ctrt49 Middelburg is helemaal klaar voor Eneco Tour Zeeland en Wouter Weylandt zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden Foto's zijn van harte welkom zaterdag 4 augustus 2012 door René van Stee waalwijk - Middelburg verwel komt maandagmiddag als finish- plaats van de Eneco Tour een ijzer- sterk peloton. Misschien wel het sterkste in de geschiedenis van het meerdaagse wielerevenement door Nederland en België dat Zee land vrijdag nogmaals aandoet, meent organisator Rob Discart. In zijn visie zijn er zo'n tien renners die aanspraak kunnen maken op de eindoverwinning. „Er staan minstens twintig grote namen op de startlijst. Die gaan er gegaran deerd een spektakel van maken", is de stellige overtuiging van de Belg. Vanwege zijn status als wedstrijd in de WorldTour is de Eneco Tour verzekerd van de komst van de achttien sterkste ploegen. De mees te aandacht gaat ongetwijfeld uit naar Alberto Contador. De Span jaard maakt zijn rentree na een do- pingschorsing. Traditiegetrouw ma ken veel topsprinters hun opwach ting in de koers. Rabobank vaar digt Theo Bos en Mark Renshaw af. Voor Argos-Shimano zijn Mar cel Kittel en Tom Veelers de sprint- troeven. Hun tegenstand komt van onder anderen Lotto-renner André Greipel (in de Tour dit jaar goed voor drie ritzeges), Ales- sandro Petacchi (Lampre), Kris Boekmans (Vacansoleil), Alexan der Kristoff (Katoesja) en Tom Boonen van Omega Phar- ma-QuickStep, dit jaar winnaar van de Ronde van Vlaanderen, Gent-Wevelgem en Parijs-Rou- baix. Discart verwacht niet dat de Ene co Tour zal uitdraaien op een sprintersbal. Daar is het parkoers naar zijn mening te selectief voor. Zo wijst hij op de heuvels van het WK-parkoers rond Valkenburg in de derde etappe en de drievoudige beklimming van de Muur van Ger- aardsbergen alsmede de aankomst op de Vesten in Geraardsbergen volgende week zondag in de slote tappe. Bovendien staan zaterdag een tijdrit rond Ardooie en dins dag een ploegentijdrit rond Sittard op het programma. Daarmee speelt de Eneco Tour in op de ploe gentijdrit voor merkenteams die dit jaar voor het eerst op het WK wordt gehouden. „Er is dus voor elk wat wils", benadrukt Discart nog maar eens. Een echte favoriet voor de eindzege heeft hij niet. Ed- vald Boasson Hagen, vorig jaar en in 2009 eindwinnaar, verdedigt zijn titel in elk geval niet. De Duit ser Tony Martin, winnaar in 2010 en onlangs op de Spelen goed voor zilver in de tijdrit op de weg, is een belangrijke kandidaat om de Noor op te volgen. Andere namen die Discart - in willekeurige volgor de - noemt zijn Lieuwe Westra, Thomas de Gendt, Lars Boom, Da vid Millar, Taylor Phinney en Greg van Avermaet. Massasprint of niet, Middelburg is helemaal klaar voor de komst van het peloton dat finisht op de Dam. Dit ondanks de geringe voorberei dingstijd van amper vier maanden en het feit dat het ook kermis is in de Zeeuwse hoofdstad. „Het was inderdaad een forse klus, maar we hebben het gered", vertelde wet houder Chris Simons na afloop van de persconferentie van de Ene co Tour in Waalwijk. Zijn stad zag het evenement graag komen. De goede ervaringen met de finish van de Giro in 2010 waren daar on getwijfeld debet aan. Dit wielerf- eest leverde Middelburg echter een financiële kater van ettelijke tonnen op. Vandaar dat Simons zich niet waagde aan bespiegelin gen over de positieve effecten van de komst van de Eneco Tour, waar voor Middelburg evenals de pro vincie, een grote promotor van wieier- water- en beachsport, 50.000 euro overhad. „Die effecten zijn moeilijk te meten", stelde de wethouder. Toch zijn de verwach tingen redelijk hooggespannen. En dan met name doordat Duitse toe risten veel sterke landgenoten aan het werk kunnen zien. Verder zit ten Walcheren en Middelburg in de lift bij de Belgen. Simons: „Ik re ken dan ook op de komst van een aanzienlijk aantal Belgische wieier- supporters." Tjitte van den Buys, sportambte naar bij de provincie, sloot zich bij die woorden aan. Hij stipte ook de live-uitzendingen van ruim ander half uur aan die de komst van de Eneco Tour naar Zeeland met zich meebrengen. In bijna elk ander ge val is die televisie-aandacht voor de provincie bijna onbetaalbaar. De liefhebbers dienen daartoe wel af te stemmen op de Belgische zen der Sporza of op Eurosport. Want de NOS besteedt geen rechtstreek se aandacht aan het evenement. De PZC blikt dinsdag uitgebreid terug op de eerste etappe van de Eneco Tour. Die voert