Record Kromowidjojo zwemt 261 sport Amerikaanse tiener steelt turnshow in Londen v Fish Chips Verwonderen fontion Zwemmer Michael Phelps won zijn zestiende gouden medaille op de Olympische Spelen, een record. vrijdag 3 augustus 2012 Sharon van Rouwendaal zwemt de 11 e tijd in de halve finale van de 200m rug en is uitgeschakeld. door Rik Spekenbrink Als aanstaand olympisch debutant heb ik de tip de afgelopen weken, zonder overdrijven, wel een keer of twintig gehad: ver geet vooral niet te genieten! Hoe wel het voor mij nogal logisch lijkt dat je op Olympische Spelen geniet, schijnt het toch voor te ko men dat journalisten (net als spor ters trouwens) dat onderdeel in al le hectiek compleet vergeten. Ge noteerd, dus. Een nuttigere tip was toch: verwonder jezelf. Blijf om je heen kijken, vind niet alles gewoon. Het went namelijk snel, leven in Londen tijdens The Games. Maar is het wel zo normaal dat op wer kelijk iedere hoek van de straat drie hulpvaardige vrijwilligers je dezelfde kant op wijzen? Of dat de journalistenbus alle vloekende Londenaren in de file voorbij suist over de speciaal gecreëerde 'Olympic lane'. En dat die bus bij aankomst op het olympisch park steevast door militairen (welis waar met de Franse slag) wordt onderzocht? Dat het restaurant voor de pers alleen al vier verdie pingen telt? Nee, dat is het niet. Dit is groot, absurd groot. Omdat je met een accreditatie om je nek kennelijk iemand bent, sta je er niet altijd bij stil hoe het is om als toeschouwer naar de Spe len te komen. Per dag sta je dan toch al gauw anderhalf uur in een rij. Zeker als je nog op jacht gaat naar een kaartje voor Henk, of Ra- nomi. Bij het Holland Heineken House liep de wachttijd voor de laatste tickets soms op tot 2,5 uur. Om aan het loket een paar hon derd pond af te tikken. Een brood je of pilsje kopen loopt ook al in de papieren. Maar de mensen beta len. Ik vrees dat ik me daar over een paar dagen zelfs al niet meer over verwonder. Naomi Kromowidjojo maakt de verwachtingen waar in de finale van de 100 meter vrije slag. De Groning se zwemt koeltjes naar de gouden medaille. De ene na de andere top favoriet ging de voor bije dagen tijdens het olympisch zwemtoer- nooi voor de bijl. Met haar over winning op de 100 meter vrije slag (in 53,00) maakte Ranomi Kromo widjojo de verwachtingen gistera vond wél waar. Zij weerstond de grote druk die ze zelf creëerde door woensdag in de halve finale al naar een nieuw olympisch record te zwemmen en de concurrentie ruim voor te blij ven. In de eindstrijd was ze, op nieuw, ruim drietienden sneller dan de rest. Zelf toonde zich over haar tijd, 53 rond, eerst lichtelijk te leurgesteld. „Maar goud is goud," concludeerde ze direct daarna met een stralende glimlach. Op Olympische Spelen worden re putaties gemaakt en gebroken. In vorm zijn zegt er minder dan op andere grote toernooien. Veel op en top geprepareerde sporters belo nen zichzelf niet voor het werk dat ze jarenlang hebben verzet. An deren staan er ineens. „Het is echt niet gemakkelijk", al dus Kromowidjojo's coach Jacco Verhaeren. „Ik denk dat we soms onderschatten hoe groot dit evene ment is. Het doet iets met men sen. Sommigen kunnen daar goed mee omgaan, voor de meesten is het een lastig te nemen horde." Pieter van den Hoogenband kon het, Inge de Bruijn kon het. En ook 'Kromo' kon het dus. Verhae ren: „Daar mogen we ons gelukkig mee prijzen. Want we hebben er Ranomi Kromowidjojo op weg naar de gouden medaille op de 100 meter vrije slag. Ze finishte uiteindelijk in een tijd van 53.00. foto Robin Utrecht/ANP echt maar een paar die