aan een nvion iol marsrobot Hangend aan een vliegende hijskraan daalt het mobiele Marslaboratorium Curiosity overmorgen af naar het oppervlak van de rode planeet. De vraag of er op Mars ooit leven was, staat nog steeds open. zaterdag 4 augustus 2012 Die kunnen uitsluitsel geven over de vraag of het milieu op de pla neet Mars ooit leefbaar was. „De landing van Curiosity is het moeilijkste wat NASA ooit onder nam in de geschiedenis van het onbemande planeetonderzoek", zei NASA-bestuurder John Gruns- veld onlangs op een persconferen- tie. ,'v Het venijn zit vooral in de staart. Als het Mars Science Laboratory, zoals Curiosity officieel heet, in de ochtend van 6 augustus met 21.000 kilometer per uur in de Marsatmosfeer duikt, zorgen een hitteschild en een reusachtige pa rachute voor de nodige afrem ming. Tijdens de laatste fase van de lan ding hangt Curiosity onder een zwevend platform dat met stuwra- ketjes in de lucht wordt gehou den. Vanaf een hoogte van twin tig meter wordt de robot dan aan drie nylon kabels op het opper vlak neergelaten. Eenmaal op de grond worden de draden losgekop peld en vliegt het platform zijde lings weg, om op veilige afstand van Curiosity neer të storten. De< operatie neemt slechts zeven mi nuten in beslag. De takelprocedure waarmee Cu riosity op Mars landt, is nooit eer der beproefd. Eerdere Marsrovers, zoals Spirit en Opportunity in 2004, vielen ingepakt in airbags op het planeetoppervlak. Curiosi ty is met 900 kilogram en de af metingen van een pérsorienauto echter vijf keer zo zwaar als zijn voorgangers, zodat de robot een dergelijke stuiterlanding niet zou overleven. Curiosity vertrok op 26 november vorig jaar vanaf lanceerbasis Cape Canaveral in Florida. Na een reis van 570 miljoen kilometer mikt de Marswagen maandag op een precisielanding in Gale, een 154 ki lometer grote inslagkrater. In de krater ligt een berg, Mount Sharp. Bij eerder onderzoek met ruimtesondes zijn hier sporen ge vonden die wijzen op het natte verleden van Mars, toen ook in de krater Gale vloeibaar water heeft gestroomd. Tegenwoordig kan water op de ijs- Marsonderzoek voor het publiek S> NASA grijpt de landing van Curiosity aan om het grote publiek bij het Marsonderzoek te betrekken. In samenwerking met Microsoft is onder meer Mors Rover Landing ontwikkeld, een Xbox 360-game waarmee lief hebbers zelf een virtuele rover op Mars kunnen laten landen en op af stand besturen. Met Unity software kan iedereen de verrichtingen van Curiosity in een natuurgetrouw 30-landschap van de Gale-krater volgen. Zie http://mars.jpl.nasa.gov/msl/participate/ door Serve Vaessen Seven minutes of tenor, zeven minuten van angst. Zo noemt het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA de landingsprocedure van de Marsjeep Curiosity. Als dit mobiele laboratorium de landing maandag heelhuids doorstaat, mo gen wetenschappers zich min stens twee jaar lang vergapen aan de afzettingen in de Gale-krater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10