Nooit meer een Ogararu Journalisten in rij voor vrouw met hoofddoek 52| zaterdag 4 augustus 2012 Sport in het kort Motorcoureur Jasper Iwema zit onverwachts met zijn voet in het gips. De Nederlandse wegracer blijkt een breukje in zijn sprong- been te hebben. Hij hoopt niette min hersteld te zijn voor de Grand Prix van Indianapolis over 2 weken. De Drentse coureur liep de breuk al twee weken geleden op door een val tijdens de kwalificatie voor de Grand Prix van Italië op het cir cuit van MugeUo, maar de kwet suur werd toen niet ontdekt. Anish Giri heeft in minder dan een maand tijd 35 elopunten ver diend en komt met een rating van 2730, de hoogste voor een Neder landse scha ker ooit, in de buurt van de top twintig de wereldrang lijst. De jon ge Rijswijkse grootmees ter (18) dankt zijn snelle op mars aan de gewonnen strijd om de Nederland se titel in Amsterdam en een toer nooi in Biel. Met onder meer twee remises tegen de mondiale toppèr Magnus Carlsen haalde hij 6 uit 10. 5 De Italiaanse voetballer Leonardo Bonucci moet vrezen voor een ja renlange schorsing. Als het aan de aanklager van de Italiaanse voetbal bond FIGC ligt, komt de verdedi ger van Juventus en de nationale ploeg 3,5 jaar niet in actie vanwe ge zijn rol in een nieuw omkoop schandaal. Met de strijd om de Johan CruijfF Schaal tegen PSV be gint Ajax morgen aan het nieuwe seizoen. In de zo mer hielden de Amsterdam mers de hand op de knip. door Jop van Kempen We schrijven 26 juli 2008. In de af- scheidswedstrijd van Jaap Stam speel de Ajax tegen een vriendenteam van Stam. Na jaren inactiviteit trekt Mare Overmars namens team Stam in Zwolle de voetbalschoe nen aan, en tot zijn eigen verba zing loopt hij telkens met groot ge mak langs George Ogararu, de Roe meense rechtsback van Ajax. De wedstrijd inspireerde Over mars tot een terugkeer als speler van Go Ahead Eagles, en het bete kende het begin van het verval van de loopbaan van Ogararu. Na twee seizoenen FC Sion is de 32-ja- rige Roemeen tegenwoordig club loos. Overmars heeft tegenwoor dig als voetbaldirecteur een stem in de transfers bij Ajax. Onder Overmars komt een speler als Ogararu er niet meer in, in de Arena. Ajax haalt spelers niet meer zomaar. PSV was deze zomer be reid meer te betalen voor Luciano Narsingh dan Ajax. De transfers om voor Narsingh bedroeg 4,1 mil joen euro en Ajax bleef naar ver luidt steken op 3,7 miljoen. In de Arena heerst zuinigheid. De club stelt bij voorkeur goedkope spelers uit de jeugdopleiding op in plaats van geld te spenderen aan transfers. Zo zag de Amsterdamse club af van linksback Simon Poul- sen (AZ), omdat vier zelfopgeleide voetballers voor die positie onder contract staan: Mitchell Dijks, Da ley Blind, Nicolai Boilesen en Dico Koppers. En in plaats van de door De Boer gewenste Narsingh kwam De Roemeense rechtsback George Ogararu (I) namens Ajax in duel met Wil liam Gallas van Arsenal, in augustus 2007. foto Olaf Kraak/ANP Tobias Sana voor 0,35 miljoen eu ro. Middenvelder Lasse Schone was transfervrij. Wat technisch directeur Louis van Gaal al in 2004 ontdekte, is heruit gevonden: aankopen renderen vaak niet bij Ajax. Dus legde Ajax de afgelopen maanden aan de lo pende band eigen jeugdspelers vast. Bijna de hele B- en A-jeugd staat onder contract. Om in de competitie en de Cham pions League goed voor de dag te komen, wil De Boer er nog wel een verdediger, buitenspeler en spits bij. Ajax heeft geïnformeerd naar Joris Mathijsen (Malaga CF) en Samuel Armenteros (Heracles). Ook wordt gedacht aan Ryan Ba- bel (Hoffenheim) en Oussama Assaïdi (SC Heerenveen). In het seizoen 2008-2009 leden de Amsterdammers 22,8 miljoen euro verlies. De club stond er sportief bovendien belabberd voor. Ajax was Ajax niet meer. 'Er zijn in toe nemende mate spelers van buiten aangetrokken voor de breedte of omdat géén of een geringe trans fersom verschuldigd was, in plaats van spelers die Ajax aantoonbaar op een hoger plan konden bren gen', zo staat in het rapport waar mee de latere voorzitter Uri Coro- nel en zijn commissie in 2008 het beleid van Ajax in kaart brachten. Onder leiding van Coronel en alge meen directeur Rik van den Boog mocht trainer Martin Jol ruim een jaar na het verschijnen van het rap port echter ook een aantal spelers aantrekken die in de categorie vie len die juist moest worden verme den. Zo konden spelers als Thi- mothée Atouba, Ahmed 'Mido' Hossam en Teemu Tainio in de sei zoenen 2009-2010 en 2010-2011 voor dikke salarissen afbouwen. 