Vakantie voorbij, nog heel veel schoolvakantie over reizenio 'Ik lees door superlatieven heen: 'fantastisch' is kwestie van smaak' Kortaf in Zuid-Korea m Het ant woord op vakantie ergernissen Ervarings deskundige op reis KP' i IT -- *^- Jig o// ze ttc/tter/ut/t Zaterdag 4 augustus 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 Een traditioneel geklede inboor ling uit de Afrikaanse tropen die plat Limburgs spreekt. In clusief de ring door de neus. Zo voel ik me soms als ik een vloeiende vol zin uitspreek in het Koreaans. Mijn uitspraak is nou eenmaal net iets be ter dan andere Koreaanse taalvaardig heden, maar ik oefen graag. Soms wordt er dan gelachen. „Zeg ik iets verkeerd?" Het antwoord is vaak het tegenovergestelde. Dat het een beetje raar is dat een blonde, blanke jonge man zo in het Koreaans spreekt. Maar in andere gevallen zeg ik inder daad iets vreemds. Niet verkeerd, maar wat aan de korte en directe kant. Koreanen zijn immers minder direct dan Nederlanders. En dat is een understatement. Of je naar een concert gaat, een persconferentie of een museum: Ko reanen overspoe len je met infor matie. Ze zijn ge wend alle beschik bare informatie op tafel te gooien, liefst herhaald in diverse vriende- Iïjkheidsvarian- ten. Je wilt im mers de klant niets tekort doen. Een gemiddeld museum is een martelgang van vele uren: veel te gedetailleerde in formatie die niet beklijft. En zo was ik ook eens bij een concert van Koreaanse jongens die extreme metal ten geho re brachten over dood en verderf en hun gezichten zwart-wit schmink ten. Toen het nummer was afgelo pen, glimlachten ze vriendelijk en kondigden lieflijk het volgende liedje aan. Het theater van dood en verderf volledig teniet gedaan. Ook op een persconferentie duurt al les heel lang. Koreaanse journalisten die een vraag stellen, komen met een heel dankwoord voor de uitnodiging en werken dan met een paar alinea's tekst naar hun vraag toe. Dan kom ik met een korte, bondige vraag. Vraag tekens verschijnen op het gezicht van de ondervraagde en er volgt een tien minuten durend antwoord dat een herhaling is van de reeds beschik bare informatie. De vraag is vaak nog al direct en dat slaat vast in het Kore aanse denken. De waarom-vraag stel len past niet in het confiicianistische denken, waar je je meerdere dient te volgen zonder tegenspraak. Klassiek is ook de situatie met verta lers die in een halve minuut een mo noloog van vijf minuten vertalen. Die vertalers zijn niet lui; het is de spreker die veel in, in westerse ogen compleet nutteloze, herhaling valt. „Bedankt dat jullie de moeite namen hier naartoe te komen, ondanks dat jullie het zo druk hebben. Bovendien zit het weer niet mee. We apprecië ren dat jullie allemaal aandacht beste den aan dit onderwerp, waarvoor dank. Bedankt dat jullie er zijn." Nu snapt u gelijk waarom Zuid-Ko rea ergens bovenaan staat in de lijst van landen met de meeste werkuren per persoon. Bas Verbeek Regel voor opa en oma een plek op een nabije camping. Breng de kinde ren, voordat je naar je werk gaat en haal ze 's avonds weer op. Maak afspraken met ouders van ver schillende vriendjes en vriendinne tjes en verdeel de boel. Stel een schema op, neem een dag extra vrij en haal de hele vriendenclub in huis. Zoek een kindervakantiedorp. Ook meisjes vinden het heerlijk hun ei gen hut te timmeren. Stuur de kinderen op de fiets door de wijk, net zolang totdat ze een logeeradres hebben gevonden. Neem een student in huis. Charter de buurvrouw. Neem drie weken onbetaald verlof. door Peter de Groot Wat kijk je ernaar uit. Die zin derend warme, mediterrane zon. Dat terrasje midden op het strand met die superverse coquil les. Glaasje stuivendfrisse witte wijn onder handbereik. De