Vakantie: tijd om te werken werken29 'Het geld gaat allemaal in de huishoudpot' 'Mensenkennis komt altijd van pas' 'Ze vroeg gelijk of Rechten 'Ik spaar voor als ik ik vaker wilde komen en plichten iets leuks wil kopen zaterdag 4 augustus 2012 Zonder vakantiewerkers zou onze economie dez zomer niet draaiende worden gehouden. Max ten Bosch (17), Bjorn Kerste (25), Hidde Copier (16) en Freek Ebbers (26) hebben zo'n baantje. door Moniek Hüsken en Lindy Jense foto's Do Visser en Mariska Hofman Naam: Bjorn Kerste (25) Job: inrichten en opruimen Vierdaagse-tenten. De eerste keer dat ik dit het werk deed, solliciteer de ik via internet. Nu ben ik uitgezonden door uitzendbureau Tempo-Team. Inmiddels ben ik een van de oudere vakantiewerkers en opgeklommen tot leidinggevende. Mijn eigenlijke beroep is buitenge woon opsporingsambtenaar. De tenten waarin de mili tairen slapen, worden opgebouwd door tentenbouwers en zodra dat is gebeurd, richten wij ze in. Per tent zor gen wij voor stapelbedden stapelbedden. Op het terrein wordt ook een parcours aangelegd waar je over heen kunt rijden. De rijplaten die hiervoor worden gebruikt, leggen wij ook neer. Dat is ook best pittig werk. De pla ten wegen 25 kilo per stuk. Nu zijn we bezig met oprui men, want het evenement is weer achter de rug. Ik vind deze vakantiebaan een uitdaging omdat ik mijn 'leidinggevende capaciteiten' kan ontwikkelen. Het is mijn taak iedereen bij de les te houden. Wij zijn als ten teninrichters afhankelijk van de tentenbouwers. Als het nog even duurt voordat zij een tent klaar hebben, kan het zijn dat iedereen gaat zitten en moeite heeft weer op te staan. Dan is het mijn taak iedereen goed te motive ren. Wellicht komt deze ervaring van pas bij het zoeken naar een nieuwe baan. Voor het geld dat ik met dit va kantiewerk verdien, heb ik geen speciale bestemming. Ik heb een lieve vriendin en een dochtertje van een paar maanden. Het gaat allemaal in de huishoudpot." Naam: Freek Ebbers (26) Job: eten rondbrengen in ziekenhuis k werk drie dagen per week. De rest van de tijd heb ik nodig om mijn scriptie over het effect van online-con- sumerreviews op het imago van merken voor mijn universitaire studie marketing af te ronden. Met de buffet wagen doe ik de verpleegafdelingen van het ziekenhuis aan. De broodmaaltijden kunnen patiënten ter plekke sa menstellen als ik langskom. Gaat het om warm eten, dan geven ze van tevoren aan wat ze graag willen eten. Ik kwam hier een paar jaar geleden terecht als vakantie werker via internet. Ik zocht een manier om mijn studie te bekostigen. Omdat ik eerst een hbo-opleiding heb ge daan, krijg ik tijdens de masterfase van mijn studie geen beurs meer. Geld lenen doe ik het liefst zo min mogelijk. Nadat ik dit als vakantiewerk had gedaan, ben ik het ook als bijbaantje blijven doen. Ik vind het zeker leuk. Ik werk voor het interne uitzendbureau van het ziekenhuis en zij delen je telkens ergens anders in. Ik zie steeds ande re mensen. Of het relevante werkervaring voor een latere baan oplevert, weet ik niet. Maar je doet hier veel men senkennis op en dat komt altijd van pas." Naam: Max ten Bosch (17) Job: medewerker in de thuiszorg. Er stond een advertentie voor werk in de thuiszorg in de krant en mijn vader dacht dat het wel wat voor mij zou zijn. Ik heb eerder vakantiewerk ge daan bij Albert Heijn en dat beviel niet zo goed. Ik had aangegeven op welke uren ik wilde werken, maar ze had den me toch ingeroosterd om half zeven 's morgens, dan moet je in de vakantie om zes uur opstaan. Werken in de thuiszorg verdient best goed en ik kan wel extra geld gebruiken. Een nieuwe telefoon, een scooter, ik heb wel wat wensen. Schoonmaken kan ik wel, al zou je dat niet zeggen als je mijn kamer ziet.. Ik ben 36 uur in de week beschikbaar, maar ik heb nog maar voor 7 uur per week werk aangeboden gekregen. Blijkbaar twijfelen veel cliënten of ze wel een jongen van 17 over de vloer willen. Ik denk dat dat wel bijdraait als ze me hebben meegemaakt. Ik heb gisteren gewerkt bij een mevrouw van 91. De keuken dweilen, het huis stofzuigen, een half je bruin halen. Ze vroeg gelijk of ik vaker wilde komen." Weten wat je rechten zijn? Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) heeft op Facebook de actie 'Lekker geregeld'. Dit is een campagne voor jon geren tussen de 13 en 23 jaar die vakantiewerk of een bij baan hebbenof ernaar op zoek zijn. Doel van de actie is hen op een interactieve ma nier te informeren over hun rechten en plichten als werk nemer. Jongeren kunnen meedoen via www.facebook.com/ zomercampagne Naam: Hidde Copier (16) Job: orderpicker bij Sligro Het is geen moeilijk werk, bestellingen bij elkaar zoeken voor de klanten. Ik rij op een karretje door het magazijn, met een schermpje waarop met een nummer staat aangegeven waar ik precies moet zijn. Dan moet ik het product scannen en de juiste hoeveelheid in de bak laden. De klanten komen de bestellingen zelf op halen als alles bij elkaar gezocht is. De Sligro is een hore- ca-groothandel. Er wordt van alles verkocht, van snoep, vis en vlees tot servetjes. Het zijn wel lange dagen, maar het is ook best leuk om met een vorkheftruck door het magazijn te rijden. Ik werk hier 40 uur per week en dat doe ik al sinds juni. Ik was dit jaar vroeg klaar met school, want ik heb eindexamen gedaan. Van het geld dat ik verdien, ben ik al een keer op vakantie geweest. De rest spaar ik, voor als ik een keer iets leuks wil kopen." 'reageren? geld@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29