spectrum 6 Moderne pelgrims Zaterdag 4 augustus 2012 Er staat een tent in de tuin en bij de voordeur ligt een briefje. 'Had to camp in your garden. Thank you. God bless you'. Schoonvader, tevens de buurman met wie we de tuin delen, neemt een kop kof fie mee en gaat op onderzoek uit Hij is gauw terug, zonder koffie maar met de boodschap: „We hebben een pelgrim op bezoek." Ons huis staat langs de 650 kilometer lan ge pelgrimsroute van Oslo naar Trond heim. Daar ligt Olav II Haraldsson, de hei lige Olav, begraven in de Nidarosdom. Deze vergeten heilige was koning van 1015 tot 1028 en verantwoordelijk voor het invoeren van het christendom in Noorwegen. In de vroege middeleeuwen was zijn graf het belangrijkste bede vaartsoord van Noord-Europa. Tot dat de Reformatie hier een einde aan maakte en zowel de koning als de pelgrimsroute in de vergetel heid raakte. In navolging van de populariteit van de trip naar Santiago de Com- postela in Spanje werd de route een jaar of twintig geleden herontdekt In het begin door enkele tientallen diehards die met de kaart in de hand de weg moesten zoeken. De afgelopen jaren is het pad beweg- wijzerd en nu lopen in het korte zo merseizoen zo'n duizend gelovigen en ongelovigen naar Trondheim. Sommigen wandelen de hele weg in zo'n dertig dagen. Anderen lo pen slechts een deel. Sommigen zoeken God, anderen genieten voor al van de natuur. De Noorse prinses Martha Louise en haar verloofde Ari Behn liepen in 2002 voor hun brui loft in de kathedraal van Trondheim het laatste stuk. We zien ze steeds vaker voorbijkomen, de moderne pelgrims. Niet op sandalen, maar op Gore-texschoenen. Zonder knap zak, maar met waterdichte lichtgewicht rugzak en een iPhone als navigatie. De meesten zijn redelijk fit De zwaarste etappe, de vierdaagse klim over Dovre- fjell in Midden-Noorwegen, moet nog ko men. Hier sneeuwt het deze zomer zo veel dat het Nationaal Pelgrimscentrum de wandelaars maant een omweg te ne men. Het centrum timmert aan de weg om de Olavsroute meer bekendheid te ge ven en te verbeteren. Er moeten voedsel- punten komen en vervoer om de zwaar ste etappes te kunnen omzeilen. En niet in de laatste plaats is er behoefte aan slaapplekken. Hoewel je in Noorwegen vrij mag kam peren zolang je 150 meter of meer van een huis staat, voelt niet iedere pelgrim zich daar prettig bij. „Ik ben altijd bang dat iemand me met een geweer komt wegjagen", zegt de tentbewoonster in on ze tuin zenuwachtig. Ze is een Oekraïnse en kwam midden in de nacht kletsnat voorbij, te moe voor de laatste 6 kilome ter naar de dichtstbijzijnde herberg. Na de koffie en het vullen van de waterfles breekt ze haar natte tent af om verder te lopen. Wij besluiten de volgende pelgrim die het nodig heeft, een dak boven het hoofd te bieden en gaan aan de slag met bezem en groene zeep. Een tweehonderd jaar oud schuurtje dat ooit voor voedselop- slag werd gebruikt, staat toch leeg. Het is Spartaans, zonder elektriciteit en met al leen een latrine als voorziening, maar het is warm en droog. En misschien dat de gebruikers bij aankomst in Trond heim voor ons bidden. NOORWEGEN door Windy Kester Cambodja is geen land voor voetgangers. In dit Aziatische ontwikkelingsland ontbreken trottoirs veelal. Liggen er enkele tientallen meters, dan zijn die slecht aangelegd, nog slechter onderhouden en geannexeerd doör straatverkopers, terrasjes, geparkeerde auto's, motoren en scooters. door Leo Enthoven Er zijn meer redenen dan het ontbreken van trottoirs dat er geen witte stokken en blindengeleidehon den in het Cambodjaanse straat beeld te zien zijn. Het land telt op een bevolking van veertien miljoen mensen bijna drie mil joen inwoners die oogzorg no dig hebben. Onder hen tiendui zenden kinderen. De hond als huisdier past niet in hun cul tuur. De mensen hebben er geen geld voor of willen niet met hun handicap te koop lopen. Boun Mao is een uitzondering. Hij bezit een trendy, inklapbare witte stok. Mao (in Khmer staan voornamen achteraan) is direc teur van de Association of the Blind in Cambodia (ABC). Op jonge leeftijd verloor hij zijn ouders. Om zijn studie bosbouw aan de universiteit van de hoofd stad Phnom Penh te kunnen be talen en om in zijn levensonder houd te voorzien, reed hij koe riersdiensten op zijn motorfiets. In 1993 sloeg het noodlot toe. Hij werd beroofd van zijn voertuig. De dader gooide accuzuur in zijn gezicht Mao onderging ze ven operaties in een VN zieken huis waar hij zes maanden werd verpleegd. Hij is blind aan beide ogen. Zijn gelaat, armen en han den zijn verminkt. Aanslagen met zuur, om ruzies te beslechten of een beroving uit te voeren, komen gelukkig niet vaak voor. De belangrijkste oor zaken voor oogproblemen zijn genetisch van aard. Maar ook ge brekkige hygiëne, verwaarlozing van ontstekingen of slechte voe ding met vitamine A-tekort zijn oorzaken. Regelmatig zaaien ont ploffende landmijnen - er liggen er nog miljoenen in de grond - dood, verderf of blindheid. Na tientallen jaren burgeroorlog en een schrikbewind door de Ro de Khmer met bijna twee mil joen slachtoffers, haalde Cam bodja begin jaren negentig opge lucht adem toen in Parijs de vre de werd getekend en de macht van de Khmer Rouge definitief was gebroken. Het land lag in puin, honderdduizenden Cam- bodjanen bevolkten vluchtelin genkampen over de grens met Thailand. Onder hen tienduizen den kinderen, verlaten door hun ouders, lichamelijk of geestelijk gehandicapt, velen blind of doof, een inktzwarte toekomst voor zich. Op 21-jarige leeftijd had de Frans man Benoit Duchateau-Armin- jon een mooie baan als control ler bij de Thaise vestiging in Bangkok van het Franse hotel concern Accor. Uit nieuwsgierig heid bezocht hij in 1991 Site II, met 215.000 bewoners het op één na grootste vluchtelingen kamp voor Cambodjanen in Thailand. Hij schrok zich rot. Zijn bezoek zou zijn leven ingrij pend veranderen. En dat van dui zenden Cambodjaanse kinderen. Verbijsterd door wat hij aantrof, nam de jonge Fransman ontslag om zich op de opvang van deze kinderen te storten. Het belang rijkst vond hij het de verschoppe lingen een Krousar Thmey (KT) - Khmer voor Nieuw Thuis - te bieden. Het begon met een scha mele bamboehut als dagopvang voor 35 verwaarloosde jongens en meisjes in kamp Site II. Na het tekenen van de vrede kwam de repatriëring van de honderd duizenden kampbewoners op gang. Sedertdien verzorgt Krousar Thmey de opvang van straatkinderen, slachtoffertjes van seksueel misbruik, wezen en kinderen die door hun familie in de steek zijn gelaten, in speciale opvanghuizen of bij zorgvuldig geselecteerde gezinnen. Cambodja kende nooit opvang voor gehandicapte kinderen, laat staan onderwijsvoorzieningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66