Feestpaleis Bolt wil een 44l ?P De speelplaats Het woord is aan de triatleten Roeister naar huis vanwege relatie zaterdag 4 augustus 2012 De Oranje tafeltennissters had den geen moeite met Egypte: 3-0. Het trio treft nu China. Serena Williams en Maria Sjarapova maken kans op een Golden Slam: alle Grand Slams en de Spelen winnen. Spelen in het kort Is het morgen in het Olym pic Stadium van Londen op nieuw Usain Bolt-showtime of betaalt de )amaicaanse sprintheid de tol voor zijn losbandige voorbereiding? door Patrick Delait RECHTGEZET Ranomi Kromowidjojo was in haar gou den race op de 100 meter vrije slag - in tegenstelling tot wat wij gisteren meldden - sneller dan in de halve fina le. Het verschil was vijf honder sten van een seconde. Met de tijd, 53.00, verbeterde ze haar olympisch re cord van woensdag. Was het gemeend of hoorde het bij de psychologische oor-, logsvoering waar mee topsprinters hun concurren ten proberen te intimideren? Enke le dagen voor de openingsceremo nie van de Olympische Spelen liet Usain Bolt in een exclusief inter view met de Engelse krant The Guardian weten dat hij klaar is om geschiedenis te schrijven. Na zijn fabuleuze optreden op de Spelen van Peking in 2008, waar de Jamai- caan drie keer goud won en we reldrecords liep op de 100, 200 en 4 x 100 meter, wil 'Lightning Bolt' in Londen toetreden tot de eregale rij van iconen. „De olympische ge schiedenis kent een aantal legen des, maar nu is het mijn tijd. In Londen wil ik me onderscheiden van alle andere atleten in de we reld." De 25-jarige sprinter is morgena vond rond tien uur even belangrij ker dan de paus en alle wereldlei ders samen. De fmale van de 100 meter is hét koningsnummer van de Olympische Spelen, sinds de aanwezigheid van Bolt meer dan ooit. De sprinter, met 9.58 seconden op de 100 meter en 19.19 op de 200 de snelste man op aarde, is mede door zijn extraverte persoonlijk heid uitgegroeid tot een wereldve dette. Zoals meisjes overal ter we reld in hun slaapkamer voor de spiegel de danspasjes van Madon- Door zijn suprematie op de vorige Olympische Spelen, in Peking, groeide Usain Bolt uit tot een icoon. In Londen is de Jamaicaan overal, zoals hier op het parlementsgebouw. foto Petr David Josek/AP na nabootsten, zo krijgt het excen trieke gedrag van Bolt navolging op de atletiekbanen. Welk jongetje dat voor het eerst spikes aantrekt, wil niet de Jamaicaan lijken? Het was ongekend, de manier waarop het uithangbord van Pu- ma de concurrentie in Peking ver nederde. Na tachtig meter kon hij al achterom kijken en rustig uithol len. En dan nog liep hij een nieuw wereldrecord. Nummer twee, Ri chard Thompson uit Trinidad, en de Amerikaan Walter Dix, win naar van brons, liepen beiden on der de tien seconden, maar vergele ken met Bolt leken ze op aftandse stoomtreintjes. De overmacht van Bolt kreeg een vervolg op de 200 meter en de 4 x 100 estafette. Onaantastbaar was de Jamaicaan ook nog in 2009 op het WK in Ber lijn, maar daarna ging zijn one- manshow steeds meer haperingen vertonen. Dieptepunt was het WK in Daegu (Zuid-Korea) in 2011 waar Bolt na een valse start in de 100-meterfmale moest afdruipen. Ook de aanloop naar Londen ver liep allerminst vlekkeloos. Bolt kampte met een hamstringblessu re en vanuit Jamaica sijpelden steeds vaker berichten door over zijn liederlijke levensstijl. Begin juni, twee maanden vóór de Spe len, raakte 'Thunderbolt' met zijn BMW M3 op een snelweg bij Kingston betrokken in een onge luk. Het tijdstip van het ongeluk zorgde voor veel beroering