Vakantietips voor opvoeders gezondheid 135 zaterdag 4 augustus 2012 Verveling? Kinderen hebben rustmomenten hard nodig. foto Marcel van Hoorn/ANP Voor veel kinderen is de zomerva kantie een welkome onderbreking van de schooltijd. Ouders vinden het vaak stressen, de langste school vakantie van het jaar. Opvoedings deskundigen geven tips. door Mandy Pijl Duurt de zomervakantie voor kinde ren te lang? Mindfülnesstrainer Su zan van der Goes gelooft er niks van. „Aan het einde van het schooljaar zijn kinderen aan vakantie toe. Ik zie het aan mijn eigen tweeling van 12 die volgend jaar naar de middelbare school gaat. Ze lopen op hun tandvlees, hebben tijd nodig om uit te rusten." Hou het simpel Volgens Van der Goes en pedagoog Inge borg Dijkstra zijn het de ouders die het soms ingewikkeld maken. „Ze hebben moei te met het gebrek aan routine, met het feit dat hun oudere kinderen net zo lang uitsla pen als ze willen. Dat geeft onrust," zegt Dijkstra. „Maar het is ook logisch," zegt Van der Goes. „Niet alle ouders zijn zes weken vrij, en dus moet er opvang worden geregeld, dat geeft stress." Net als de gedachte dat het in de vakantie voor kinderen leuk gemaakt moet worden. „Ouders denken soms dat ze hun kinderen moeten entertainen. Maar als ik aan mijn eigen jeugd terugdenk, herinner ik me niet dat mijn ouders er steeds waren om ons in de zomervakantie bezig te hou den. We hadden de vrijheid, speelden einde loos buiten met leeftijdgenoten." Je hoeft niks Eindeloos getuur naar krioelende mieren, gestamp in plassen: kinderen hebben een ander ritme dan volwassenen. Ga er in mee en plan de vakantie niet vol met activitei ten. „Vooral jonge kinderen zijn van zichzelf hartstikke mindfiil," vertelt Suzan van der Goes. „Ze leven in het hier en nu. Laat je daardoor meesleuren, en niet door de stress." Kijk waar de kinderen naar kijken en vergeet de rest. Bak samen koekjes, ga met je handen door het deeg en bedenk: ik hoef verder niks." Geef het goede voorbeeld Als ouder ben je het voorbeeld voor je kin deren. Vóórleven, dat is wat je doet. Ook als je last hebt van vakantiestress. Ga daarom bij jezelf na wat je nodig hebt om het tegen overgestelde te bereiken: ontspanning. Kom je tot rust van een kwartier lezen? Ga lezen. Suzan: „Knap je op van een kop koffie? Neem er een en ga er echt voor zitten." Koester de verveling Vroeg of laat slaat bij je kinderen de verve ling toe. Prima, vervelen heeft een functie. „Het leidt vaak tot creativiteit en probleem oplossend denken," legt pedagoog Ingeborg Dijkstra uit. „Bovendien is wat wij verveling noemen voor kinderen een rustmoment dat ze nodig hebben om hun gedachten te ordenen, om verder te kunnen of iets an ders te gaan doen." Heb je dan juist de nei ging om te bedenken wat je kind kan gaan doen? Onderdruk hem! Samen om tafel gaan Heb je het gevoel dat je kinderen juist wél iets willen ondernemen, maar weet je niet wat ze leuk vinden? Ga met ze om de tafel en bedenk samen wat je kunt gaan doen. Kindvergaderingen heten die momenten op de buitenschoolse opvang Klub Kongzi Bol derburen van Kanteel Kinderopvang in Zalt- bommel. „Op die manier sluiten we aan bij de behoeften van de kinderen," zegt pedago gisch medewerker Anouk Struijk. „Soms be denken we grote activiteiten, terwijl kinde ren juist even niks willen. Als je overlegt, voelen ze zich begrepen." Doe het met andere ouders Gedeelde smart is halve smart, ook als het om de