Strijders pakken elke hulp nu aan buitenland 19 tegen Assad Spanje pakt mogelijke leden van al-Qaeda op 'Wat is het verschil tussen Libiërs en Syriërs, zijn zij beter dan wij?' VS wijten vertrek Annan aan Rusland en China BOEK ONLINE of bel 0900-9697 vrijdag 3 augustus 2012 Hffl«®S5S5;W5S!8Sai!a 25 miljoen dollar spenderen de Verenigde Staten inmiddels aan 'non lethal' hulp aan de rebellen in Syrië. satiegraad van de opstandelingen te verbeteren. Clintons woordvoer der gaf ook toe dat er aan 'alle mo gelijke scenario's' wordt gewerkt; dus ook het instellen van een no-flyzone boven Syrië of het in richten en beschermen van zoge noemde 'veilige gebieden'. Vast staat dat met name Saudi-Ara- bië en Q_atar het Vrije Syrische Le ger van wapens voorzien. Onlangs bleek dat de Syrische opstandelin gen in Aleppo Stingerraketten had den: draagbare luchtdoelraketten waarmee helikopters en straalja gers uit de lucht gehaald kunnen worden. Met name vanuit de lucht zijn de acties vari het Syrische rege ringsleger vaak dodelijk. Stingers zijn van Amerikaanse ma kelij maar wijdverspreid onder de bondgenoten van de VS, zoals Sau- di-Arabië en Qatar. Ze zijn opval lend snel bij de opstandelingen ge komen, twee dagen nadat een op roep voor betere wapens werd ge daan. Anderzijds: de afstand tus sen Incirlik en Aleppo is maar 180 kilometer. De 'vuile' oorlog tegen Assads regime is in volle gang. Opstandeling Abduhl in Syrië De oorlog in Syrië neemt af schuwelijke vormen aan. Op filmpjes zijn standrechtelij ke executies te zien. Boven dien: buitenlandse stijders infiltreren in het conflict. door Hans Jaap Melissen Hij laat het zonder gêne zien en is trots. „Moet je eens kijken wat ik heb." Een lid van het Vrij Syrische Leger toont op zijn mobiele telefoon een video van een executie. Het filmpje begint met een man die met zijn handen op de rug gebonden in de koffer bak van een auto ligt. Een kleine groep opstandelingen trekt hem er uit en duwt hem voor zich uit in de richting van een veldje. De gevangene kijkt, als hij langs de camera komt, nog even opzij, naar de mannen die het volgende ogen blik zijn executiepeloton zullen zijn. Dan wordt de man op de grond geduwd en onmiddellijk be schoten. Hij rolt om, is overleden, maar krijgt, nog tientallen kogels in zijn lichaam. Ook tilt iemand nog even zijn hoofd omhoog om te checken of hij echt wel dood is. „Het was een shabiha. Hij was de baas van een team dat onze wijk wilde innemen", legt de rebel met de mobiele telefoon uit. De shabi ha zijn de gevreesde milities van president Bashar al-Assad. Het filmpje is een paar dagen ouder dan die van de executies in Alep po, die internationaal voor veel verontwaardiging zorgden. Ook in Aleppo gaat het volgens de opstandelingen om shabiha en meer specifiek om een paar leden van de Beri-clan. Die wordt verant woordelijk gehouden voor veel van het geweld tegen demonstran ten in deze stad. Maar zoveel op hef als de video's in het buiten land geven, zo weinig interesseert het de rebellen. Volgens hen ver dienen de gevangenen niet beter. De desinteresse voor de internatio nale reacties komt ook door het ge voel dat onder de opstandelingen heerst, dat ze in de steek zijn gela ten door de internationale ge meenschap. „Wat is het verschil tussen Libiërs en Syriërs", vraagt Abduhl. „Zijn zij beter dan wij? Waarom krijgen wij alleen belof tes en verder bijna niks?" Hij be weert alleen maar 27 kalasjnikovs te hebben gekregen. „Die hebben we zelf moeten kopen, van geld dat waarschijnlijk uit Qatar of Sau- di-Arabië kwam." Abduhl vertelt dat hij is getraind door buitenland se strijders „Ik weet niet wat die lui echt met Syrië willen. Maar wij nemen nu gewoon alle hulp aan. En ze kunnen heel goed vechten." De moedjahedien hebben ervaring opgedaan in Irak of Afghanistan. Volgens Abduhl gaat het om exper tise die het verschil kan