moet altijd voorgaan spectrum 3 Zaterdag 4 augustus 2012 Kind In Zeeland waren in 2010 741 kinderen (van nul tot achttien jaar) betrokken bij een echtscheiding. De cursussen 'Kind en Echtscheiding' van Indigo Zeeland lopen altijd snel vol. Lotgenotencontact helpt bij de verwerking en het zoeken naar antwoorden. Bijvoorbeeld op de vraag: waarom? door Ondine van der Vleuten Echtscheidingen zijn 'hot', getui ge de media-aandacht voor dit onderwerp. Begin 2011 doken binnen- en buitenlandse media massaal op het eerste 'Echtschei- dingshotel' van Nederland, waar stellen binnen 48 uur 'op niveau' de huwelijks banden kunnen verbreken. Dit alles bege leid door een team van advocaten, fiscalis ten, taxateur en psychologen. De kinderen worden daarbij niet vergeten: voor kinder opvang kan gezorgd worden, staat op de site www.echtscheidingshotel.nl te lezen. Inmiddels heeft de bedenker van het con cept al een contract getekend met een Amerikaanse televisieproducent. Nederland heeft net het reality-program- ma Echt Scheiden achter de rug. Het RTL4-programma deed in mei veel stof op waaien. De belangrijkste kritiek: is er wel voldoende oog voor de belangen van de kinderen? Wat de ouders beweegt om heel Nederland met hun scheiding te laten meekijken, is hun zaak. Maar hoe pakt het uit voor de kinderen? Karin Dek werkt bij Indigo Preventie Zee land en is betrokken bij de cursussen Kind en Echtscheiding die deze instantie al ja ren organiseert. Beroepshalve heeft zij een aantal uitzendingen gezien. „Er is vooral heel veel aandacht voor de ouders", zegt Dek. „Zo nu en dan vraagt iemand aan een kind: 'Hoe is het nu met je? Hoe vind je dit allemaal?' Daar blijft het bij, voor zover ik kan zien. Misschien staat achter de scher men wel een heel bataljon hulpverleners klaar. Toch vraag ik me af wat de gevolgen op de lange termijn zijn. Zo'n programma kan herhaald worden. Ik kan me niet voor stellen dat een kind dat graag terugziet." Indigo Zeeland geeft sinds 2006 cursus sen voor kinderen van gescheiden ouders. Ze komen bij Indigo terecht via huisartsen, psychologen, centra voor jeugd en gezin, via Bureau Jeugdzorg, maar vooral via ouders en scholen. „Leer krachten zien dat de resultaten achterblij ven en dat de kinderen stil worden en min der contact zoeken met andere kinderen. Ouders merken op dat hun kinderen zicht baar last hebben van de scheiding, maar er niet goed - of helemaal niet - over kunnen praten. Kinderen hebben vooral last van loyaliteitsconflicten. Ze willen niet kiezen tussen hun ouders. Wat we ook zien is dat kinderen heel lang doen of het goed gaat, alle ballen in de lucht proberen te houden. Tot het een keer fout gaat. Daar leun je op wachten, als een kind als het ware geen kind meer kan zijn." Hoe schadelijk een scheiding voor de kinderen is, hebben ouders voor een belangrijk deel zeifin de hand. Onderzoeken van onder meer de Universiteit Utrecht tonen duidelijk aan dat vooral de zogenaamde vechtscheidin- gen (met een open en voortdurend ouder lijk conflict) nadelige effecten geven, die tot ver in de volwassenheid voortduren. Daarbij lijken de gevolgen voor jongens nog net wat sterker te zijn. Denk aan: som berheid, minder vertrouwen in volwasse nen en versterking - of het ontstaan - van psychische klachten, een slecht zelfbeeld, verslechterde sociale relaties, verminderde weerbaarheid. Vaak kelderen ook de schoolresultaten, met alle gevolgen van dien voor het latere leven. Ouders die gaan scheiden zouden hun kind veel meer bij dat proces moeten be trekken, en voorop moeten stellen, zeggen onderzoekers. De eerste vraag voor een kind is: waarom? Waarom