'Zeehondendribbelaar' Kerlon kostte Ajax weliswaar niks, maar hij werd door Jol letterlijk om schreven als 'een soort gok'. Het werd een gok die verkeerd uitviel. Kerlon speelde niet één wedstrijd. Jol koos voor een spelsysteem dat niet echt aansloot bij de opleiding van Ajax, maar hij verdient wel de credits voor de verkoop van Luis Suarez, die uitgroeide tot een spits van wereldklasse. De spits in wie Jol een opvolger voor Suarez zag, Mounir El Hamdaoui, werd echter een flinke kostenpost voor Ajax. De Boer verwees El Hamdaoui een heel seizoen naar het tweede elftal voordat hij vorige maand naar Fiorentina vertrok. Misschien is de volgende passage uit het rap port Coronel van toepassing op het aantrekken van El Hamdaoui: 'Over het algemeen is de scouting zelf van mening dat er te weinig re kening met hun mening wordt ge houden. Medewerkers met veel Ajax-achtergrond en extreem veel voetbalknowhow zijn teleurge steld in het beleid en voelen zich onvoldoende betrokken.' Zocht Jol zijn heil vooral in trans fervrije spelers, Marco van Basten gaf een jaar eerder forse bedragen uit. 'Het kapitaal moet op het veld staan', was zijn slogan. Het was een optimistische gedachtengang: met grote aankopen word je kam pioen en via de afgedwongen deel name aan de Champions League verdien je de reeds gedane uitga ven dubbel en dwars terug. Het liep anders. De grootste aan koop is tevens de grootste mis koop van Ajax geweest. Met bijna zeventien miljoen euro was Sulej- mani de duurste speler van een Ne derlandse club ooit, maar dat heeft hij nooit kunnen waarmaken. Sulejmani (23) staat nog één sei zoen onder contract. De club wil hem een nieuwe verbintenis voor leggen waarin hij financieel een stevige veer moet laten. Dat wei gert Sulejmani. Het is waarschijnlij ker dat de Serviër genoegen neemt met een plek op de bank en vol gend seizoen miljoenen tekengeld opstrijkt in het buitenland. Ajax zal dan geen euro aan hem verdie nen. Het zal voor de Amsterdam mers een dure les zijn, maar tege lijk ook een steun in de rug voor het huidige beleid. Wojdan Saherkani foto EPA door Marco Knippen LONDEN - Het gevecht was antire clame voor de sport, de meerwaar de zat in het emancipatorische ka rakter. Met haar optreden onder streepte judoka Wojdan Ali Seraj Abdulrahim Saherkani gisteren dat de Olympische Spelen voor ie dereen zijn. Per saldo was de eer ste vrouwelijke deelneemster ooit uit Saoedi-Arabië het willoze slachtoffer van symboolpolitiek. Na exact één minuut en 22 secon den kwam er eind aan de partij die deze naam niet mocht dragen. Tot dan toe had de pas zestienjari ge Saherkani geprobeerd de strijd uit de weg te gaan.. De eerste po ging om haar Puerto-Ricaanse te genstandster beet te pakken, mondde uit in een ippon. De onvermijdelijke nederlaag deed zich op het gewenste moment voor. De hijab, de hoofddoek die het haar moet verbergen, krulde al omhoog en dreigde op de tatami te vallen. Dat zou haar in grote ver legenheid hebben gebracht. Voor het oog van de wereld werd het doemscenario ternauwernood afge wend. Dat Saherkani überhaupt de hoofdbescherming van Neder lands fabrikaat mocht dragen, was de uitkomst van onderhandelin- geit tussen de Saoedische delegatie en de internationale judofederatie IJF. De IJF kondigde om veilig heidsredenen een verbod af, maar ging onder druk van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC) alsnog overstag. Zo'n honderd journalisten drom den na afloop in de interviewzone samen in de hoop haar uitgebreid te spreken, maar de judoka hulde zich voornamelijk in stilzwijgen. „Ik ben blij dat ik mocht mee doen", fluisterde ze in het Ara bisch, terwijl haar vader haar ste vig vasthield. „Ik hoop dat ik in de toekomst tot rolmodel voor de vrouwenemancipatie in de sport kan uitgroeien en bedank iedereen die me heeft bijgestaan." Haar aanwezigheid was een mislei dende schets van de werkelijke si tuatie in haar land. De waarheid is dat vrouwen en sporten er geens zins in eikaars verlengde liggen. Gymnastiek in schoolverband is bijvoorbeeld verboden en de circa 150 sportclubs tellen geen vrouwe lijke leden. De islamitische doctri ne schrijft voor dat een man Allah gehoorzaamt, terwijl de vrouw zich aan de man onderwerpt. Desondanks voedde Saherkani de hoop. Hoewel tot speelbal gedegra deerd, kan ze wel degelijk de aan zet hebben gegeven tot een kente ring die moet uitmonden in olym pische deelname voor vrouwen die wél het talent bezitten om zich met de wereldtop te meten. Temeer omdat in Saoedi-Arabië achter gesloten deuren jonge vrou wen steeds vaker aan cricket doen, basketballen en voetballen. De Deense wielrenner Matti Bres- chel heeft Rabobank de dagzege bezorgd in de Ronde van Burgos. Breschel was na 159 kilo meter, tus sen Santo Domingo de Silos naar Lerma, de sterkste in de massas print van de derde etappe. De Deen klopte de Fransman Nacer Bouhanni (twee de) en de Brit Ben Swift (derde). De Spanjaard Daniel Moreno, al winnaar van twee etappes, behield de leiding in het algemeen klasse ment.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52