lange zomervakantie gaat. „Schakel je netwerk in," zegt Ingeborg Dijkstra. „Or ganiseer een filmmiddag voor de buurkinde ren waarmee je hun ouders ontlast, die de volgende keer iedereen misschien wel wil len meenemen voor een boswandeling, zo dat jij ook een vrije middag hebt." www.mindfulnessvoorouderenkind.nl. De praktijk van Ingeborg Dijkstra vind je via www.steppingstonescoaching.nl reageren? gezondheid@wegener.nl Geef pubers richting Pubers houden van uitslapen en hebben dat voor de ontwikkeling van hun brein ook no dig. Maar meer dan zes weken laat uit bed komen, moet je dat goed vinden? „Zorg er voor dat ze inderdaad lekker kunnen slapen en jut ze niet op," zegt pedagoog Ingeborg Dijkstra, zelf moeder van drie pubers. „Ga naar vrienden, ga naar het zwembad, als je pubers met dat soort opmerkingen be stookt krijg je alleen maar discussie en meer stress." Wel doen: richting geven. „Spreek bijvoor beeld af dat ze een bijbaantje zoeken of in ieder geval vrijwilligerswerk doen. Voorlezen in een gezin met kleine kinderen, de hond van de buren uitlaten. En breng ze op idee ën. Pubers zijn graag met de computer be zig, maar hebben vaak geen notie van wat mogelijk is. Dat ze online bijvoorbeeld een instrument kunnen leren bespelen. In zes weken kom je dan een heel end." Antistof stabiliseert geheugen bij Alzheimer Tweemaal per maand een infims met een antistof (IVIG) heeft bij vier mensen met een milde vorm van de ziekte van Alzheimer al drie jaar lang ervoor gezorgd dat hun geheugen niet verder achter uit gaat. Volgens onderzoekers vol doende aanleiding om het effect van IVIG op grotere schaal te gaan testen. IVIG wordt geïsoleerd uit menselijk bloed. http://bit.ly/PelS5U Longen beschouwen beademing als infectie Longweefsel ervaart de wisselen de druk als gevolg van mechani sche beademing hetzelfde als een bacteriële infectie en reageert hierop met een ontstekingsreac tie. Behandeling van het longweef sel met een klein stukje DNA (mi- croDNA 146a) vermindert de ont stekingsreactie. Mogelijk is dit DNA als medicijn te gebruiken, al dus de onderzoekers. http://bit.ly/NM7nqu Niet slapen na traumatische ervaring Na het meemaken van een trau matische ervaring kun je beter niet meteen gaan slapen. Door je zelf slaap te onthouden, vermin der je (mogelijk) de kans op een posttraumatische stoornis. Bij rat ten werkt dat, blijkt uit onder zoek. De verklaring is dat de slaap de gebeurtenis verankert in je ge heugen en zo ook de kans op trau matische herinneringen vergroot. http://bit.ly/MvEOFW Inlegzool herstelt de balans na beroerte Een simpele en goedkope manier om na een beroerte de balans van het lichaam te herstellen: een in legzool in de schoen plaatsen aan de 'gezonde' kant van het lichaam. Dit dwingt de patiënt au tomatisch de 'aangetaste' kant van het lichaam weer wat meer te be lasten, hetgeen vervolgens een be tere balans en een hogere loop snelheid opleverL http://bit.ly/NCJktO Stoppen met roken levert gemiddeld 5 kilo extra op Een jaar na het stoppen met ro ken is de gemiddelde ex-roker bijna 5 kilo zwaarder geworden, blijkt uit gegevens van 62 studies. De spreiding is echter groot: onge veer 16 procent van de stoppers is afgevallen en 13 procent is meer dan 10 kg aangekomen na 1 jaar. Het wel of niet gebruiken van ni- cotinevervangers heeft geen in vloed op de gewichtsverandering. http://bit.ly/Ni8v3s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35