De laatste der Mohikanen 241 zeeland Mini-campers in Ossenisse Beleef het Olympisch spektakel in de beste beeld- en geluidskwaliteit ffH Retranchement laat smartlappen weer klinken Middelburg klaar voor Enecotour zaterdag 4 augustus 2012 Pt OSSENISSE - Elly ter Wal heeft zelf ooit een campertje gehad, van het type Volkswagen-busje. Ze raakte eraan verknocht en begon miniatuur-camper- tjes - officieel VANS - te sparen. Het heilige vuur is gedoofd, maar Elly heeft haar verzameling altijd wel bewaard. En wat is er mooier dan die tentoon te stellen, als je er toch de ruimte voor hebt? Die heeft Elly. Sinds 2005 woont ze in de voormalige rooms-katholieke kerk van Ossenisse. In de kerk is de ze maand elke zaterdag en zondag van 14.00 tot en met 17.00 uur haar ver zameling miniatuur-campers van onder meer Dinky Toys, Tonka, Corgi en Matchbox te bezichtigen. Het zijn er heel wat, zo'n 250, waaronder vijf erg bijzondere exemplaren die in groot formaat hebben gefigureerd in de super- populaire tv-serie The A-Team. Op de foto laat Elly's moeder, Janny ter Wal-van Oosterom, enkele mini-VANS zien. foto Peter Nicolai Met het HD-pakket van DELTA DIGITALE TV kijkt u in de beste kwaliteit naar uw favoriete sportwedstrijden. the multl-irtillty company www.DELTA.nl/digitaletv RETRANCHEMENT - Retranchement heeft de smaak van het levenslied te pakken. Het dorp kijkt uit naar het tweede Smartlappen Festival Truzement, dat op zaterdag 18 au gustus tevens het einde van het zo merseizoen markeert. Een solist, een duo en vier koren, waaronder een groot gezelschap uit Tilburg, dingen dit keer mee naar de wisselbeker. Die beker werd vorig jaar gewonnen door het mannenkoor uit Retranche ment. Dat koor levert de beker in en. mag vervolgens om 13.30 uur het spits afbijten. Rond 18.00 uur reikt de Sluise bur gemeester Jacques Suurmond de wisselbeker en de 2012-belcer uit. Muziekliefhebbers hoeven vervol gens nog lang niet naar huis, want coverband Nightflyer zal tot in de late avond of vroege morgen optre den. De organisatie twijfelt er niet aan dat het succes van vorig jaar minstens wordt geëvenaard. 1 1 Erna Krause wil graag ,ógss. - haar jaarplaats op Hof rfwsai''JPwW_ Domburg behouden, ai lir heeft haar man Erich steeds meer zorg nodig. 7 ;v ?;Jlw M „We kijken het nog even aan. Hij geniet hier zo." PZC-verslaggever Frank Bal kenende kijkt een week ach ter de schermen van vijfster ren-vakantiepark HofDom burg. Een serie van vijf afle veringen geeft een kijkje in de keuken van een Room pot Vakantiepark in het hoogseizoen. Vandaag de laatste aflevering: de jaar- plaatshouder sterft uit. Het is een vrijstaat in een vakantiedorp. Planken verhullen de wielen van de ca ravans. Schuurtjes en schuttingen omzomen gazon netjes. Zomerbloemen en verscho ten tuinkabouters geven het leven er kleur. Hier zie je nog plastic Hartman-tuinameublementen met kussen van ruitjesstof. En droogmolens waaraan wit onder goed wappert in de westenwind. Deze favela wordt bevolkt door jaarplaatshouders en ten dele door seizoenplaatshouders. De laatste groep parkeert haar caravan 's win ters in de stalling. De jaarkaarthou der laat zijn boeltje gewoon staan. De enclave is echter ten dode opge schreven. Hof Domburg wil de permanente plaatsen langzaam maar zeker omzetten in seizoens plaatsen. „Als we niet uitkijken wordt er van alles aangebouwd. Het is niet het beeld dat we willen