maken. WASHINGTON - De Verenigde Sta ten leggen de schuld voor het ver trek van VN-gezant Kofi Annan bij de weigering door Rusland en China om VN-resoluties tegen pre sident Assad te steunen. Witte Huis-woordvoerder lay Car ney zei gisteren dat ook de hals starrige houding van de Syrische president Assad door te gaan met moorddadige aanvallen op de ei gen bevolking, daaraan heeft bijge dragen. Volgens Frankrijk toont het vertrek van Annan 'de dramati sche patstelling in het conflict'. Frankrijk is een van de vijf perma nente leden van de VN-Veilig- heidsraad. Met andere landen werkte Parijs aan sancties tegen Sy rië, maar dat werd geblokkeerd door Rusland en China. VN-chef Ban Ki-moon hekelde gisteren 'de aanhoudende verdeeldheid in de Veiligheidsraad, die een belemme ring voor diplomatie is geworden en het werk van elke bemiddelaar veel moeilijker maakt'. Annan kwam met de strijdende partijen in Syrië een plan overeen om een einde te maken aan het ge weld. Zowel het regeringsleger als de rebellen hielden zich daar niet aan. Het conflict liep uit de hand en hij kreeg onvoldoende steun in de Veiligheidsraad, verklaarde An nan gisteren zijn besluit om te ver trekken. Drie weken geleden gaf hij voor het eerst toe dat zijn vre desplan was mislukt. MADRID - In Spanje zijn woensdag drie terreurverdachten gearres teerd. In de flat van een van de ver dachten in de stad La Linea de la Concepción vond de politie explo sieven, zei minister van Binnen landse Zaken Jorge Fernandez Diaz gisteren. De drie zouden lid zijn van het islamitische terreur netwerk al-Qaeda en waren bezig met het voorbereiden van een aan slag in Spanje of een ander land in Europa, zei Fernandez Diaz. Het gaat volgens de politie om twee Tsjetsjenen en een Turk. Twee verdachten werden woens dag gearresteerd in de provincie Ciudad Real, terwijl ze met de bus onderweg waren naar Irün nabij de Franse grens. Spaanse media hadden op basis van politiebronnen gezegd dat de verdachten in bezit waren van ver gif De minister zei dat agenten vooralsnog geen gif hadden gevon den. Geheime diensten uit andere landen hadden Spanje gezegd dat een van de verdachten 'veel erva ring had met het vervaardigen van gif en autobommen'. Bij aanslagen door al-Qaeda op vier treinen op 11 maart 2004 in Madrid kwamen bijna tweehon derd mensen om en raakten er zo'n 1400 gewond. Het was na de aanslag op het vliegtuig dat ont plofte boven Lockerbie (1988), de grootste terreuraanslag in Europa. Zie www.kras.nl/nijlcruise 15 cpm Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. 8-/15-daagse vliegreis/cruise Egypte LUXE NIJLCRUISE Vertrek: van 23 augustus 2012 t/m 25 april 2013 boek vandaag nog deze luxueuze en supervoordelige cruise per MS l'Aube du Nil (t/m okt.) of MS Kahila (vanaf nov.), inclusief alle maaltijden. Ook all inclusive mogelijk! wilt u alle highlights langs de Nijl zien? Boek dan vooraf, zéér voordelig het optionele excursiepakket incl. entreegelden, transfers, Nederlandssprekende reisleiding en bezoek o.a. de Vallei der Koningen, de Tempel van Hatsjepsoet, de enorme Kolossen van Memnon, de Horus Tempel, de Highdam, de onvoltooide Obelisk, de Tempel van Philae en de fameuze tempels van Kom Ombo, Luxor en Karnak. diverse strandverlengingen in Hurghada mogelijk! UW 5-STERREN SCHIP stijlvol nviercruiseschip door Nederland beoordeeld met een 8,5! ruime, sfeervolle buitenhutten met ICD-tv. panorama-raam, minibar, kluisje, badkamer met bad/douche en toilet zonnedek met zwembad, jacuzzi, zitjes en ligbedden 0.3. lounge, restaurant en bar met dansgelegenheid INCLUSIEF: vlucht Amsterdam-Luxor v.v met ArkeFly, lucht havenbelastingen en brandstofheffing, Nederlandssprekende reisleiding, transfers, cruise met verblijf in een 2-persoonshut op het 5-sterren schip inclusief ontbijt, lunch en diner. waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9