kinderen? Die ra votten de hele dag in de golven, want op de camping wemelt het van de vriendjes en vriendinnetjes. Zucht... Maar van relaxen komt het voorlo pig nog niet. Ga maar na, je kon twee weken vrij krijgen van je baas. Nou, vooruit: drie, na lang zeuren. Je bent er blij mee, maar je weet ook dat het lang niet genoeg is. De kinderen hebben na melijk veel meer vrij dan jij bij je baas bijeen hebt kunnen polderen. Zo'n schoolvakantie duurt wel anderhalve maand; gewoon veel te lang voor wer kende ouders. Oké, toegegeven, 'slechts' 15 werkdagen te lang. Maar dat betekent ook 15 oppasburen, logeer- adresjes, uitstapjes of wat dan ook. Mul ti-tasking staat op je voorhoofd geëtst, maar dit probleem dreigt je mentale en fysieke mogelijkheden ruimschoots te overstijgen. Je kunt het hard spelen. Zeg tegen je bloedjes dat ze het maar in hun eentje moeten rooien. Simpel en doeltreffend, maar niet als je waarde hecht aan je in ventaris. Naar de kinderopvang? Duur! Soms moet je voor die paar weken een contract van een jaar afsluiten. Het komt ook allemaal door de poli tiek. Zo'n minister die vraagt zich na tuurlijk niets af Stelt gewoon dat onze kindjes minimaal zes weken vrij moe ten hebben om psychisch te herstellen van wat breuken en spelling. Misschien moeten we vanuit de samenleving aan dringen op een vaste Kamercommissie: denk aan de Kinder-Ouder-Vakan tie-Overbrug-Commissie: de KOVOC. Uiteraard moet ook Europa zich ermee gaan bemoeien, want het probleem heerst van Oslo tot Madrid. Een mars! Alle - werkende ouders met vakantieplannen en schoolgaande kinderen verzamelt u! Zou dat lukken, binnen drie weken te voet van Amsterdam naar Brussel? door Sandra van Maanen Deze vakantie wordt anders dan anders, we gaan naar het huis van vrienden in Barcelona. Mijn voorkeur gaat uit naar verre cam pervakanties, ideaal als je drie kinderen hebt en daarmee voor veel accommoda ties al een te groot gezelschap vormt. Reizen met een camper is het ultieme gevoel van vrijheid. „Bij de keuze voor een bestemming ben ik gevoelig voor hetgeen collega's erover melden. Maar ik lees wel door su perlatieven heen. Want een 'fantastisch hotel' of een 'supermooi gebied' is ook een kwestie van smaak. Net zoals 'sfeer vol ingerichte kamers'. Negen van de tien keer zegt dat niets. Toch trap ik er zelf ook soms in. Een accommodatie in de Ardeche (doen we niet meer, alléén maar Nederlanders) leek perfect, maar bleek nog minder dan niets. Na wat stennis kregen we een mooi apparte ment Bevalt iets niet, maak er dan met een werk van, wacht niet eerst een paar dagen. In die tijd groeit je ergernis, wordt zelfs het kleinste euvel groot. „De vakanties met onze kinderen vormen een mix van reizen, beleving en rust. We rijden maximaal 300 kilo meter per dag. Na een dag reizen staat de volgende in het teken van beleving: een mooie excursie, een tochtje met de kabelbaan. De dag daarna is het lekker zwemmen, uitrusten vooral. Door te zorgen voor goede afwisseling, is reizen met jonge kinderen prima te doen. „Een keuze voor een bestemming, puur gericht op de kinderen, is niet de mijne. En uiteindelijk ook niet van de kinderen. We horen ze nauwelijks over Naam: Marion Ariens Leeftijd: 42 Beroep: eigenaar Reisredactie, on der meer in schrij ven over reizen gespecialiseerd het zwembad of strand achteraf, het zijn de belevenissen die blijven hangen. „Als je met kinderen in het hoogsei zoen reist, is plannen belangrijk. Cam pings zijn in die periode vol en een be zoek aan een nationaal park is een dra ma als je een halve dag in de rij moet staan. Dat soort zaken boek ik dus thuis, de rest laten we aan het toeval over. Zo wordt vakantie eqn avontuur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70