spectrum 2 'Laat ze houden van hun vader én moeder' Zaterdag 4 augustus 2012 Maar al te vaak vechten voormalige echtelieden een strijd uit over de hoofden van hun kinderen heen. De gevolgen kunnen desastreus zijn. foto Mechteld jansen Zelfdoding: daaraan overleed Anja's zoon Ben*, nu een jaar geleden. Maar de eigenlijke doodsoorzaak was de echt scheiding van zijn ouders. Daarvan is Anja overtuigd, ook al kan nie mand zeggen hoe het haar zoon vergaan was als ze wél bij haar man gebleven was. Een echte vechtscheiding was het, van het soort waar kinderen kapot aan gaan. „Mijn zoon werd verscheurd door het loyaliteits conflict", weet Anja zeker. De gebeurtenissen op die bewuste dag staan in haar geheugen gegrift. Het begint met een paniekerig telefoontje van haar zoon, die bij zijn vader is, in Vlissingen. „Hij zei: 'ze komen me vermoorden!' Hele maal psychotisch was hij. En bang, ontzet tend bang." Anja belooft naar hem toe te komen. Haar ex-man doet de deur open en zegt dat hun zoon boven zit, op zijn ka mer. Anja loopt de trap op naar het zolder- In de jaren na haar scheiding zag Anja* haar open, ietwat verlegen zoon veranderen in een gesloten, sombere puber. Op school ging het slechter. Er waren tekenen van drugsgebruik. De eerste psychose manifesteerde zich. Een jaar geleden kwam het dieptepunt. kamertje. „Het was er donker. En oorver dovend stil. Ik riep zijn naam, maar er kwam geen antwoord. Bovenaan de trap zag ik door een kier van de deur zijn sil houet in de schemering. Hij zat in een heel vreemde houding, enigszins voorovergebo gen. Eerst dacht ik nog dat hij aan het bid den was, maar toen ik dichterbij kwam, zag ik het koord om zijn nek." Zo eindigt een drama dat zeventien jaar eerder begint, als Anja besluit een punt achter haar huwelijk te zetten. Hun dan ze venjarige zoon lijdt erg onder de schei ding. Anja: „Ik was expres vlak bij zijn va der gaan wonen. Het was hartverscheu rend om te zien hoe hij de hele tijd op zijn fietsje heen en weer ging tussen onze hui zen, met tranen in zijn ogen. Van die schei ding snapte hij niets." Dat zijn ouders uit elkaar zijn, is al erg ge noeg. Maar Ben wordt ook betrokken bij het steekspel tussen de ouders. In de jaren die volgen worden alle klassie ke fouten gemaakt: kwaad spreken over de andere ouder, niets goeds over de ander willen horen, proberen het kind voor zich te winnen door net wat aardiger en soepe ler te zijn dan de ander, door cadeautjes of geld te geven, het kind gebruiken als bood schapper omdat je zelf niet meer 'on speaking terms' bent met de ander enzo voorts enzovoorts. Anja bemerkt dat haar zoon verandert: hij wordt somber en terug getrokken. Op school gaat het slechter. Als Ben in de puberteit komt, krijgt hij ver keerde vrienden. Hij gaat drugs gebruiken, belandt in zijn eerste psychose en glijdt steeds verder af. Alle seinen staan op rood, maar het lukt de ouders niet omwille van hun kind de strijdbijl te begraven. Niet als Ben ernstig ziek wordt en op het randje van de dood zweeft, niet als hij, weer psy chotisch, gedwongen opgenomen wordt. Zelfs zijn dood kan de verzoening niet tot stand brengen. Anja pakt het zilveren bol letje, dat aan een kettinkje om haar hals hangt. Daar zit een fotootje van haar over leden zoon in, en een lokje haar. „Ik vertel dit verhaal omdat ik andere kinderen wil besparen wat mijn zoon heeft meege maakt. Dwing kinderen in een conflict tus sen ouders niet om te kiezen." Namen zijn op verzoek van betrokkenen gefin geerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62