kunnen hun ouders niet gewoon bij elkaar blijven? Juist die belangrijke vraag blijft vaak in de lucht hangen. Dat is dan ook een van de eerste thema's die aan de orde komen tijdens het lotgeno tencontact. In de tien bijeenkomsten wordt onder meer gepraat over gevoelens, het leven vóór en na de scheiding, omgaan met het nieuwe (stief)gezin, vrienden ma ken in de nieuwe woonomgeving, weer baarheid en eigen grenzen aangeven en de omgang met de gescheiden ouders; het ge voel als boodschapper gebruikt te worden, bijvoorbeeld. Het aantal deelnemers steeg van 12 in 2006 naar 63 in het 'topjaar' 2009. De afgelopen jaren waren het er minder. Maar niet om dat er minder behoefte aan zou zijn, zegt Karin Dek: „Vanaf 2010 is er een daling te zien doordat gemeentes zijn gaan snijden in het budget voor Kind en Echtscheiding. Die wordt gefinancierd vanuit de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Als er erg veel kinderen op de wachtlijst staan, vragen we om geld om nog een groep te mogen draaien." Een voorwaarde om aan de cursus deel te mogen nemen, is dat alle par tijen willen. Dek: „Motivatie is belangrijk. Het is een pijnlijk proces waar je je aan onderwerpt. Je komt toch met de vuile was naar bui ten; er worden soms zaken besproken die heftige emoties oproepen of echt niet leuk zijn." Na het kennismakingsgesprek moeten kind, vader én moeder 'ja' zeggen. Dat is niet altijd het geval. „Soms geeft een kind aan het niet te zien zitten. Soms komt het van de ouders. Vaak uit angst dat er te veel gepraat zal worden over vader of moeder. Juist in de gevallen dat het echt mis dreigt te gaan, zijn ouders geneigd zich terug te trekken. En dan zie je die kinderen moge lijk pas terug als het helemaal fout is ge gaan, als ze niet meer functioneren. Daar maken we ons zorgen over." Meer informatie: www.indigozeeland.nl Het medaillon dat Anja aan haar zoon herinnert. foto Mech&eld Jansen Een kind is geen boodschappenjongen Tips van de cursusleiders van Kind en Echtscheiding van Indigo Pre ventie (www.indigozeeland.nl): Voorouders: Houd je aan de afspraken die je sa men gemaakt hebt. Geef het kind de ruimte (impliciet en expliciet) om van beide ouders te houden. Keur de andere ouder niet af, ook niet zonder woorden. Gébruik het kind niet als bood schapper tussen de ouders. Stop met ruzie maken; probeer op zijn minst een zakelijk contact te onderhouden. Betrek het kind niet in zaken of emoties met betrekking tot de scheiding (het is niet de taak van het kind om de ouder te troosten). Investeer in de relatie met je kind; dit betekent niet dat een kind ver wend hoeft te worden, maar laat merken dat je als ouder nog altijd evenveel van het kind houdt als voor de scheiding. Laat het kind weten dat het geen schuld heeft aan de scheiding; het is een beslissing van de ouders. Stel het kind in de gelegenheid om contact te blijven houden met fa milie van beide zijden. Houd rekening met het kind als er eventueel een nieuwe relatie ont staat; kinderen hebben tijd nodig om hieraan te wennen. Voor kinderen: Zeg tegen je ouders wat je voelt en denkt (als je niks zegt, weet ook niemand wat je wilt). Vind je iets niet prettig bij mama, zeg het dan tegen mama en niet tegen papa (of andersom). Zoek naar iemand in je omgeving met wie je makkelijk kunt praten (en die naar je luistert). Hou je zorgen en verdriet niet ge heim, maar praat erover. Stop je gevoelens niet weg, maar laat ze zien (of schrijf ze op). Stel vragen als je die hebt. Zoek de schuld niet bij jezelf; jij kunt er niks aan doen dat je ouders gescheiden zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63