de brasserie vol zeeland 25 Molen De Jager draait weer Onderzoek naar dodelijke alg in water van kreek bij Ouwerkerk vrijdag 3 augustus 2012 B door Piet Kleemans OUWERKERK - In de kreek van Ou werkerk komt mogelijk de giftige algensoort dinoflagellaat voor. Wa terschap Scheldestromen heeft rondom het oostelijk deel van de kreek waarschuwingsborden ge plaatst en adviseert mens én dier contact met het water te vermij den. De waterkwaliteit wordt on derzocht. Aanleiding voor het onderzoek naar de waterkwaliteit en het plaat sen van de waarschuwingsborden is het overlijden van een hond na dat die zaterdag in de kreek had ge zwommen. In de maag van het dier werd een giftige dinoflagellaat aangetroffen. Om erachter te ko men of deze giftige algensoort af komstig is uit de kreek zijn deze week watermonsters genomen. Die worden geanalyseerd in het la boratorium in Lelystad van de wa- terdienst van Rijkswaterstaat. Gis teren zijn uit voorzorg waarschu wingsborden geplaatst. De behandelend dierenarts noem de zaterdag blauwalg als mogelijke doodsoorzaak voor de hond. Of dat klopt wordt door waterschap Scheldestromen betwijfeld. Vol gens bestuurslid van het water schap Luc Mangnus is blauwalg nooit eerder voorgekomen in de Ouwerkerkse Kreek. „In deze tijd van het jaar kan blauwalg voorko men in warm, zoet, stilstaand wa ter. Het water in de Ouwerkerkse kreek is daar eigenlijk te zout voor", aldus Mangnus. „Boven dien is blauwalg herkenbaar aan van die groenblauwe drijflagen in het water en die zijn in de Kreek van Ouwerkerk niet waargeno men." Niet alle dinoflagellaat-algen zijn giftig, zeevonk, de alg die mooi op gloeit in het donkere zeewater bij voorbeeld niet, maar Dinophysis acuminata wel: die zorgt met eni ge regelmaat tot sluiting van de mosselhandel. Deze algensoort kan maag- en darmstoomissen ver oorzaken na het eten van schelp dieren. Karenia mikimotoi is een gif producerende dinoflagellaat die bij hoge concentraties vissterfte kan veroorzaken. De analyse van de watermonsters kan volgens Janneke Potter van het waterschap zeker enkele dagen in beslag nemen. Tot dan blijven de waarschuwingen van kracht. door Rob Paardekam foto Lex de Meester aan bij, maar ook de Bankgirolote rij (25.000 euro), het Prins Bern- hard Cultuurfonds (15.000) en het Bouwcultuurfonds (10.000) deden een flinke duit in het zakje. „Uit eindelijk hebben we er zelf ook nog een kleine 50.000 euro in moeten steken", stelt Endedijk. In de persoon van Corneel Droo- vloed heeft gehad op de show van Magic Unlimited?", vraagt hij be zorgd. 'Gelukkig niet', klinkt uit zijn mobieltje. Er is slechts één groep uitgeknald. „Ja maar, kijk het wel goed na hoor!" Waar kok Mario in De Zeester zo langzamerhand zelf gaar is - „het is hier echt een sauna" -is het spitsuur in de keuken van 't Speel kwartier voorbij. Kok Krysztof blaast even uit. Zijn armen zitten onder de bruine brandplekken. Ge tuigen van haastige spoed aan het fornuis „]e raakt wel eens de pan nenkoekenoven of je krijgt spette rend vet op je armen." Leuk werk? „Ja, het betaalt naar Poolse begrip pen goed. Domburg is ook 'a nice place to be'. Het is vijf minuten lo pen naar het strand." De 'master in administration' en trotse bezit ter van 'alle rijbewijzen' kan in ei gen land zo aan de bak komen. „Alleen betaalt dat nog steeds min der dan de horeca op Hof Dom burg. Maar ja, elk jaar krijg ik hier hetzelfde loon, terwijl alles in Hol land duurder wordt. Zo teer je in." Krysztof gaat even een praatje ma ken met de Poolse Anna, die de he le avond alleen in de spoelkeuken de vaat doet. Achterin de brasserie klinkt gejuich. Bingo! Goed voor een dekbed. De Nintendo DS - het prijsje waar iedereen op zit te vlas sen - valt toe aan de tienjarige Bram. Hij is iets van blij. „Ik heb er al een, maar eentje erbij is na tuurlijk leuk." De bingo zit erop, 't Speelkwartier stroomt leeg. Op het terras bekijkt. Robbers de kassa-uitdraai. „We