Ineens 'regent' het overal asbest 61 binnenland Wachten tot je terug mag naar huis Vakantieparken BELGISCHE ARDENNEN Geen extra maatregelen asbest in Zeeland BOEK ONLINE of bel 0900-9697 vrijdag 3 augustus 2012 Toestand in de 'asbestwijk' Kanaleneiland is niet uniek voor Nederland, zegt burgemeester Wolfsen Sinds er asbest is ontdekt in Utrechtse flats, duikt het in eens overal op. De afgelopen dagen was het raak in Gronin gen, Emmeloord, Hoogvliet, Westerhaar en Stadskanaal. Terechte angst of hype? „De paniek is te zot voor woor den." Een bord waarschuwt voor asbest bij een flat in de Utrechtse wijk Kanalen eiland. foto Koen van Weel/ANP door Dick Hofland Hans Onderstal woont in een dorp en durft nau welijks nog naar de su permarkt te gaan. Ieder een weet dat hij asbestdeskundige is en begint tegen hem over een verbouwing in de wijk of buurt. „Ze willen weten of ze zich zorgen moeten maken en of het gevaarlijk is voor hun kinderen." Sinds er as best werd ontdekt in de Utrechtse wijk Kanaleneiland en bewoners van een flatgebouw werden geëva cueerd, 'regent' het asbest. De afge lopen twee dagen was er alarm in Groningen, Emmeloord, Hoog vliet, Westerhaar en Stadskanaal. En direct werden bewoners, ge meenten en woningbouwcorpora ties nerveus. In twee gevallen kwam de stof vrij na een brand. „En daarvoor niet?", verzucht Onderstal. „We weten hoeveel branden er zijn geweest in huizen die voor 1993 zijn ge bouwd, dus ook hoe vaak er as best is vrijgekomen. Dit is echt niet de eerste keer dat zoiets ge beurt, maar nu is het ineens nieuws en raakt iedereen in pa niek." Onderstal vindt dat er sprake is van een hype en noemt de huidige angst voor asbest te zot voor woor den. „We moeten echt oppassen dat we niet doorschieten." Hij be gon zijn loopbaan bij Akzo en werkte daar met heel veel gevaarlij ke stoffen. „Maar daar werd niet zo panisch over gedaan als mo menteel over asbest", zegt hij. Nu geeft Onderstal namens zijn Argos Groep cursussen over asbest verwijdering en adviseert hij be drijven over de aanpak van inge wikkelde asbestproblemen. „Met asbest binnenshuis moet je eerst meten en onderzoeken, voordat je kunt vaststellen wat er aan de hand is. Het hangt van zoveel fac toren af of het gevaarlijk is, dat het echt onzin is om meteen in paniek te raken als er asbest wordt ont dekt." In veel oude gebouwen als scholen en ziekenhuizen is zogeheten spuitasbest gebruikt en dat is wel gevaarlijk. Dit type is ook gevon den in het ontruimde flatgebouw in Kanaleneiland. In woningen die voor 1993 zijn gebouwd, is geen spuitasbest gebruikt, maar zijn as- bestplaten geplaatst. „Ik zou wil len dat ik in een huis vol asbest woonde", zegt Onderstal. „Want de stof is heel simpel tegen te hou den. Je moet er bijvoorbeeld niet in boren, het niet zagen en ook niet schuren." Asbest is lang popu lair geweest omdat het goedkoop is, sterk en perfect isoleert. Omdat er vezels vrijkomen als het wordt afgebroken, kan het het gevaar op leveren voor de gezondheid. In dat geval gaat het om de kleinste van drie soorten vezels, die je niet meer uitademt, maar die in long blaasjes kunnen blijven hangen. De effecten daarvan kunnen zich volgens Opstal tien tot zestig jaar later openbaren. Jaarlijks overlij den ruim achthonderd Nederlan ders doordat ze ooit asbestdeeltjes hebben binnen gekregen. „Maar als je ergens asbest in of onder een huis vindt en het met rust laat, is er dus niets aan de hand en hoeft er niemand te worden geëvacu eerd." Hij vindt het de hoogste tijd dat de ministeries van Volksge zondheid en Milieu de handen in eenslaan en duidelijk maken hoe je met asbest moet omgaan. „We horen niets van de overheid, ter wijl het hier om paniek gaat en dat is openbare orde. Voorlichting is van het grootste belang, zeker nu. Je kunt daarbij denken aan een filmpje voor Postbus 51. Het tv-programma Klokhuis heeft een RIJSWIJK - Voor sommigen is de overlast door asbest voorbij, voor anderen is het wachten op het mo ment dat ook zij hun woningen weer in mogen. In Utrecht keer den mensen gisteren terug, terwijl in