vanuit Waalwijk via Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en een rondje Walcheren naar Middelburg. Foto's van lezers en fans zijn van harte welkom. Die kunnen worden gestuurd naar sport@pzc.nl. in de Tour van 2010, de editie waarin de Spanjaard werd betrapt op dopingge- foto Bernard Papon/EPA Alberto Contador draagt de gele trui bruik. De Spanjaard belandde in de juri dische dopingmolen, werd in ja nuari 2011 door de Spaanse wieler bond voor een jaar geschorst, maar nog geen maand later door de tuchtcommissie van diezelfde bond weer vrijgesproken. Een be roep van de internationale wieleru- nie UCI bij het CAS sleepte daar na maar aan en aan. Pas na enkele keren uitstel en nadat Contador in 2011 dus zijn tweede Giro gewon nen had, kwam het internationale sporttribunaal tot een uitspraak. Op 6 februari van dit jaar werd Contador met terugwerkende kracht voor twee jaar geschorst. De eindzege in dè Tour van 2010 werd hem ontnomen en alle resul taten die hij daarna had geboekt werden eveneens geschrapt. Contador restte vanaf februari dus niets anders dan trainen en wach ten tot het augustus werd. Terwijl Bradley Wiggins zich in juli kroon de tot eerste Britse Tourwinnaar uit de historie, maakte El Pistolero kilometers in de omgeving van Ma drid. De Vuelta moet de komende weken duidelijk maken waar hij nu staat. In een sterk deelnemers veld (met Chris Froome, Jurgen Vanden Broeck, Robert Gesink, Bauke Mollema en titelverdediger Juan Jos Cobo als tegenstanders) zal Contador het zuivere bewijs willen leveren dat hij nog steeds de sterkste is. Maar eerst dus de Eneco Tour. Met meteen de vraag: wat moet Conta dor daar eigenlijk? Voor Rob Dis cart is het niet moeilijk te antwoor den. „Natuurlijk hebben we een aantal vlakke etappes die Conta dor normaal gesproken niet op het lijf geschreven zijn. Maar we heb ben ook een individuele tijdrit en dit jaar voor het eerst een ploegen tijdrit waarin hij zich kan testen met het oog op de Vuelta. En op de wereldkampioenschappen in Valkenburg, hè. Want ook die ho ren bij zijn hoofddoelen van dit jaar, heeft hij laten weten." Voor de Eneco Tour brengt de start van Contador de nodige extra media-aandacht met zich mee. Discart draait daar niet om heen. „Natuurlijk is dat mooi. Heel erg mooi zelfs. Daarom hebben we destijds ook meteen gevraagd of hij hier kon starten." Contador zelf verklaart op zijn website dat hij met bescheiden ver wachtingen begint aan de eerste wedstrijd na zijn schorsing. Of dat realisme is of valse bescheiden heid moet volgende zondag duide lijk zijn als de Eneco Tour 2012 zijn ontknoping beleeft op de Muur van Geraardsbergen. door René van Stee MIDDELBURG - Met Middelburg als fmishplaats speelt Zeeland voor de derde keer een prominente rol in de Eneco Tour. Zowel in 2007 als 2008 was Terneuzen start- en frnis- hlocatie van het meerdaagse inter nationale wielerevenement. De naam van de betreurde Wou ter Weylandt blijft onlosmakelijk verbonden met de provincie. De Belg verongelukte vorig jaar op 27-jarige leeftijd tijdens de derde etappe van de Giro in de afdaling van de Passo del Bocco. Een jaar eerder ging hij echter zegevierend over de streep in de - eveneens - derde Giro-etappe die op de Dam in Middelburg eindigde. De renner van Quickstep klopte in de chao tisch verlopen rit van Amsterdam naar Middelburg over 224 kilome ter de Australische Rabobank-ren- ner Graeme Brown in de sprint van de eerste groep. Op de toenma lige fmishlocatie is ter nagedachte nis aan Weylandt, ter hoogte van huisnummer 35, een plaquette aan gebracht. Het peloton finisht maandag op exact dezelfde plaats. In de Eneco Tour won Weylandt in 2007 de massaspurt van de vier de etappe Maldegem-Terneuzen. De Belg haalde het voor de Noor Thor Hushovd en de Australiër Matthew Goss. Een primeur in 2007 was de doortocht van het pe loton door de Westerscheldetun- nel in de etappe van Terneuzen naar Nieuwegein. In 2008 gebeur de hetzelfde, maar dan in omge keerde richting. Toen won de Itali aan Daniele Bennati de massas print op Zeeuws-Vlaams grondge bied voor de Belgen Tom Boonen en Jurgen Roelandts. Vrijdag is de Westerscheldetunnel tijdens de vijfde etappe van Hoo- gerheide naar Aalter wederom in de route opgenomen. Die passage is omstreeks 14.33 uur. Vlak na de tunneluitgang volgt een premies print. Wouter Weylandt sprint naar de zege in Terneuzen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49