zoiets voor elkaar krijgen. Wat Ranomi zo goed maakt? Dat ze goed weet wat ze wil en strak vasthoudt aan haar plan. Dat ze zich door niks of nie mand gek laat maken." Verhaeren en Kromowidjojo wer ken deze dagen in Londen met een draaiboek. Veel zaken namen ze vooraf aan het evenement al eens door. „Ik denk dat wij onze mensen zo goed mogelijk probe ren voor te lichten over wat hen hier te wachten staat. Maar er zijn gewoon dingen die je moet erva ren. En dan nog is het karakter be palend. Een bus kan wel eens te laat zijn. Ook daar moet je dan mee om kunnen gaan." Volgens Verhaeren was het voor Kromo widjojo (21) een voordeel dat ze al eerder deelnam aan de Spelen. „Er zijn er die het meteen kunnen, maar zelfs Michael Phelps heeft er twee keer voor nodig gehad om te komen waar hij wilde zijn." Over zijn eigen rol: „Dit zijn mijn vijfde Spelen. Ik denk dat ik veel erva ring heb kunnen doorgeven. Maar uiteindelijk is zo'n prestatie toch Céline van Gerner foto ANP Renze Lolkema LONDEN - Er bestaat een foto van turnster Gabrielle Douglas die met de teen van haar rechtervoet de top van een koelkast raakt terwijl haar linkerbeen ook tegen die koel kast leunt. Een staande spagaat? Ja, een staande spagaat. Dat lijkt onmogelijk, maar de 16-ja- rige Amerikaanse doet wel meer onmogelijke dingen. Zoals gistera vond in de North Greenwich Are na waar ze de olympische meer- kampdtel van Londen 2012 opeis te, tot verdriet van de Russische fa voriete Victoria Komova. Die dacht alles goed te hebben gedaan, maar Douglas deed alles beter. Zil ver deed haar huilen. Op de stampende beats van 'We no speak Americano', zette Doug las met haar sluitstuk, de vloeroefe ning, bovendien de sfeervolle hal helemaal naar haar hand. Cool en zelfbewust bespeelde de tiener - al leen wereldkampioen met het team in 2011, individueel nog nooit - het uitzinnige publiek. Ze leek zelfs tijdens de voorstelling een gat in de lucht te springen, zo hoog reikte ze. „Op die muziek kan ik mezelf het beste uiten", glunderde ze na afloop. In datzelfde veld viel nog een op merkelijke prestatie op, hoewel dat alleen voor Nederland interessant was. Céline van Gerner was de eer ste vrouw sinds Elvira Becks in 1992 die zich had geplaatst voor de meerkampfinale. Ze boekte histo rie door 12e van de 24 te worden. Becks werd destijds 22ste, in een veld van 36 meisjes. Van Gerner kwam uit 57,232, Doug las op 62,232. Dat was knap omdat de 17-jarige Emmeloordse vorig na jaar moest revalideren van een ge broken middenvoetsbeentje. Maar zelfs met het gips om haar been bleef ze trainen. Dat betaalde zich gisteravond uit. Van Gerner: „Een perfecte wedstrijd, een persoonlijk record. Dit is dus pieken op het juiste moment. Ik wilde het beter doen dan in de kwalificatie en dat is gelukt." Haar coach Gerben Wiersma kon ook amper geloven wat hij zag. „Beter kan niet", zei hij. „Ze is zo ontzettend goed, dit is iets om trots op te zijn. Ze heeft zich op al le toestellen verbeterd. En wat bij zonder is, ze heeft de magische grens van 57 punten gebroken." Vraag is nu wat Van Gerner gaat doen. Wiersma: „Wat mij betreft gaan we nog vier jaar door. Maar school heeft volgend jaar priori teit. Maar er zit nog meer in, denk ik, vooral op de brug. Onze samen werking is al heel volwassen. Het is te hopen dat we een serieuze sponsor vinden, zodat het alle maal iets makkelijker gaat." Van Gerner deed zelf niet mee om de prijzen, maar had genoten van de strijd om het goud. „Ik vind het leuk dat Douglas heeft gewonnen. Ze is een prachtige winnares."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62