Vijftigplussers zijn straks keihard nodig Saskia Antheunis, regiomana ger uitzendbureau Manpo wer, herkent deze trend. „Daarbij zijn jongeren opgegroeid in een overlegcultuur; willen over alles meebeslissen. Dat is niet ver keerd, maar het is een instelling die nogal eens botst met werkge vers." Antheunis verwacht in de toekomst meer kansen voor oude re werknemers. „Sinds een jaar of vijf proberen wij actief om bedrij- 221 zeeland lnnovaring 'Erg gelukkig in Terneuzen' almanak Ranomi NAAR DE SAUNA zaterdag 4 augustus 2012 door Bas Dingenouts Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Cardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Henne- ke van der Steen uit de klas van Bas. Hanneke van der Steen is Terneuzen trouw gebleven en ook niet van plan te vertrekken. „Voor mijn dochters is dit ook een prima regio." Veel van haar klasgeno ten besloten anders, maar voor Hanneke van der Steen (28) is Terneu zen altijd haar thuisbasis geble ven. „Veel verandering zie ik hier ook niet in komen. Ik heb een leu ke baan, een mooi huis en ben erg gelukkig met mijn partner Peter en onze dochters Bente en Mi- lou." In 2002 besluit Hanneke aan de Pa bo te gaan studeren. Haar studie volgt ze wisselend in Terneuzen en Vlissingen, waardoor op ka mers gaan geen noodzaak is. „Ik wist na het vwo niet goed welke studie ik wilde gaan doen. Tij dens verschillende open dagen bleef de Pabo steeds mijn belang stelling trekken. Na een paar da gen te hebben meegekeken op mijn oude basisschool, ben ik de ze studie gaan volgen." Na het afronden van haar studie in 2006 vindt Hanneke snel een baan als lerares op de Zuidland- school in Terneuzen. Dat dit te genwoordig een stuk moeilijker is baart Hanneke zorgen. „De bezui nigingen en de krimp worden in het onderwijs steeds meer zicht baar. Scholen worden kleiner of moeten zelfs hun deuren sluiten. Voor jongeren die afstuderen aan de Pabo is het hierdoor erg lastig om aan een baan te komen .Ook voor jonge leerkrachten die al een tijdje een baan hebben, is het soms onzeker of ze deze baan kun nen blijven behouden. Er zijn im mers minder leerkrachten nodig in onze regio." Momenteel zit Hanneke prima op Hanneke van der Steen (28), 6 vwo, De Rede (2001). haar plek bij de Prinses Marijke- school in Axel, waar ze les geeft aan groep 6/7. De geboorte van haar twee dochters in 2011 heeft het gevoel om in Terneuzen te blijven alleen maar versterkt. „Voor de meisjes is dit een prima regio om in op te groeien. Ook is het als jong gezin een stuk makke lijker om een leuke woning te ko pen, door de lagere huizenprij zen." Net als vele anderen noemt ook Hanneke de slechte voorzie ningen qua openbaar vervoer en het gebrek aan opleidingen in Zeeuws-Vlaanderen als groot pro bleem en oorzaak van de krimp van de regio. „Je ziet jongeren wegtrekken, wat in veel gevallen goed te begrijpen is. Deze jonge ren zijn helaas vaak al verloren voor de regio, je ziet maar weinig mensen terugkeren." Hij zal vast niet de enige zijn ge weest die er zijn tong over brak, die Temeuzense dertiger. Donderdaga vond schreeuwde hij haar samen met zijn vrouw vanachter de beeldbuis naar een gouden plak. En een dag la ter kwam ze alweer ter sprake, toen hij tussen de middag thuis even een boterham ging eten. „Ze was óók alweer de snelste in de Vijftig jaar of ouder en werkloos? Wat doe je dan? Bij de pakken neerzitten of proberen weer zo snel mogelijk aan de bak te komen? Een groep Zeeuws- Vlaamse vijftigplussers heeft de handschoen opgepakt en een netwerkorganisa tie opgericht, lnnovaring. Medeoprichter Huib Gunst: „We willen werkgevers overtuigen van de waarde die oudere werknemers kunnen hebben." door Stephanie Albicher Werkloze vijftig plussers komen niet makkelijk aan een baan. Ze zouden te duur, te inflexibel, te oud en vaker ziek zijn. Tel daar een verminderd aantal vacatures bij op en je kan sen als oudere werkzoekende op de arbeidsmarkt lijken verkeken. Reden voor veel oudere werklo