zeeland3 We nemen alle meldingen serieus, zelfs als het i april is Stoptrein schept man na vertrek uit Middelburg commentaar Loos alarm Strijd tussen vijf Zeeuwse helden van de Smaak VAL SNEL, BLIJVEND EN GEZOND AF! zaterdag 4 augustus 2012 Willem Adrïaansens foto's Maurits Sep Zonneblikje Camera's zijn het, de blik jes die de sterrenwacht ophangt aan verschillende palen en hekken in Zeeland. In 2010 begon Stichting volksster renwacht Philippus Lansbergen met haar solargrafieproject: het vastleggen van de beweging van de zon langs de hemel, met een zelfgemaakte gaatjescamera. De baan die de zon aflegt is namelijk iedere dag net even anders. De sterrenwacht maakt opnamen vanaf de kortste dag van het jaar (22 december), tot de langste (21 juni). Als je de opnamen van een bepaalde periode bekijkt, kun je precies zien hoeveel zonuren er zijn geweest op de verschillende dagen in die periode. De gaatjescamera's worden ge maakt van bier- of frisdrankblik jes. Het fotopapier wordt tegen de binnenkant van het blikje aan gebracht. In het blikje wordt een gaatje gemaakt van ongeveer een halve millimeter. Dit gaatje werkt als een lens. Het zonneblikje wordt met duet- tape opgehangen, met goed zicht op het zuiden. Door haar dagelijk se beweging langs de hemel maakt de zon een projectie op het fotopapier in het blikje. Kijk ook op www.iansbergen.net door Cornelleke Blok Jaren geleden zou een voorbij ganger hoogstens z'n wenkbrau wen gefronst hebben. Tegen woordig kan een blikje dat met tape aan een paal vastgemaakt is, zorgen voor grote ophef De politie kan niet anders dan alle meldingen serieus nemen. Sterker nog: ze wil juist graag dat mensen bellen over verdachte pakketjes. „De burgers zijn onze ogen en oren", zegt woordvoerster Esther Boot van de politie Zeeland. „Bij de meldkamer komt dit soort tele foontjes heel regelmatig binnen. En we gaan altijd kijken." De twee agenten die donderdaga vond poolshoogte namen bij het verdachte blikje op het Hofplein in Middelburg vertrouwden de si tuatie niet. „Er kon vloeistof in het blikje zitten en het was met tape vastgemaakt. Die twee kenmerken zorgden ervoor dat ze voorzichtig te werk gingen." De agenten riepen een collega op, die gespecialiseerd is in explosie De autobrand is een wraakactie voor de 'ponymoorden'. foto Chris Platteeuw ven. „Ook hij kon niet zeggen wat het precies was, en heeft gebeld met de Explosieven Opruimings dienst. Zij zeiden: 'neem geen risi co, we komen eraan.' Op dat mo ment werd de straat een onder zoeksgebied, en hebben we het ge bied afgezet. Dat doen we in zo'n situatie altijd." Het zijn geen overdreven maatrege len, vindt Boot. „De politie is er om de veiligheid van mensen te waarborgen. Daarbij moeten we het zekere voor het onzekere ne men. In dit geval bleek er uiteinde lijk niets aan de hand te zijn, maar dat is toch juist fijn?" De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) komt alleen in actie als de politie daarom vraagt, zegt woord voerster Suzanne van Rijn. „Zij hebben de verantwoordelijkheid." De EOD krijgt landelijk tweedui zend meldingen per jaar. Om te be palen of snelle actie nodig is, maakt de EOD onderscheid tussen meldingen over bommen en grana ten uit de Tweede Wereldoorlog en zogeheten 'geïmproviseerde ex MIDDELBURG - Een 84-jarige Mid delburger is vrijdagmiddag zwaar gewond geraakt toen hij werd ge schept door de stoptrein uit Mid delburg. Het incident deed zich voor om streeks 16.45 uur tussen station Middelburg en de spoorwegover gang met