op het eiland. Bolt keerde 's ochtends vroeg terug van een feest. Ook al was er volgens de politie geen alco hol in het spel, het feit dat Bolt zich in volle voorbereiding op de Spelen in het nachtleven begaf, zorgde in sprintersparadijs Jamaica voor gemor. Daar kwam bij dat het het vierde auto-ongeluk was van Bolt in korte tijd. De sprinter zelfheeft nooit ver bloemd dat geregeld ontspanning zoekt in het nachtleven. „Als er gouden medailles bestonden voor feestvieren, dan had ik er veel ge wonnen", onthulde hij ooit. Dat zelfs Bolt niet ongestraft kan Voor de beachvolleybalsters Made- lein Meppelink en Sophie van Ge stel zijn de Olympische Spelen voorbij. Het Braziliaanse duo Larissa/Juliana was in twee sets te sterk voor de Nederlandse vrou wen die donderdagavond laat via de herkansingen de knockoutfase hadden bereikt. De setstanden wa ren 21-10 21-17. Nederland heeft nog twee teams in het toernooi. Sanne Keizer en Marleen van lersel en Reinder Nummerdor en Richard Schuil strijden vandaag om een plaats in de kwartfinales. Judoka Luuk Verbij is in de eerste ronde van het olympische toernooi uitgescha keld. In de klasse boven 100 kilogram ver loor de Ne derlander op yuko van de Hongaar Barna Bor. Verbij kreeg twee keer een straf vanwege passiviteit. Met zijn uit schakeling is het judotoernooi voor Nederland voorbij. Schutter Peter Helienbrand is er niet in geslaagd de olympische fina le te halen van het onderdeel lucht- geweer 50 meter liggend. De Lim burger kwam in de kwalificaties niet verder dan de 43e plaats. Al leen de beste acht schieten om de medailles. De Wit-Rus Sergej Mar- tinov won het toernooi met een wereldrecord. door Edward Swier Het is voor de wereldver beteraars die van Speak ers' Corner hun toneel hebben gemaakt, maar wat prettig dat de olympische triat lon voor vrouwen vandaag en niet morgen is. Op zondag kan ieder een zijn mening verkondigen in Hyde Park. De veie fans die op de Spelen afkomen, zouden de spre kers op hun zeepkisten - onder wie ongetwijfeld ook menig fel te genstander van Londen20i2 - maar overstemmen. Hyde Park is meer dan Speakers' Corner. Het park meet liefst 140 hectare. Daar kun je wel een triat lon houden. Het park, toen natuur lijk nog lang niet zo gecultiveerd als nu, was tot 1536 in handen van de monniken uit de Westminster Abbey. Henry VIII had weinig compassie met de geestelijken en eigende zich Hyde Park toe om het als jachtgebied te gebruiken. Nu wordt er op goud gejaagd, van daag door de vrouwen, dinsdag door de mannen. Het woord is er, bij wijze van spreken, aan de triat leten. Oog voor de historie zullen de sporters niet hebben, de Mar ble Arch en Wellington Arch krij gen, hoewel de triatleten er langs komen, even geen aandacht. LONDEN - De Duitse roeister Nadja Drygalla heeft het olympisch dorp gisteren verlaten. De 23-jarige uit Rostock heeft volgens de Duitse krant Bild een relatie met een lid van de extreemrechtse NDP. Volgens het Duits olympisch comi té DOSB heeft ze daarmee de waar den van het olympisch handvest en principes van de DOSB overtre den. Drygalla maakte deel uit van de Duitse vróuwenacht en was al klaar. Drygalla volgde tot een jaar geleden de politie-opleiding in de deelstaat Mecklenburg-Voorpom- meren. Toen de autoriteiten in sep tember vorig jaar ter ore kwam dat de rekruut banden met sympathi santen van extreemrechts onder hield, vroegen zij haar te vertrek ken. In Serpentine Lake in Hyde Park mag nu wel worden gezwommen, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44