zen om sterk gedemotiveerd te ra ken. Dat het ook anders kan be wijst lnnovaring, een netwerkorga nisatie voor werkzoekende vijftig plussers uit Zeeuws-Vlaanderen. Huib Gunst uit Sas van Gent is één van de oprichters. Na een reor ganisatie kwam hij op 55-jarige leeftijd op straat te staan. Maar de ict'er had weinig zin om thuis wer keloos op de bank te zitten. Hij ging meteen aan de slag met een netwerkcursus van het UVW. „Mensen van mijn generatie heb ben vaak twintig jaar voor dezelf de baas gewerkt. Wanneer ze op nieuw aan de bak moeten, komen ze erachter dat daarvoor hele ande re vaardigheden nodig zijn dan vroeger. Het vraagt om meer asser tiviteit en creativiteit. En voor de moderne manier van netwerken is ook kennis van internet en so ciale media nodig. Voor jonge mensen misschien vanzelfspre kend, maar voor veel vijftigplus sers compleet nieuw." Na afloop van de UW V-cursus be sloten Gunst en vier andere en thousiastelingen in februari 2011 zelf een netwerk voor werkzoeken de vijftigplussers op te richten. Het UWV hielp met het promo ten van lnnovaring, door alle oudere werkzoekenden uit hun adressenbestand te wijzen op het bestaan. De gemeente stelde een vergaderruimte beschikbaar. De leden van lnnovaring stimule ren elkaar in hun zoektocht naar werk. Door het uitwisselen van kennis en ervaring. Hoe moet je een vacature lezen en hoe schrijf je een goede sollicitatiebrief? Op welke manier kan een Linkedln profiel helpen bij het uitbreiden van je netwerk? „We proberen on ze leden bewust te maken van hun capaciteiten en ambities", ver telt Gunst. „En we helpen bij het samenstellen van een profiel waar mee ze zich kunnen presenteren aan werkgevers." De in Hulst wonende Gottf ried Weidinger (61) sloot zich vlak na de oprichting bij lnnovaring aan. „Discriminatie op basis van leeftijd bestaat offici eel niet, maar de realiteit is natuur lijk anders. Door samen een net werk te vormen sta je sterker. En het houd je gemotiveerd." Zelf denkt Weidinger er nu over om als zzp'er aan de slag te gaan. Ook daarbij kan lnnovaring helpen. „Voor één van de komende verga deringen hebben we een spreker uitgenodigd die daarover komt ver tellen." lnnovaring probeert daarnaast een schakel te vormen tussen werklo ze vijftigplussers, werkgevers en werkgeversorganisaties. Met een stand op banenmarkten, of door ondernemersbijeenkomsten in de regio te bezoeken. Ook nodigt de vereniging werkgevers uit om pre sentaties te geven op ledenvergade ringen. Gunst: „Je moet verder kij ken dan het UWV. We willen werkgevers overtuigen van de waarde die oudere werknemers voor een bedrijf kunnen hebben. Waarom zouden we ons niet di rect in de kijker spelen bij commer ciële partijen? Het is geen gemak kelijke opgave, maar we merken dat er meer belangstelling voor de oudere werknemer begint te ont staan. Want naast een bak aan er varing brengen die stabiliteit met zich mee. Jongeren willen door groeien en veranderen vaak na een paar jaar van werkgever. Oude- Tip? redactie@pzc.nl series op de vijftig meter, hoorde ik net. Heb jij het gezien", vroeg hij zijn eega. Zij schudde haar hoofd ontken nend. „En wanneer moet Ranomi Kromowid... Kromowidu Kromo gloeiende gloeiende!" De hulp kwam uit onverwachte hoek. Zijn dochter (4) hielp hem op weg. „Je bedoelt toch die kromme met jojo?" GENIET MET KORTING bij De Parel in Hof Domburg Tegen inlevering van deze coupon 2 VOORDE PRIJS VAN 1 Actie is geldig tot en met 30 september 2012. Alleen geldig voor het dag- en v/eekendtarief en niet 1 V m combinatie met andere 1 s. •r^ DE. PAREL, acties. Kuur- Beautycentrum De Parel www.beautycentiumdeparel.nl Huib Gunst, één van de oprichters van de netwerkorganisatie voor vijf tigplussers in Zeeuws-Vlaanderen, lnnovaring. foto Peter Nicolai ren zijn standvastiger." REACTIES Lees de tientallen reacties op het nieuws over de wraakactie voor de moord op twee pony's op de site. TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 106