Weer goud nog wel Verlinden: olympisch diploma met toekomst sport 143 „Ik realiseer me nog niet wat ik gedaan heb. Onze ouders zullen trots zijn" Man en paard Kromo knalt gewoon door Column Na zus Laure won nu ook Florent Manaü- dou goud. Hun moeder is Nederlandse. De 17-jarige zwemster Missy Franklin (VS) heeft haar derde gouden medaille veroverd. Ze won met overmacht de finale van de 200 meter rugslag. Eer der won ze al de 100 rug en 4x200 meter vrij. zaterdag 4 augustus 2012 door Maarten van der Weijden Jëroen Dubbeldam foto ANP Hoewel de titel van deze column an ders doet vermoeden, is paarden sport een sport waarin geen onder scheid wordt gemaakt tussen man nen en vrouwen. Daarmee is het, zolang er niet gekorfbald wordt op de Spelen, als olympi sche sport uniek in zijn soort. Er zijn wel een paar onderdelen die maar door één sekse wor den gedaan, zoals bijvoorbeeld synchroon- zwemmen (enkel vrouwen) of Grieks-Romeins worstelen (alleen mannen). De uniciteit zit ook in het feit dat paarden de enige deelnemende dieren op de olympische spelen zijn - op de kleiduiven na, natuurlijk. Dat het hier toch over man en paard gaat, komt omdat ik een paar weken geleden de do cumentaire van 'Andere Tijden Sport' zag over Jeroen Dubbeldam en zijn paard De Sjiem, 'Een schimmel van goud'. Inmiddels is De Sjiem met pensioen, en in de ontroerende do cumentaire waren mooie beelden van hem te zien. Tijdens het bekijken van de wedstrijdbeelden van toen viel me iets op: de deelnemers aan de individuele springwedstrijd komen na elkaar aan de beurt en dus niet gelijktijdig. In veel sporten is diegene winnaar die als eer ste over de streep komt, de laatste wedstrijd of het laatste punt wint. Maar niet bij paardrij den. Jeroen Dubbeldam reed een foutloze rit in de barrage, maar kon pas zijn handen heffen toen zijn tegenstander in de volgende rit een fout maakte. Je juicht dan omdat iemand an ders iets niet kan. Een vreemde gewaarwording lijkt me dat. Onder meer turnfinales hebben hetzelfde eu vel. De oplossing zou zijn om acht rekstokken tegelijk neer te zetten, maar dan komt de jury weer ogen tekort. Vandaag zijn de kwalificaties voor de springrui ters. Jeroen Dubbeldam is er niet bij. Na De Sjiem leidt hij nu een nieuw toppaard op, maar die combinatie was nog niet goed genoeg voor de Spelen. Voor Nederland moeten Jur Vrieling, Michael van der Vleuten, Gerco Schroder en Mare Houtzager in de bak aan de bak. Ik kan er niets aan doen: het zijn allemaal mannen. maartenvanderweijden.nl @mvdweijden Hij bleef een armlengte verwijderd van een olympische medaille. In een veld met vedet ten als de Amerikaan Michael Phelps en de Zuid-Afrikaan Chad le Clos zwom Joeri Verlinden tij dens de finale op de too meter vlinderslag knap naar de zesde plaats. Het leverde hem slechts een olympisch diploma op. Maar wel eentje met perspectief op de medailles. Verlinden tikte na 51,82 seconden aan en was 0,38 seconde langza mer dan Le Clos en de Rus Jevgeni Korotisjkin, die in exact dezelfde tijd (51,44) naar het zilver zwom men. Het goud ging naar de vedet te Phelps, die al na 51,21 aantikte. De Amerikaan pakte daarmee zijn 21e olympische medaille. „Het is jammer dat datgene waar voor ik getraind heb - én in de trai ning liet zien - er niet uitkomt", reageerde de nog maar 24-jarige Limburger. „Want ik kan vele ma len sneller dan 51,8. Dat is heel erg zonde." Donderdag scherpte hij het natio nale record aan tot 51,75 seconden. Naderhand besefte Verlinden