Federer neemt de tijd sport 147 Drie keer zeilgoud is geen utopie Mast is motor Het materiaal zaterdag 4 augustus 2012 Sjef Janssen ontbrak bij de kür van zijn vrouw Postma's mast kost 3200 euro door Peter van der Meeren In de sport draait het om details. Het materiaal is van het grootste belang om een goede prestatie te kunnen leveren. In het zeilen is dat niet anders. Als Pieter Jan Postma een week voor de Spelen zijn been had gebroken, was hij kansloos geweest. Als op dat moment de mast van zijn Finnjol was gebroken, had de zeiler ook thuis kunnen blijven. Natuurlijk, Postma heeft in Weymouth een reservemast, maar er gaat veel tijd overheen voor een Finntopper zijn mast vertrouwt. „De mast is de motor van de boot, dertig procent van de bootsnelheid. Stuurman en mast moeten 'de klik' hebben", zegt Jan van der Horst. De in Dronten gevestigde Van der Horst levert de HIT-mast als sponsor aan Postma én aan zeker tien van diens olympische rivalen. Hij maakt jaarlijks 150 stuks en zette er inmiddels zo'n tweeduizend af! De masten gaan voor 3200 euro per exemplaar de wereld over. De Finnjol is sinds 1952 een olympische boot, debuterend op de Spelen van Helsinki. De boot, voor sterke solisten, weegt 129 kilo en voert een zeil van tien vierkante meter. De mast is 6,50 meter lang, weegt acht ki lo en heeft een doorsnede van tien centimeter. Voor de masten werd ja renlang hout gebruikt daarna aluminium en vervolgens carbon, de ster ke koolstofvezel. Oud-Finnzeiler Van der Horst liep rond de eeuwwisse ling voorop bij de invoering van de vleugelmast. Die heeft de reglemen taire maten, maar is gevormd als een lange druppel (vleugel) én draait mee met de giek. „Het varend oppervlak werd voor de wind een kwart vierkante meter groter." Zonder risico was het ontwerp niet, want een Finnmast moet achterover kunnen buigen en een vleugelmast had daar in het begin moeite mee. Na een tijdje is de juiste manier gevonden. Car bon - dat 'aan de rol' wordt gekocht - is te koop in verschillende sterk tes. Van der Horst: „De hightech carbons die wij gebruiken zijn extreem duur en erg lastig te krijgen. Bouwers van vliegtuigen en Formule ï-wa- gens romen de markt af" Het verschil in sterkte kan oplopen tot drie procent per rol. „Als wij negen lagen aanbrengen, kunnen de verschillen aardig groot worden." Dat verklaart mede waarom Postma zeker tien masten uitprobeerde alvorens hij met eentje 'klikte'. door Peter van der Meeren WEYMOUTH - Bij het zwemmen gaat het niet slecht, maar de Neder landse 'medaillefabrielc' lijkt in zeil- stad Weymouth te staan. Vier plak ken, drie van goud: het is geen uto pie. De oranje vloot presteert uit stekend. Uitvloeisel van een in 2005 ingezet beleid, weet bonds coach Jacco Koops. Zijn titelfavorie- ten Lisa Westerhof en Lobke Berk hout gaven gisteren in de 470 met een hun visitekaartje af (1-9). „Deze ploeg heeft enorm veel po tentie", weet Dick Coster, in 1984 olympisch deelnemer en in Wey mouth coach van zijn zonen Sven en Kalle. Zij staan na vier races ze vende in de 470. „Ervaring en ta lent is een fijne combinatie, maar ook de rust is goed", aldus Coster. „De meeste aandacht gaat toch uit naar Londen." De belangrijkste kandidaat voor goud is Dorian van Rijsselberghe. Zijn reeks is ongekend: vier van de zes races gewonnen en verder een tweede en derde plaats. De Texe laar kan maandag, een dag voor de finale, al tot de laatste olympisch surfkampioen worden gekroond. Marit Bouwmeester kan de 'gol den girl' worden. Gisteren vierde en derde met twee scherpe starts. Bouwmeester staat derde, met drie