Zoeken naar verklaring voor ontstaan van leven fiji! ■WWEf' H 11 De landing op Mars in beeld 'Alles is echt wel goed doorgerekend, want de missie kost 2,2 miljard dollar' Inge Loes ten Kate, geowetenschapper Universiteit Utrecht zaterdag 4 augustus 2012 koude planeet met zijn ijle damp kring alleen als ijs bestaan. Maar het staat vast dat de omstandighe den enkele miljarden jaren gelé den een stuk milder waren. Of er toen leven op Mars is ont staan en waarom het klimaat daar na zo verslechterde, zijn vragen waarmee planeetonderzoekers al decennialang worstelen. Minstens één Marsjaar lang, bijna twee aard se jaren, onderzoekt Curiosity daarom aardlagen om meer te we ten te komen over de klimatologi sche geschiedenis van de planeet. „De sedimenten van Mount Sharp laten zich lezen als hoofdstukken uit een boek over milieuverande ringen in een tijd toen Marsnatter Was dan nu", zegt projectweten schapper John Grotzinger. Uitgerust met onder meer came ra's, een robotarm en een minila- boratorium rijdt de röver de hel ling op, verkent de omgeving, speurt naar ondergronds ijs en on derzoekt de samenstelling van ge steente en de atmosfeer. Een an der instrument kan met een afge vuurde laserstraal bodemmateriaal verdampen, om de samenstelling ervan met een spectroscoop te on derzoeken. Curiosity speurt niet naar leven, benadrukt NASA, maar wel naar organische koolstof Complexe or ganische moleculen, met koolstof als belangrijkste bestanddeel, vor men de bouwstenen van levende organismen, maar zij kunnen ook langs niet-biologische weg zijn ont staan. In elk geval wijst de aanwezigheid ervan op een levens vriendelijk mi lieu in het verleden. Momenteel worden organische moleculen aan het Marsoppervlak vernietigd door uv-straling van de zon. Op beschutte plekken of onder de grond kunnen moleculen zich mo gelijk wel handhaven. Die kunnen uitsluitsel geven over biologische activiteit. Met een snelheid van ongeveer 200 meter per dag, heeft Curiosity enkele maanden nodig om de voet van Mount Sharp te bereiken. Bij NASA hebben de wetenschappers geduld. 'We zullen beloond wor den', is hun stellige overtuiging. door Joost Sijtsma Zondagnacht zal ze niet erg goed slapen, verwacht Inge Loes ten Kate, geoweten- schappèr aan de Universiteit Utrecht. „Er kan maandag van alles mis gaan met de landing, ook al is alles echt wel goed doorgerekend; want de missie kost 2,2 miljard dollar." Ten Kate: was vijf jaar lang bij NASA intensief betrokken bij de voorbereidingen van de missie. Deze rover - robotwagen - kan hapjes uit de grond halen of in materiaal boren om daar stuk jes uit te halen. Aan boord van de Curiosity worden de mon sters onderzocht Die kunnen worden verwarmd om de vrij komende gassen te onderzoe ken. Chemische vloeistof, in cups aan boord van de Mars- lander, reageert met grond monsters en kan de aanwezig heid van organisch materiaal detecteren. De missie gaat niet op zoek naar leven, legt Ten Kate uit: „Het doel is te bekijken in hoe verre de planeet leefbaar is voor primitieve organismen." De vondst van organisch mate riaal kan ook meehelpen te verklaren hoe herleven op aar de is ontstaan. Mars is wat dat betreft één ideale planeet om te onderzoeken omdat de evo lutie van Mars is opgehouden op een moment dat die op aar de verder ging. De omstandig heden op de rode planeet zijn vergelijkbaar met die op aarde in de beginfase van het ont staan van leven. Als Curiosity op Mars landt, rijdt de rover Opportunity er nog rustig rond. Ergens moet zich ook nog de Spirit bevin den. Deze eerdere Marslanders konden materiaal van rotsen afschrapen, maar Curiosity kan in rotsen en bodem boren tot een diepte van zo'n tien centimètér en de genomen monsters fijnmalen. Daardoor zijn de monsters 'puurder', want ze zijn niet blootgesteld aan stralingen van bijvoorbeeld de zon. Ten Kate: „De Curiosity is wel vanaf aarde bestuurbaar, maar door de vertraging van vijftien minuten gebeurt dat niet met een joystick ofzo. De Curiosity maakt eerst panoramafoto's die naar de aarde worden ge stuurd. Als er bijvoorbeeld een interessante rots op te zien is, Wordt de Curiosity zo gepro grammeerd dat de rover er naartoe rijdt en de bodem gaat onderzoeken." De robot rijdt dus niet lukraak rondjes over Mars, er wordt zo weinig mogelijk aan het toeval overgelaten. Hoewel toeval ook zo z'n nut kan hebben, zegt Ten Kate. „Bij de Spirit ging een van de wieltjes slippen. Die bleef op één plek maar ronddraaien. Daardoor werd de toplaag van de bodem weggeslepen en kwam er een laag met zouten vrij, waarvan niet bekend was dat die er lag." Eerdere Marsrovers Sojourner, 1997 Opportunity, 2004-heden Curiosity (en auto Op schaal) - M Lancering 26 november 201 570 miljoen km in 9 maanden Aug. 2012: atmosfeer Mars hitteschild Sky Crane en rover gelost Landingsmotoren activeren Rover verwijderd van Sky Crane Sky Crane laat rover afdalen 6,5 minuten na binnenkomst atmosfeer landt de Marsrover Mafs Science Laboratory (MSL) Curiosity - gewicht: 899 kg infographic Ronald Visser j foto's NASA j bronnen AFP, NASA, New Scientist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11