dat hij alleen al bij de aankomst circa drie tienden van een tel had lig gen. „Dan weet je wat ik hier had kunnen doen", zei de pupil van coach Martin Truijens teleurge steld. „Natuurlijk, het is theorie. Maar ik had het gewoon beter moeten doen." Verlinden werd de tweede Nederlander ooit die zich op de Olympische Spelen voor de eind strijd van de 100 meter vlinderslag kwalificeerde. Alleen Kees Ver voorn deed hem dat voor, in 1980. De zwemmer finishte in het gede valueerde toernooi in Moskou ver volgens op de vierde plek. Zijn opvolger moest zich tevreden stellen met de zesde plaats. Alhoe wel hij samen met een vedette als Phelps - die in deze race zijn aller laatste olympische indivduele op treden had - naar het startblok werd geroepen, was Verlinden nau welijks onder de indruk van de en tourage. Ook de ruim 17.000 toeschouwers brachten zijn hoofd niet op hol. „Waarom zou ik onder de indruk raken van Phelps? Natuurlijk is het heel bijzonder wat hij hier laat zien, maar ook voor hem begint de race op nul." Daarnaast was Verlinden ook niet overdonderd door de geklokte tij den. „Van een tijd als 51,2 ben ik niét ondersteboven", sprak hij. „Ik zwem het nu niet. Maar ik heb ook niet zoiets van: wat gebeurt hier in godsnaam? Nee, het is haal baar." En dat is voor de Limburger wel licht de belangrijkste conclusie van deze olympisch finale: „Ik denk dat in zo'n finale iedereen een kans heeft om te winnen. En ik hoop dat straks, over vier jaar in Rio de Janeiro mijn hoogtepunt komt." wachting had gepresteerd. Het past bij het ingetogen karakter van de sport, maar zeker ook bij Van der Ven. „Rick is een rustige jon gen, ja", zei zijn coach Wietse van Alten. Lachend, omdat hij wist dat het een understatement was. „Maar ik kan je verzekeren dat als je daar staat er best iets omgaat in je hoofd. Dat was bij mij ook in Sydney." Van Alten, in 2000 winnaar van brons in Australië, benadrukte vooral hoe knap de prestatie van zijn pupil is. „Rick was werelds vandaag. We kunnen niet anders dan tevreden zijn. Je ziet hoe dicht de top bij elkaar zit. Dat één pijl beslist, is niet cru, dat is juist het spannende van deze sport." Maar het stierlijk balen van die op een haar na gemiste medaille komt nog wel. Dat kan niet an ders. zie onze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen. door Rob de Bruyn LONDEN - Het aantal mensen dat haar volgt op Twitter schoot in een paar uur tijd van ongeveer 29.000 naar ruim 47.000. Het regen de felicitaties, ook via Facebook, dat andere sociale medium. De tele foon van haar manager bleef maar rinkelen. En zelf sliep ze wel eens beter. Maar voor haar prestaties maakte het allemaal niets uit. Rano- mi Kromowidjojo deed gisteren op de Olympische Spelen in Londen weer gewoon waar ze zo goed in is: hard zwemmen. Ze heeft al goud en zilver en jaagt op nog meer goud. Vanavond kan het weer raak zijn. Nauwelijks twaalf uur na haar olympische titel op de 100 meter vrije slag plaatste 'Kromo' zich soe peitjes voor de halve finale van de 50 vrij. 's Avonds lukte dat op nieuw: met 24,07, een pr en een nieuw wereldrecord in textiel, schoof ze met grote voorsprong op de rest als eerste door naar de fina le. Marleen Veldhuis - ook niet mis - ging als derde door. „Het kan allemaal nog wat scher per", sprak Veldhuis, nadat ze na 24,50 seconden had aangetikt. De finale, vanavond, wordt waar schijnlijk haar laatste serieuze race ooit. Marleen Veldhuis foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43