Ik snap niet waarom die mensen niet klagen Vondst oude akte mogelijk redding dorpshuis Ritthem 221 zeeland Verwoede zwanerijacht watertoren Middelburg 2 VOOR Di PRIJS VAN 1 NAAR DE SAUNA Wolphaartsdijk Lange file op snelweg door aanrijding zaterdag 4 augustus 2012 door Henk Postma RITTHEM - De gemeente Vlissingen mag het dorpshuis van Ritthem niet sluiten. Dat blijkt volgens de dorpsraad uit een akte die is opge maakt bij de stichting van het ge bouw in 1950/1951. Voorzitter Friedy Geeve van de dorpsraad vond de zoekgewaande akte donderdag in het Gemeentear chief Vlissingen. Het bestaan van zo'n akte werd in Ritthem al ver moed, maar volgens Geeve zei de gemeente steeds van niets te we ten. Blijkens de akte is Vlissingen als ei genaar van het dorpshuis verplicht een deel van het gebouw als 'vere nigingslokaal' beschikbaar te hou den gedurende minstens honderd jaar, oftewel tot 2050. In de akte staat .dat 'iedere plaatselij ke vereniging, voor zover deze niet in strijd is met de wet of de openbare orde of veiligheid, in dit lokaal zal mogen vergaderen'. Zulks tegen ver goeding van een 'billijk bedrag voor het verstrekken van vuur en licht en het schoonhouden der te ge bruiken lokaliteiten'. Vlissingen kondigde aan het ge bouw te willen sluiten of afstoten. Sindsdien praat de dorpsraad met de gemeente over behoud van het gebouw, dat in slechte staat van on derhoud verkeert, als dorpshuis. door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Een zwanenjacht hield vrijdag de gemoederen in Middelburg bezig. Twee dierenam bulances, politiebikers en een poli tiewagen met twee agenten kwa men er tegen het middaguur aan te pas om een koppeltje boze zwa nen te vangen bij de watertoren. Het was flink aanpakken voor de vier medewerkers van de ambulan ce, zeker omdat zich ook nog vijf andere agressieve zwanen in de strijd mengden. Medewerker Kees moest zelfs 'hard een rondje om de ambulance rennen' omdat een boze zwaan hem achterna zat. GENIET MET KORTING bij Tegen inlevering van deze coupon Actie is geldig tot en met 30 september 2012. Alleen geldig voor het dag- en Wlékêhdtafièf en niet in combinatie met andere acties. i"' Het oude Hotel Café Restaurant Royal aan de Lepel straat in Wolphaartsdijk wordt sinds 2004 gebruikt als pension voor arbeidsmigranten. Het is destijds voor twee ton gekocht door Eurobezit. „We hopen dat we nu een heel an dere discussie kunnen gaan voe ren" reageerde Albert van der Meu- ie, die onlangs door de dorpsraad werd aangesteld als nieuwe beheer der. „Uit de akte blijkt dat dat er voor de gemeente niet alleen een morele, maar ook een juridische verantwoordelijkheid ligt. We zijn bezig met een herstelplan om het dorpshuis met zo gering mogelijke kosten weer geschikt te maken voor een verantwoorde exploita tie. Hopelijk gaat de gemeente daar nu in mee." Uit de akte blijkt dat het dorps huis is opgericht als 'verenigingsge bouw met woning en winkel'. Het werd gesticht door Louwrens van Eenennaam, koopman uit Nieuw en Sint Joosland. De toenmalige gemeente Ritthem stak er zesdui zend gulden in, afkomstig van de Stichting Scheldemonden. Die stel de de 'uitdrukkelijke' voorwaarde 'dat deze gelden zouden worden besteed voor het stichten van een verenigingsgebouw te Ritthem'. De dorpsraad houdt nog wel reke ning met de mogelijkheid dat na dere regelingen zijn getroffen toen het gebouw eigendom werd van de gemeente Vlissingen. „Maar tot dusver is daar niets van gebleken", zegt Geeve. Vooralsnog zet de akte op overtredingen van de gestelde voorwaarden een boete van zeven duizend gulden per keer. door Nadia Berkelder HOEDEKENSKERKE - De vrouw aan de keukentafel draait wat met haar hoofd als antwoord op de vraag of ze hier graag woont. Ze glimlacht mistroostig met een blik' op de af tandse keuken. Ze drukt haar