VS en VN oneens over cokemakers 81 buiten an Turkije is de stille basis van naar chick fii-A Flyer verandert leven van eenzame Jerr Terwijl in Syrië de oorlog in volle hevigheid woedt, speelt er in het naburige Turkije een veel stiller deel van de strijd zich af: die van de Amerikaanse en Arabische hulp aan de rebellen. Zoenende homo's T-i 1 1 T CC —L vrijdag 3 augustus 2012 IHtrfilfilTlfTV"iHTillinMiTtrTOrBCBmm rT,---~—-j~ Peru marktleider, Bolivia tweede Dat Peru bovenaan staat lijdt geen twijfel. Maar dat er tussen de cijfers van de VN en de VS 77 procent ver schil zit waar het gaat om Colombia, is wel raar. door onze correspondent Jan-Albert Hootsen Peru heeft bij de Olympi sche Spelen nog niets ge wonnen, maar bij dq drugshandel heeft het wel goud veroverd. Het Andesland is de grootste cocaïneproducent ter wereld, een twijfelachtige titel die werd overgenomen van het noor delijke buurland Colombia. Uit de jaarlijkse rapportage over co- caïneproductie van de Amerikaan se regering blijkt dat Peru vorig jaar 385 ton coke produceerde, ge volgd door Bolivia met 292 ton. Co lombia staat met 195 ton op de der de plaats. Daarmee zou de produc tie in Colombia ten opzichte van 2010 met een kwart zijn gedaald. Gil Kerlikowske, de Amerikaanse 'drugstsaar': „Dit is het resultaat van bijna een decennium inspan ningen." Het Witte Huis gaat er prat op dat hun Plan Colombia, een pakket militaire hulp om drugs te bestrijden, resultaat ople vert. Vorige week publiceerden de Vere nigde Naties een rapport over co caïne. Ook daarin werd Peru als marktleider bestempeld. Maar over Colombia hadden de VN een heel ander beeld. Colombia produ ceerde, in vergelijking met 2010, 1 procent minder coke: 345 ton. Dat is 77 procent meer dan in de Amerikaanse cijfers. De drugshandel is uiterst schim mig. Betrouwbare gegevens zijn moeilijk te krijgen. Drugsbaron nen publiceren geen jaarcijfers. Maar juist omdat de VS en VN de enige instanties zijn die de cocaïne- productie becijferen, is een ver schil van 77 procent wel heel erg groot. Dat is zorgwekkend, meent Edward Fox van denktank InSight. „Terwijl de VN uitgebreid hun me thodologie verantwoorden, stellen de Amerikanen slechts dat hun cij fers voor '95 procent' nauwkeurig zijn. Wat dat inhoudt is onduide lijk." Rapporten over drugshandel zijn voor de Amerikaanse regering be langrijk, zeker nu Latijns-Ameri kaanse leiders steeds meer kritiek uiten op de drugsoorlog. Als de Verenigde Staten geen succesvolle resultaten kunnen presenteren, wordt het moeilijk om het an- ti-drugsbeleid, dat sinds 1972 ruim één biljoen dollar en meer dan 100.000 levens heeft gekost, te ver antwoorden. De Amerikanen wekken nu de schijn de cijfers in hun voordeel aan te dikken. Bovendien suggere ren beide rapporten dat, zelfs al zou in Colombia de productie af nemen, die in Bolivia en Peru ge woon stijgt. Dus lijkt het er sterk op dat qr sprake is van het aloude 'waterbedeffect" als er op één hoek van het matras wordt ge duwd, stroomt het water gewoon naar een andere plek. door Carel Goseling DEN HAAG - In het zuiden van Tur kije ligt de luchtmachtbasis Incir- lik. Die wordt niet alleen door Tur ken gebruikt, maar ook de US Air- force zit er met vijfduizend man. En de Britse RAF met een paar honderd. Incirlik vervult een ui terst belangrijke rol bij de verdedi ging van de NAVO. Daarnaast ge bruiken de Amerikanen de basis met name voor transporten rich ting Afghanistan en als steunpunt bij missies in het Midden-Oosten. Op het complex zit volgens be trouwbare bronnen sinds kort een geheime commandocentrale voor operaties in het door burgeroorlog verscheurde Syrië. In de centrale werken niet alleen Turken maar ook Amerikanen, alsmede verte genwoordigers van de Syrische na tionale raad (het 'bestuur' van de opstandelingen), het Vrije Syrische Leger, Saudi-Arabië en Qatar. In de commandocentrale worden de operaties van de tegenstanders van de Syrische president Bashar al-Assad voorbereid. Hier worden de logistieke problemen opgelost en wordt gesproken over het leni gen van de noden van het Vrije Sy rische Leger, inclusief de levering van zware wapens. Op de basis hebben de Amerika nen grote wapenvoorraden liggen. Er zijn ook drones gestationeerd: onbemande vliegtuigjes die kun nen spioneren maar ook gerichte aanvallen kunnen uitvoeren. De Amerikanen ter plekke beschik ken ook over een uitstekend uitge ruste inlichtingenafdeling. Deze week werd bekend dat de Ameri kaanse president Obama een de creet had getekend dat het de CIA en andere geheime diensten moge lijk maakt de Syrische opstandelin gen te gaan ondersteunen. Waar die steun exact uit bestaat, is top se cret. Begin 2011 tekende Obama Een