Rotterdam, Emmeloord en Wa- geningen de misère voortduurt. In Utrecht gingen de bewoners van woningen aan de Marco Polo laan vaak met gemengde gevoe lens terug naar huis. Ze zaten bijna anderhalve week in een ho tel, na de vondst van asbest rond hun woningen in Kanaleneiland. De bewoners waren blij, maar tege lijk vreesden ze dat hun gezond heid nog altijd gevaar liep. Twee gezinnen willen om die reden nog niet terugkeren. Bewoners van tijdje geleden een perfecte film over asbest gemaakt, die je zo kunt gebruiken. Daarnaast moet er een speciale organisatie voor asbest ko- drie andere straten in de Utrechtse wijk mogen nog niet terugkeren. Wel verlaten zij vandaag hotel Mit- land, waar zij sinds de evacuatie verbleven. In Rotterdam kregen vijftig men sen juist te horen dat zij hun wo ningen in een antikraakpand voor lopig niet in kunnen. Woensdaga vond werden zij uit hun huizen in de deelgemeente Hoogvliet ge haald, nadat er asbest was vrijgeko men bij werkzaamheden. De maat regelen om het asbest te verwijde ren gaan maximaal vijf dagen du ren. Ook in Emmeloord moesten giste ren achttien mensen met een ver standelijke beperking hun woon- centrum uit, nadat er mogelijk as- !3BBa®aS8MiyKeg35S&iia8ie:£6ïï£Ziiig&36K-Kto&S3iSSï<!3 men, die alles in kaart brengt, de problemen analyseert en zorgt voor oplossingen. Noem die van mijn part de asbestpolitie." best was gevonden in een pijp van een cv-ketel. Ze zijn verhuisd naar een andere locatie, omdat ze ver moedelijk een paar weken niet kunnen wonen in wooncentrum Reijderhaven. Tien studenten uit Wageningen kregen woensdag te horen dat zij hun huis moesten verlaten vanwe ge een asbestvondst. Zij moeten minstens tot vandaag wachten, voordat zij weer naar huis kun nen. In het Twentse Westerhaar moch ten bewoners van achttien ont ruimde woningen woensdag al weer naar huis. Er was asbest vrij gekomen bij een schuurbrand, maar dat was niet in de woningen beland. MIDDELBURG - Zeeuwse woningcor poraties nemen geen extra maatre gelen bij het opsporen van asbest. Dat blijkt na een ronde langs l'Es- caut Woonservice, RWS, Woon- goed Middelburg, Woongoed Zeeuws-Vlaanderen en Zeeuw- land. Henri Willemsen, teammanager Nieuwbouw bij Woongoed Mid delburg: „We zijn heel actief bezig met het opsporen van asbest en hebben een strikt beleid, maar dat beleid voeren we al langere tijd. Dat heeft niets te maken met wat er in Utrecht is gebeurd." Ook Jeffrey van Doorenmalen, ma nager klant en kern van Zeeuw- land, zegt niet mee te doen aan de 'mediahype'. „Je kunt natuurlijk niet zorgvuldig genoeg zijn, maar asbest is geen nieuws. We gaan zorgvuldig om met asbest en dat doen we al jaren", aldus Van Door enmalen. t V, .kras.nl/26158 .kras.nl/26072 VILLAGE DE VACANCES VENCIMONT Zie www.kras.nl/51031 Zie www.kras.nl/26082 .Vakantiepark van Oignies 15 jcpm rijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reseiyenngskosten 'en Cólamüeitenfonds. vanaf Aankomstdata: 10/8 t/m 29/12 dit vakantiepark ligt op ca. 2 km van Virion in de bosrijke streek van de Gaume; ook wel de Belgische Provence genoemd met o.a. tennisbanen, minigolf en waterfietsen (t/m augustus) breng een bezoek aan de grotten van Han of het historische Dinant Aankomstdata: 10/8 t/m 29/12 dit vakantiepark ligt midden in de Maasvallei, vlakbij het dorp Hastière, op ca. 6 km van de Belgisch - Franse grens met o.a. buitenzwembad (t/m eind aug.) minigolf en tennisbanen geniet van een glaasje Franse wijn in Givet of bezoek Namen vanaf Aankomstdata: 3/9 t/m 29/12 dit vakantiepark ligt in een bos rijke omgeving, op ca. 1 km van het dorp Vencimont en nabij het bekende Bouillon met o.a. een speeltuintje, tennis baan en basketbalveld bezoek het vestingstadje Bouillon of ga een dagje naar Rochefort Aankomstdata: 18/8 t/m 29/12 dit vakantiepark ligt in natuurgebied Viroin-Hermeton. op slechts 4 km van de Frans/Belgische grens en nabij het dorpje Oigmes met o.a. speeltuin, dierenweide en een tafeltennistafel maak wandelingen door het woud van de Thiérache waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6