races voor de boeg, op slechts drie punten van koploopster Evi van Acker. „De concurrentes heb ben al een dik aftrekresultaat, ik niet. Ik kan nog risico's nemen." Morgen kan Pieter Jan Postma de eerste plak pakken. De dertigjarige Finnzeiler won gisteren zijn eerste olympische wedstrijd. Hij voer in zeven van de tien races bij de bes te vijf en staat derde. Roger Federer heeft in de halve finale van het olym pisch tennistoermooi 4 uur en 26 minuten nodig om ]uan-Martin Del Potro te verslaan: 3-6 7-6 19-17. door Edward Swier Zijn grootste olympische prijs heeft hij al jaren binnen. Sterker, Roger Federer heeft haar altijd bij zich. Ze zit in zijn box, reist met hem mee de wereld over en schonk hem een prachtige twee ling. Mirka, de jonge Slowaakse tennisster die net als hij haar land vertegenwoordigde, was de prijs waarmee Roger Federer thuis kwam na de Spelen van Sydney, in 2000. In 2008 voegde Roger Federer aan zijn olympische 'erelijst' een gou den plak in het dubbelspeltoer- nooi toe, met Stanislas Wawrinka. Het was echter niet meer dan lo gisch dat Federer, de beste tennis- ser aller tijden, ook individueel een olympische titel wilde pakken. Wie bijna alles al heeft, wil niets liever dan zijn collectie compleet krijgen. Federer toonde zich de afgelopen twee jaar strijdvaardig. In 2011 al, het jaar dat hij geen enkele grands- lam won, zei hij dat zijn focus vooral op 2012 lag. Hij aasde op de dubbel: winst in het Britse grands- lamtoernooi én nog eens, niet eens een maandje later, weer zege vieren op het tot olympische are na omgetoverde centrecourt van Wimbledon. Met de eerste prijs al op zak, en de nummer i-positie op de wereld ranglijst als bonus, had Federer voor de Spelen overal rekening mee gehouden. Natuurlijk wist hij dat hij eerst nog maar eens de fina- Juan Martin del Potro (rechts) omhelst Roger Federer na zijn nipt verloren partij. foto Elise Amendola/AP le moest zien te halen. Dat hem dat lukte is voor de rest van de we reld vanzelfsprekender dan voor hemzelf Niemand echter zal ge dacht hebben dat Federer in de hal ve eindstrijd zo lang werk zou heb ben. De Zwitser speelde tegen de Argentijn Juan-Martin Del Potro de langste driesetter uit de geschie denis van het proftennis voor man nen. Na verlies van de eerste set (3-6), redde Federer het vege lijfin de tie-break van de tweede set. De derde set werd een ware nagelbij ter. Op 17-17 wist Federer de service van Del Potro te breken, waarna hij zichtbaar zenuwachtig zijn ei gen servicegame maar ternauwer nood binnensleepte: 19-17. De par tij duurde uiteindelijk 4 uur en 26 minuten, de laatste set alleen nam 163 minuten in beslag. „Natuurlijk voelde ik me aan het net bij de feli citaties wel een beetje bezwaard te genover Juan-Martin. Maar hij mag trots zijn, hij heeft uitstekend gespeeld." Waar Del Potro daar op de US Open van 2009 wel voor beloond werd met de eindzege, moest hij in Londen buigen voor Federer. „Toen was het mijn tijd, nu Rogers klaarblijkelijk", sipte Del Potro. De Zwitser gaf fysiek geen enkele krimp. Del Potrosleepte zich op een gegeven moment van bal naar bal. Zijn service hield hem lang op de been. Federer: „Ik denk inder daad dat ik het dankzij mijn fysie ke conditie heb kunnen winnen. Nog nooit heb ik zo'n lange set ge speeld, het was ook mentaal heel zwaar." Morgen wacht Federer de herha ling van de Wimbledonfinale van vorige maand. Ook op de Spelen is Andy Murray zijn tegenstander in de finale. De Schot won gisteren in twee sets van Novak Djokovic (7-5,7-5).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47