'Veilig schip duur' Plezierboten 41 binnenland T©@S Gehandicapt jongetje strijdt Lichamen opgegraven op Nederlands legerkamp Srebrenica Bond: geen verplichte hulp van familie Somaliërs geven protest op vrijdag 3 augustus 2012 Illegale bewakers Reders melden dat hoewel het wettelijk verboden is, er nog altijd gewapende beveiligers meegaan op schepen die langs Somalië gaan om piraten te bestrijden. Minister roept reders op niet de overheid te provoceren. ROTTERDAM/HILVERSUM - Zolang de kosten van beveiliging van koopvaardijschepen door Neder landse mariniers niet marktcon form zijn, blijven die schepen pri vate beveiligers inhuren om pira ten van zich af te houden. Dat zei Martin Dorsman, directeur van de Nederlandse brancheorganisatie van reders KVNR gisteren. Reders melden dat hoewel het wet telijk verboden is, er altijd gewa pende beveiligers meegaan op schepen die langs Somalië varen. „Dat gebeurt niet alleen op Neder landse koopvaardijschepen, maar op alle schepen", vertelde Dors man. Het is minister Hans Hillen van Defensie een doorn in het oog. „We hebben een rechtstaat en een rechtstaat heeft wetten. Een ele ment daarin is dat het gebruiken van geweld is voorbehouden aan de overheid. Het is hier niet Ameri ka, waar iedereen maar met een wapen kan rondlopen." Hillen vindt ook dat onterecht het beeld ontstaat dat de overheid traag is, koppig en bureaucratisch. „Wij staan klaar. We hebben 100 teams beschikbaar, er zijn er maar 26 aangevraagd. Als het nodig is, gaan we naar 200 of 300 teams. En de prijs hebben we allang laten zakken, naar 5.000 euro per dag." Hillen snapt het geldprobleem, maar roept reders op niet door te gaan met private beveiligers en ook de overheid niet te provoce ren. „Het inhuren van private be veiligers is misschien ook vaak nog 'goedkoop, duurkoop'." SREBRENICA - Vijf lichamen zijn gis teren opgegraven in het oude leger kamp van het Nederlandse VN-ba- taljon bij Srebrenica in Bosnië. Het gaat om twee volwassen mannen, twee volwassen vrouwen en een baby. Ze zijn waarschijnlijk overle den na de val van Srebrenica in 1995 en begraven in een noodgraf Dat meldde IKV Pax Christi, dat bij de zoektocht betrokken is. Onderzoek moet uitwijzen hoe ze zijn overleden. Naar het graf is ze ventien jaar gezocht. Vorige week was het lichaam van een van de beide vrouwen al gevonden op de basis. De vijf stoffelijke overschot ten lagen naast elkaar. Enkele licha men waren in plastic gewikkeld, anderen in dekens. Een van de vrouwen was liggend op een bed begraven. Minister Hans Hillen van Defensie is blij met de duidelijkheid voor de nabestaanden en de Nederland se militairen, zei hij gisteravond. Het graf werd al wel vermoed, maar kon niet eerder worden ge vonden met de gegevens die er be schikbaar waren. IKV Pax Christi kwam samen met drie oud-Dutchbatters het graf op het spoor door bestudering van fo to's, tekeningen en schriftelijke bronnen. Inwoners van Srebrenica zochten in juli 1995 tevergeefs een veilig heenkomen bij de Nederlandse mi litairen toen Bosnisch-Servische militairen de moslimenclave vero verden. Ze werden ondergebracht in een overvolle fabriekshal op de basis. Daar stierven mensen door gebrek aan water, voedsel en medi cijnen. De Bosnische Serviërs voer den de mannen en de jongens per bus weg. In de heuvels rond Sre brenica werden er 8.000 ver moord. Hatidza Mehmedovic van de Vereniging Moeders van Srebre nica: „Alle vermisten moeten wor den gevonden, dat is belangrijk voor hun families. Maar we moe ten nog zien of ze een natuurlijke dood gestorven zijn of dat ze zijn vermoord. Dat weten we nog niet. Maar ook als ze een natuurlijke dood gestorven zijn, dan nog zijn ze in zekere zin vermoord. Ze wa ren ziek, gewond of uitgeput en hebben niet de hulp gekregen die ze nodig hadden. Daarom zijn ook de soldaten schuldig aan hun dood." DEN HAAG - Vakbond Abvakabo FNV is niet te spreken over het ini tiatief van. zorginstelling Vier- stroom in Gouda om familieleden van bewoners te verplichten mee te werken. Ook de SP is kritisch. Familie van demente ouderen die in