massagraf in Damascus. Volgens de oppositie hebben Assads troepen systematisch mensen gedood in wijken van de Syrische hoofdstad, foto AP een soortgelijk decreet inzake Libië en de strijd tegen Muammar Kad- dafi. De VN stond destijds het zen den van grondtroepen niet toe. La- _ter bleek het in de Libische woes tijn te hebben gewemeld van de 'geheime' eenheden. Volgens Patrick Ventrell, zegsman van minister Hillary Clinton (bui tenlandse zaken), geven de Ameri kanen 'tientallen miljoenen' dol lars steun aan de Syrische opstan delingen. Het gaat daarbij niet al leen om humanitaire hulp maar ook om zogenoemde non lethal hulp, wapentuig dat de tegenstan der niet kan doden. Desgevraagd becijferde Ventrell de humanitaire hulp op 64 miljoen dollar, de non lethal hulp op 25 mil joen dollar. Specifieker wilde hij niet worden. In een tussenzin rep te hij wel over 'communicatieappa ratuur' die moet helpen de organi- LONDEN - De Amerikaanse fastfood keten Chick-fil-A is het middelpunt geworden van de strijd over het ho mohuwelijk. Rick Santorum en Mi ke Huckabee, voormalige Republi keinse kandidaten voor het presi dentschap, hebben Amerikanen met 'traditionele waarden' opgeroe pen juist daar een burger te gaan eten. Aanhangers van legalisering van het homohuwelijk hebben ho mostellen gevraagd vandaag naar een zaak van de keten te gaan en el kaar daar uitgebreid te zoenen. Chick-fil-A heeft een streng christe lijke achtergrond. Bestuursvoorzit ter Dan Cathy steunt met miljoe nen dollars organisaties die strij den tegen het homohuwelijk. Via Twitter en Facebook hebben dui zenden Amerikanen laten weten nooit meer een voet in een van de ruim 1600 Chick-fïl-A-zaken te zet ten. De burgemeesters van Boston en San Francisco hebben zich open lijk afgevraagd of de keten in hun stad nog iets te zoeken heeft. door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - 'Als iemand wil praten over wat dan ook, bel me: (347) 469-3173. Jeff, een eenzame vent.' Eind vorig jaar hing Jeff Ragsdale in New York 35 gele flyers met die tekst op. Inmiddels heeft hij 70.000 telefoontjes en duizenden sms'jes gekregen, zijn meest opval lende reacties gebundeld in een boek en wordt er onderhandeld over een film. Zeifis Ragsdale (40) stomverbaasd over de impact van zijn actie. Op een bank in Central Park vertelt hij hoe slecht hij zich voelde in het najaar van 2011. „De relatie met mijn vriendin was uitgegaan en ik wist niet hoe ik daarmee om moest gaan." Het zat Ragsdale niet mee in het leven. Hij had een on gelukkige jeugd en zijn ouders overleden toen hij jong was. Zes jaar geleden verhuisde hij van de Jeff Ragsdale westelijke staat Washington naar New York. Daar ontmoette hij zijn ex. „Na drie weken gingen we sa menwonen. Te snel ja, maar ik was zo verliefd. Ik dacht dat we gingen trouwen en maakte me to taal afhankelijk van haar. Toen zij wegviel, vluchtte ik in alcohol, liep rond met veel opgekropte woe de en had suïcidale gedachten." Ragsdale had geen vrienden en voelde zich eenzaam. „New York is een competitieve stad. Iedereen leeft in een tempo van een mil joen kilometer per uur. Op een zaamheid rust een stigma. Als je eenzaam bent, ben je een 'loser'." In een opwelling typte hij de tekst voor zijn flyer. Hij liet 35 kopieën maken, op knalgeel papier. Hij hing ze op lantaarnpalen kriskras door Manhattan. En wachtte af. „De eerste telefoontjes kwamen snel. Mensen die me een hart on der de riem wilden steken. Die me aanspoorden naar een kerk te gaan, maar ik geloof niet in God. Gekken heb ik nauwelijks aan de lijn gehad." De echte drukte kwam toen de flyer via Twitter en Facebook werd verspreid. Toen kwamen de telefoontjes en sms'jes- uit de hele wereld. Duizenden per dag. „Ik word onderhand een be roemdheid." Hij scrollt door onge lezen sms'jes heen. De lijst lijkt eindeloos. Hij leest er een paar voor: „'Je kunt net zo eenzaam zijn in de woestijn als op Times Square', stuurt een man uit Sau di-Arabië. 'Kop op', schreef een vrouw uit Canada. En ik moet er nog 283 lezen." Het beantwoorden van zijn tele foon is een dagtaak geworden. Hij is in overleg met een organisatie die het nummer kan overnemen, zodat zijn telefoon altijd opgeno men wordt. „Het is vermoeiend. Sommige dagen hang ik zestien uur per dag aan de telefoon. Ik heb gemerkt dat er veel eenzaamheid is en dat er veel mensen zijn die het zich aantrekken. Ik spreek met mensen die bedlegerig zijn, die het huis niet uit kunnen. Die vin den het fijn om met mij te pra ten." Ragsdale heeft er twintig goe de vrienden aan over gehouden. „Ze zeggen dat ik van mezelf moet houden. Dat probeer ik. Ik voel me nu veel beter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8