uitstralen, maar nog belangrijker is dat we op deze manier de plaatsen niet kunnen onderhouden. Som mige bewoners zijn zo oud dat ze het onderhoud niet meer kunnen bijbenen. Soms zie je een dikke laag algen op een caravan of on kruid dat niet is gewied. Kijk zelf, het ziet er vaak niet meer verzorgd uit. Het is overigens niet zo dat we ze wegjagen. We bieden hun elk jaar netjes verlenging aan", zegt parkdirecteur Hein Robbers. De situatie lijkt zichzelf op te los sen. Het gros van de jaarplaatshou ders is zeventigplus, ziek of zwak. De jongere generatie schaft geen jaarabonnement a 3500 euro meer aan. Deze nieuwe gasten kopen een bungalow, een appartement of een luxe camper. En een jonge Jan Modaal boekt liever een lastmi- nute naar de zon. „Ja, ja, wij zijn de laatste der Mohi kanen", grijnst de 74-jarige Pierre Vandesande uit Antwerpen. Hij herinnert zich zijn eerste vakantie in Domburg als de dag van giste ren. „Dat was bij boer De Buck, die ons op klompen ontving. Ik denk, 't was 1948. Ik was nog een kind. We sliepen op strozakken in de schuur. Je had nog geen tent en alles." De Vandesandes bleven Domburg trouw. „We stonden la ter op de gemeentecamping en nu j al weer vele jaren op Hof Dom burg. Tja, de voorzieningen voor jaarplaatshouders zijn aan de Bel gische kust beter, vind ik, maar daar is het vaak twee uur aanschui ven, hee. Dus blijven we hier." Maar hoelang nog? Pierre is in zes j jaar tijd zeven keer geopereerd. Zijn vrouw Simone knikt. Pierre's knie, enkel, hart en prostaat zijn al aan de beurt geweest. Dit jaar moet de andere knie onder het mes. Momenteel beweegt hij zich moeizaam voort op krukken. „Ik kan al zes jaar niet meer het strand op. Het is frustrerend, je zit er vlakbij, maar kan de zee niet zien." Moet Pierre zijn behoefte doen, dan pakt hij de auto en tuft naar het toiletgebouw, dat hij met krukken dan net kan bereiken. Buiten dat vindt Pierre het ook niet meer zo leuk. „Vroeger was het gezelliger. Hadden we vergade ringen en mosselmaaltijden. Dat is niet meer. Je kunt ook met nie mand meer praten. Ja, met Francois, ook een Belg. Die is al 89 jaar. De rest zijn Duitsers. Ik heb niks tegen ze hoor, maar je ver staat ze niet. Ik zeg wel eens: 'Het is hier Duitsburg geworden'." Toch geeft Pierre niet op. „We zit ten hier vrij, hee." Bij de buren van de Belgen - de familie Krause uit het 1 Duitse Walsum - is even pa niek. De 86-jarige Erich is op kruk ken vertrokken voor een kuiertje. Vijftig meter verder is hij op. Een campinggast zet hem in een stoel. Erichs vrouw Erna (83) stuift er achteraan met een rolstoel. „Erich heeft aanvallen van dementie. Het wordt steeds erger. Ik weet niet of we dit hier zo kunnen volhouden. Aan de andere kant is de heerlijke MIDDELBURG - Wielerliefhebbers moeten komende maandagmid dag in Middelburg zijn. De Eneco tour trekt-dan door de Zeeuwse hoofdstad, op doortocht voor een extra rondje Walcheren. De renners leggen een lang par koers door Middelburg af Ze rij den onder meer over de Dam en over de Dwarskaai om vervolgens nog ongeveer een uur over Wal cheren te 'racen'. De finish is, even als tijdens de Giro in 2010, op de Middelburgse Dam. De eerste doorkomst in Middelburg is ge pland om 15.20 uur. Ijs en weder dienende moet de etappewinnaar rond 16.20 uur de Dam opdraaien. pagina 48/49: Contador terug aan het front

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 108