siga ret uit in de volle asbak en ver dwijnt snel naar haar kamer. Die staat, net als de rest van het pen sion, te koop. Vrijdagmiddag neuzen de vast goedinvesteerders en de uitzendbu reaubazen nieuwsgierig door twee pensions in Hoedekenskerke en Wolphaartsdijk. De panden wor den op 6 september geveild. De ei genaar, Eurobezit BV, voldoet, zo als dat fraai heet, niet meer aan de financiële verplichtingen. „Wat een schitterende keuken", klinkt het cynisch in Hoedekens kerke. Er staan vier oude vieze for nuizen, de verf is afgebladderd, de tegels schilferen. „Ik snap niet dat die mensen zelf niet klagen", zegt de jonge man, die met zijn vader is komen kijken. Ze werken ook met arbeidsmigranten, zegt de va der, Hongaren vooral, en komen zien of dit pand iets voor hen is. „Er zijn wel rookmelders", wijst de zoon optimistisch. Een vrouw verdwijnt in haar ka mer. De kleine ruimte staat prop vol met spullen. Verderop staat ie mand te douchen in de gezamenlij ke badkamer. Buiten staat het on kruid kniehoog op de tegels. De ge meente Borsele had het met de ei genaar van het pension aan de stok en dreigde met sluiting: het voldeed niet aan de veiligheidsei sen. Binnen is dat niet moeilijk voor te stellen. Het is lastig, zegt de jonge vast goedhandelaar. „Je koopt dit pand met huurders. Dat betekent dat je drie maanden niets verdient." De bewoners werken bij uitzendbu reau Groenflex, eigendom van de zelfde man die ook enig aandeel houder is van de BV die het pand in bezit heeft: Eurobezit. In hotel Royal in Wolphaartsdijk is het stil. Het enige teken van le ven is de was aan de rekjes in de gang en de werkschoenen voor de deuren in de lange sombere gan gen. Uit de badkamer komt een pe netrante putlucht. Onderaan de noodtrap ligt een berg peuken. De jaren-zeventig banken in de donke re huiskamer zijn ongebruikt. De gemeenten op Zuid-Beveland willen het allemaal anders, weten de potentiële kopers: netter, bui ten de dorpskernen, met toezicht, met meer mensen bij elkaar, niet iedereen verspreid. De uitzendbu reaus zijn bovendien druk op zoek naar alternatieven: huisvesting op vakantieparken wordt steeds pro blematischer: de gemeente Borsele gaat bijvoorbeeld - onder druk van de rechter - optreden tegen de huisvesting van Polen op het va kantieparkje Scheldeoord bij Baar land. Het koppeltje was waarschijnlijk door stenengooiende jongeren ver jaagd van zijn vaste plek in de gracht bij Achter de Houttuinen, vertelt Marieke Hollestelle van de dierenambulance. Het duo vlucht te naar de Herengracht, maar was niet welkom bij de groep vaste zwanen daar. Na ruim een uur was het koppel gevangen en werd het terugge bracht naar de vaste stek. Marieke: „We werden getipt door een bezoe ker van de dierenkliniek die dacht dat de zwanen gewond waren. De dieren waren erg agressief en sta ken ook de straat over, daarom hebben we de politie gebeld." Belangstellenden bij het pension aan de Havenstraat in Hoedekenskerke. foto Willem Mieras GOES - De A58 is vrijdagochtend uren afgesloten geweest tussen de afslag 's-Gravenpolder/Kapelle en De Poel bij Goes. Dat kwam door een ongeluk. Er stond een kilome terslange file in de richting van Vlissingen. Tegen zes uur kwamen een busje met aanhanger en een personenauto met elkaar in bot sing. Het busje en de aanhanger be landden op hun zijkant. Hulpdien sten sloten de weg volledig af, zo dat verkeer richting Goes vast kwam te staan. De 24-jarige be stuurster van de personenauto, een vrouw uit Yerseke, is gewond geraakt. Rond negen uur werd de weg weer vrijgegeven. De Parel in Hof Domburg .^gvevWjj-P ►WicblMssiUje's! pPr BiAÏf€v\scköo)s€ opvang Pe ufevspeel z.«n<?0 umïüï.ma'neêfaSSertieS.nf Kuur- Beautycentrum Dc Parel 1 1 ;il,ü>| i i ii 0 www.beautyienttumdepafel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22