de Nieuwlandweg. Na te zijn gestabiliseerd is het slachtoffer met de traumahelikop ter naar Rotterdam gebracht. Het treinverkeer was bijna twee uur gestremd. De inzittenden van de trein zijn opgevangen in het sta tion. De NS zette bussen in. De po litie meldde dat van een ongeluk sprake zou kunnen zijn. plosieven'. Die laatste soort krijgt hoge prioriteit. „We weten in zo'n geval nooit wat we aantreffen. Ons streven is om in de grote steden binnen één uur aanwezig te zijn, en in andere gebieden binnen twee uur." Donderdagavond was de EOD be zig met een klus in Terborg (bij Doetinchem), toen de melding uit Middelburg kwam. „Onze ploeg- commandant heeft onderweg naar Zeeland contact gehad met de poli tie. Toen bekend was dat het blikje van de volkssterrenwacht was, is besloten om terug te keren." Toch zou de EOD een volgende keer weer in actie komen. „We ne men alle meldingen serieus. Als er op 1 april een melding binnen komt, vermoed je misschien dat het een grap is, maar daar kunnen we nooit van uitgaan. Daar is de bom aan de flitspaal in Voorscho ten, vorig jaar, een goed voorbeeld van. Het zou kunnen dat we hon derd keer voor niets gaan, maar de keer erna redden we misschien wel levens." De eerste gedachte is dat er met een ka non op een mug is geschoten. De mel ding van een verdacht pakje aan een verkeerspaal in Middel burg resulteerde donderdag avond in een grootscheepse in zet van de politie. De buurt rond het Hofplein werd afgezet, buurtbewoners werd gevraagd binnen te blijven en de Explo sieven Opruimings Dienst werd gealarmeerd. Uiteindelijk bleek het verdachte voorwerp een fotoblikje te zijn dat de ster renwacht Philippus Lansbergen gebruikt om de baan van de zon vast te leggen. Much ado about nothing. Op internet werd volop gegnif feld over de aanpak van de auto riteiten, die zou overdreven zijn. Maar dat is makkelijk pra ten. Het publiek is het afgelo pen decennium aangeleerd ver dachte voorwerpen te melden bij de politie en zelf geen actie te ondernemen. Wie mensen daartoe oproept kan niet an ders dan serieus reageren. Lie ver tien keer loos alarm dan één keer een ramp. BHBBaHHnaHm :«id5SS®3MSK5KSEi GOES - De ZMF maakt de vijf geno mineerden bekend die zaterdag in Oostburg strijden voor de Zeeuw se Held van de Smaak. De win naar vertegenwoordigt Zeeland in Amersfoort op 29 september. De genomineerden zijn: Hans Everse, chefkok zorgcentrum Cleijenborch Colijnsplaat. Hanneke Koopman, teler vergeten rassen Colijnsplaat. Bioboer Kees Steendijk. Maarten Guepin, biologisch-dynamische ak kerbouw Loverendale. Klazien Wisse van de Koehoorn in Melis- kerke. Ze leert kinderen de smaak van de pieper kennen. De Eazy Shape proteine shakes zijn momenteel het nummer 1 dieet product in Nederland. Val snel en zonder moeite af, gegarandeerd! i 1 Wat is Eazy Shape? De nieuwe generatie Eazy Shape proteine - shakes zijn een revolutie op het gebied van dieet producten. De speciale formule van Eazy Shape zorgt ervoor dat u snel en veilig j uw streefgewicht bereikt en nooit meer f terugvalt naar uw oude gewicht! ZOMERACTIE: Bestel vóór 16 augustus op onze website of telefonisch met de actiecode en krijg een maandpakket voor €59,95 i.p.v. €79,95! INHOUD MAANDPAKKET: 4 smaken Dieet handboekje Design shaker Gratis coaching ;1 ACTIECODE: ESB38814 Gebruikerservanng Lisa Vermeer: 0Ik heb momenteel 2.5 weken achter de rug en ben maarliefst 8,5 kilo afgevallen!" Tel: 088 777 20001 Website: eazyshape.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3