verpleeghuizen van de Vier- stroom wonen, moeten, als het aan directeur Jeroen van den Oever ligt, in het vervolg vier uur per maand verplicht meewerken. Familieleden die om wat voor re den niet kunnen werken, mogen zegt Van den Oever, ook een fi nanciële bijdrage leveren. De Abvakabo noemt dat 'afko pen'. De ouderenzorg is gebaat bij voldoende gekwalificeerd perso neel. „Het is natuurlijk prima als DEN BOSCH - Somaliërs verlaten hun actietentenkamp bij het Bossche kantoor van de immigratie- en Natu ralisatie Dienst. De negentig asiel zoekers werden met stadsbussen af gevoerd naar het asielzoekerscen- 'Veiligheid Nederlandse havens verschilt fors' familieleden een handje helpen, maar het verlenen van zorg is een vak", aldus Lilian Marijnissen, van Abvakabo FNV. Een financiële noodzaak voor het plan is er volgens haar ook niet. Uit onderzoek van de vakbond bleek onlangs dat over 2011 grote winsten zijn geboekt in de oude renzorg. „Met een winst van maar liefst 47 procent, wat neerkomt op een slordige 4,5 miljoen euro, voerde zorginstelling Vierstroom zelfs de lijst aan." Seniorenbond ANBO juicht de proef in Gouda toe: „Je moet din gen uitproberen en het taboe doorbreken dat familie ontslagen is van alle verplichtingen na opna- Vorige week werd in een ha ven een plezierboot overval len door gewapende man nen. De beveiliging blijft las tig. „Je moet er geen oorlogs schip van maken." door Maaike Boersma T achten en plezierbootjes kun- I nen gemakkelijk het doelwit 1 worden van criminelen. Niet alle jachthavens zijn even goed beveiligd en dieven kunnen via het water gemakkelijk de boten be reiken. Vorige week nog werd in de haven van Leiderdorp een ple zierboot overvallen door gewapen de mannen. „De veiligheid van havens ver schilt behoorlijk", zegt Erik van Dijk, directeur van Stichting Keur merk Milieu, Veiligheid en Kwali teit. Voor zijn werk bezoekt hij veel jachthavens en zelf is hij ook een fervent schipper. „Je ziet over het algemeen dat pri- véhavens wat meer service bieden dan bijvoorbeeld gemeentelijke jachthavens. Dat zijn vaak passantenhavens midden in een stad, en die zijn lastig om te bevei ligen." Sommige havens zijn met een slag- PAUL KUSTERS toosenhenk.nl fJO TIPS VOOR &E ZOMERVAKANTIE TIP Hl NEEM EEN WOORDENBOEKJE MEE... LAAT MAAR HENK/ MC PONALE>S IS IN HET ROEMEENS HETZELFÖE. door Vanda van der Kooi BEST - De tienjarige Robin Kiel uit Best start een bijzonder initiatief: hij wil de Tweede Kamer zover krijgen dat er wetgeving komt om slachtoffers van letselschade een betere rechtspositie te bieden. Als hij en zijn ouders erin slagen 40.000 handtekeningen te verza melen, komt het onderwerp op de politieke agenda van de Kamer. Wat de term 'letselschade' in de praktijk betekent, weet Robin als geen ander. Terwijl zijn zusje en broertje buiten gaan spelen, blijft hij rusten op een speciale mat. Zijn geest is helder, maar lichame lijk is hij volkomen hulpeloos. Als zijn ouders vertellen over hun ge zamenlijke strijd, stoot hij gelui den uit: hij zou zo graag meepra ten, maar kan niet. Moeder Lenneke: „Bij de bevalling in het Laurentius Ziekenhuis in Roermond zijn cruciale fouten ge maakt, waardoor Robin langdurig zuurstofgebrek opliep." Hun zoon zal voor zijn leven zwaar gehandi capt blijven. Het ziekenhuis heeft hiervoor aansprakelijkheid aan vaard en smartengeld betaald. Toch is het gezin na tien jaar nog altijd aan het procederen. Er zijn inmiddels wel bedragen voor scha devergoeding uitgekeerd, maar al les geldt als 'voorschot'. „Onlangs bleek tijdens een rechtszaak dat de verzekeringsmaatschappij Centra- med van het Laurentius alsnog te rugkomt op de 'causaliteit'", aldus Arnold Kiel. „Ze trekt alsnog in twijfel of Robins handicaps het ge volg zijn van fouten bij de beval- ling." 'Verzekeraars hebben het geld om jarenlang te procederen' Centramed stelt dat het bedrijf juist uit compassie met de familie snel aansprakelijkheid heeft er kend. „We hebben van begin af aan een voorbehoud gemaakt ten aanzien van de causaliteit. Het is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4