hebben goed verkocht hoor. Heel, heel veel ijs. Ik ben tevreden." Hij geeft serveerster Willemijn een kneepje in de hand. „Goed ge daan, meisje!" Ze heeft niet geflo ten, maar nog wel steeds rode wan getjes. OUD-VOSSEMEER - Jaren stond mo len De Jager in Oud-Vossemeer er een beetje verloren bij. Bij gebrek aan een molenaar draaide hij niet en bovendien verkeerde hij in slechte staat. Aan beide tekortko mingen is een einde gekomen. De laatste grote renovatie van de ronde stellingkorenmolen dateer de alweer van begin jaren zeven tig. „Normaal gesproken heeft een molen eens in de twintig of dertig jaar zo'n grote opknapbeurt no dig", stelt directeur Leo Endedijk van Vereniging de Hollandsche Molen, de eigenaar van De Jager. „Maar hier heeft het veertig jaar ge duurd. Je kunt dus wel stellen dat het hard nodig was." De afgelopen periode is de kap van de molen gerestaureerd, zijn de draaiende delen van het interi eur hersteld en is het voeg- en met selwerk onder handen genomen. Bovendien kreeg de molen een nieuwe stelling en staart. Een bijzonder onderdeel van de restauratie was het herstel van de binnenroede. „In eerste instantie wilden we deze vervangen, maar bij nader inzien hebben we toch besloten de bestaande roede te la ten herstellen", vertelt Endedijk. „Hij is in 1889 gemaakt door de fir ma Pot uit Kinderdijk en heeft van wege de ouderdom en zeldzaam heid grote historische waarde." De restauratie kostte 369.000 euro. Het Rijk droeg daar 175.000 euro Directeur Leo Endedijk van De Hollandsche Molen (I) en de Thoolse wet houder Frank Hommel verrichtten gisteren de openingshandeling. De Jager in Oud-Vossemeer staat er weer pico bello bij. foto's Willem Mieras gers is een nieuwe vrijwillig mole naar gevonden. Hij kreeg het vak als jongen met de paplepel ingego ten, want zijn opa is jaren mole naar geweest op De Jager. „Daarna heb ik ook een tijdje niets met mo lens gehad", vertelt hij. „Maar toen ik hoorde dat De Jager zou wor den gerestaureerd, raakte ik toch weer geïnteresseerd. Als ik er ooit nog iets mee wil doen, is dit het moment, dacht ik." Droogers haal de onlangs zijn diploma en hoopt de molen weer regelmatig te laten draaien. Het is overigens de vraag of De Ja ger nog lang eigendom zal zijn van De Hollandsche Molen. Deze vere niging, die het behoud van mo lens in Nederland nastreeft, heeft door verschillende redenen een aantal molens in eigendom gekre gen. „Maar het bezitten van mo lens is niet ons doel", zegt senior adviseur Jan-Derk Koudijs. „Wij zien voor onszelf meer een onder steunende rol. Als een partij zich aandient om de molen van ons over te nemen, zijn we altijd be reid om te praten. Maar het moet wel een goede hoeder zijn." Domburg en is daarmee een soort veteraan, omdat het personeel elk jaar voor het overgrote deel be staat uit scholieren en studenten. De pizzaverkoop onderstreept haar indruk. De meest verkochte pizza's zijn de goedkopere hawaï en de salami. Ze zijn net onder een tientje. Duurdere varianten worden minder vaak besteld. Deze woensdagavond lijkt het te warm voor zware kost. Tamara en haar Pool se collega Krysztof bakken 70 piz za's en 47 pannenkoeken. Dat aan tal verbleekt bij de drank- en ijsver- koop: 236 verkoelende coupes wor den verorberd. „Het is onvoorspel baar in de horeca. Gisteren ver kochten we 136 pizza's en 22 pan nenkoeken", zegt Robbers. Op hoogtijdagen als deze is hij vliegen de keep. Hij dekt een tafel, schenkt koffie in, bakt een pannen koek en instrueert personeel. „Ruim even die tafel af, wil je." Als een collega plots ziek, zwak en misselijk wordt, laadt hij het slacht offer in de auto om zich naar de huisarts in Oostkapelle te spoe den. Eenmaal teruggekeerd blijkt er een stroomstoring in De Parel. „Ik mag hopen dat dat geen in- Bram wint de Nintendo DS Kok Krysztov maakt pizza's (I). Serveerster Willemijn heeft het warm (r).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61