreken ze niet; door in het Engels te brullen naar de chauffeur, hopen ze hun reis doel te bereiken. Welkom op Ibiza. Zaterdag 4 augustus 2012 1^*4» jj reizen@wegener.nl 2012 is het jaar van de Historische Buitenplaatsen. Nederland telt nog onge veer 550 van deze landhuizen, kastelen en monumentale panden. Een duik in het rijke buitenleven van weleer, vandaag Kasteel Heeze in Heeze. tekst en foto's carel Thijssen Hij twijfelt hevig. Wél of niét een colbertje aan voor de foto. Samuel Er- nest, baron van Tuyll van Serooskerken („zegt u maar Sammy"). Hij is regelmatig te vin den op zijn kasteel Heeze, al woont hij er niet echt. „We wonen in Haarlem. Als we hier komen, is het om te wer ken en te klussen. Dingen opknappen waar geen subsidie voor is. En ook om dat het leuk werk is." Een klussende ba ron. Geen colbertje dus. De 6i-jarige baron, secretaris van de stichting die kasteel Heeze sinds 1982 in beheer heeft, is een rechtstreekse af stammeling van Frits van Tuyll van Serooskerken, de oudste zoon van jan Maximiliaan, die de heerlijkheid in 1760 kocht. Dat de nakomelingen van 'jonker Frits' zich eigenaar mogen noe men, is een grappig verhaal, weet Guus Braun, de gids die de historie van kas teel Heeze op zijn duimpje kent. „Jon ker Frits kon niet overweg met zijn stiefmoeder. Hij werd onterfd. Het kas teel ging naar zijn broer, maar via verer ving is het later alsnog in handen geko men van de nakomelingen van Frits." De historie van de heerlijkheid gaat verder terug dan het jaar 1760. Braun: „Eigenlijk moet je spreken van twee kastelen. Eerst had je kasteel Eymerick, rond 1200. Er is een acte waarin staat dat om het gebouw gevochten werd." In de zeventiende eeuw kocht de schat rijke baron Snoeckaert van Schauburg het inmiddels vervallen kasteel en liet een nieuw bouwen. De resten werden 'gedegradeerd' tot bijgebouwen. Braun: „Het originele plan voor een groot kasteel ging niet door. Voorhuis en stallen werden wel gebouwd, de rest niet. De transportkosten voor het bouwmateriaal waren immens. Alles moest bewaakt worden en overal moest tol betaald worden. Toen is van het voorhuis het woonhuis gemaakt." Foto rechtsboven: De geestelijkheid sprak schande van het Romeinse bad. Foto midden: Kasteel Heeze in Heeze. Foto rechts: Baron Samuel Ernest van Tuyll van Serooskerken is regelmatig te vinden op zijn kasteel Heeze. Kasteel Heeze verzorgt tot en met 30 september rondleidingen op zondag- en woensdagmiddag. Op afspraak is ook bezichtiging mogelijk op andere dagen, info: www.kasteelheeze.nl Combineer een bezoek aan het kasteel met een wandeling door de vlakbij gelegen Herbertusbos- sen. Er zijn gemarkeerde routes. Een latere eigenaar, Frangois Adam baron de Holbach, gaf de heerlijkheid als huwelijkscadeau aan zijn pleegzoon Paul. Via hem kwam kasteel Heeze uit eindelijk in handen van het geslacht Van Tuyll van Serooskerken. De geschiedenis van kasteel Heeze en zijn bewoners komt helemaal tot le ven als onze welbespraakte gids ons binnen rondleidt door de vertrekken en gangen van het gebouw, zoals de eet zaal met tal van familieportretten. „Hier komt de familie op feestdagen nog samen. Let ook even op het be hang", wijst Braun. „Kalfsleer. Dat ab sorbeert de etensluchtjes. En het pla fond, gemaakt door Italiaanse stuka doors. Rond 1800. Het zit vol met mo tieven van fruit en groente. Alles om de eetlust op te wekken." Op de bovenverdieping van het kas teel valt veelvuldig de naam van Johan na Catharina van Westereenen. Guus Braun: „Zij was de vrouw van Jan Die- derik, de derde generatie Van Tuyll van Serooskerken. Johanna werd omschre ven als een 'praallievende' vrouw. Ze hield van mooie dingen, van kleding en muziek. Onder haar leiding werd er veel veranderd en heringericht." De blauwe kamer, een gecombineer de zit- en slaapkamer, is volgens Braun een treffend voorbeeld van de invloed van Johanna. „Dit was een van haar tro feeën. Zelfs de meubels zijn naar haar wens gemaakt door ambachtslieden en Italiaanse kunstenaars. Ook de achthoe kige muziekkamer is een ontwerp van haar. Ze vond dat er in dit huis meer aan muziek gedaan moest worden." Een zo mogelijk nóg grotere trofee van kasteelvrouwe Johanna heeft onze gids bewaard tot bijna het einde van de rondleiding: de badkamer in Romeinse stijl. Braun, lachend: „Aangelegd in steen, speciaal overgebracht uit de Ar dennen. Toen het bekend werd, heeft de geestelijkheid er jarenlang schande over gesproken. Zo'n Romeins bad in het kasteel, dat kon niet. Dat was dui vels. Of ze in actie zijn gekomen tegen de baron? Nee, dat durfden ze niet. Zo iets doe je niet tegen een baron." 'i ibiza ligt op tweeënhalf uur vliegen van Amsterdam. Rechtstreekse vluchten mét www.transavia.com en www.vueling.com Meer info over Spanje in het algemeen op www.spain.info/nl en over de eilanden op www.ibiza.travel en www.formentera.es Over het agriturismo op www.canlluc.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72