in volle glorie aan je Zeeland voeten 'Mama niet mee omhoog' 2 I Lange Jan Middelburg Dikke Toren Zierikzee Zomergasten vrijdag 3 augustus 2012 Uitzicht vanaf de Dikke Toren in Zierikzee Waar je ook over het land tuurt, in Zeeland zie je altijd wel een toren die boven het landschap uitsteekt. Een mooie plek om land en zee vanuit een ander perspectief te bekijken. Op zoek naar het mooiste uitzicht en ruim 900 treden verder is er een duidelijke winnaar. De plek waar Zeeland in volle glorie te zien is: de Dikke Toren in Zierikzee. door Adriënne van der Werf Hoogte toren: 90,5 meter Hoogte uitzicht: 45 meter Aantal treden: 207 Moeilijkheidsgraad: best pittig Uitzicht: Openingstijden: Dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. Prijs: 4 euro, met je kassabon krijg je twintig procent korting op het Arsenaal, Mini Mundi, speelcircus Bambini en Voetbal Experience. De kroon van de toren strekt ver boven het stadscentrum uit en vormt het middelpunt van Middelburg. De abdijtoren staat met zijn 90,5 meter op de elfde plek van hoogste kerktorens in Nederland. De bovenzijde van de veertiende-eeuwse toren veranderde vaak van ui terlijk door meerdere verwoestingen. In 1940 werd een groot deel van Middelburg compleet geruïneerd, waaronder het abdijcomplex en de Lange Jan. Als je naar boven gaat, merk je dat de smalle wenteltrap vrij beklemmend is, zeker als er tegenliggers moeten passeren. Zo'n 207 tre- des hoger kom je in een ronde ruimte onder de klok. Het uitzicht over de Middelburgse panden is indrukwekkend, maar zou nog mooier zijn als je buiten van het welverdiende frisse windje zou kunnen genieten. Hoogte toren: 62 meter Hoogte uitzicht: 60 meter Aantal treden: 278 Moeilijkheidsgraad: gemiddeld Uitzicht: Openingstijden: in de schoolva kanties ma t/m za van 10.00 tot 17.00 uur (laatste beklimming tot 16.30). Komende twee zondagen ook geopend. Prijs: 2 euro D e Sint-Lievensmonstertoren, ook wel de Dikke Toren genoemd, is een gekke kerktoren. In 1454 startte de bouw van dit grote project, maar door economische tegenspoed en een stadsbrand werd besloten het gebouw niet hoger te bouwen dan 62 meter; de helft minder dan de oorspronkèlijk beoogde 130 meter. Uitzonderlijk aan deze toren is het prachtige uitzicht over heel Zeeland. De wenteltrap, één voor naar bo ven, één voor naar beneden, leidt naar een plateau onder het dak waar je een prachtig zicht hebt op de Zeelandbrug, het water en natuurlijk de stad. Je ziet de zandbanken en de schaduw van de wolken op de Ooster- schelde. De gevarieerdheid van het landschap maakt dit een unieke plek, waar je met helder zicht zelfs Antwerpen en Rotterdam kan zien. Wesley, Mellony en Linsey Wie: Wesley (6), Mellony (9) en Linsey (10) Plasschaert Woonplaats: Koewacht Gespot: Bovenin de watertoren van Axel door Adriënne van der Werf Bovenin de koepel van de Axelse watertoren galmen alle geluiden door elkaar. De enge klim hebben drie kinde ren er niet van weerhouden om naar boven te komen. Op de vraag of ze het eng vonden schreeuwen ze alle drie: „Nee!" Een schelle echo raast door de top van het gebouw. „Mama is bij de tweede trap gestopt, die vond het te eng. Maar wij niet hoor!" De familie is speciaal naar de toren gekomen voor de tentoonstelling 'Biodiversiteit - Alles hangt samen' die onderin de watertoren te zien is. De fami lie trekt er in Zeeland op uit om dat 'de mama het paardenvirus heeft', vertelt de vader van het stel. „Ja", zegt Linsey „Wij heb ben ieder een paard, en thuis ook een pensionstalling." Ook kleine Wesley heeft een paardje „Die is wel maar één meter", ver telt Mellony. De familie trekt er 's zomers in Zeeland op uit: „Zo zijn we laatst naar de Hollandsche Hoe ve en Sportpunt Zeeland in Goes geweest", vertelt papa. Mel lony vertelt enthousiast over de speeltuin. „Daar was zo'n vlot waar je aan het touw moest trek ken om aan de overkant te ko men." Verder is het gezin naar de Vlissingse kermis gegaan. De leukste attractie was de acht baan; groot uitbeeldend vertelt Wesley over de ervaring. „Dan ging je zo omhoog, dan draaien en dan opeens supersnel en steil naar beneden." De familie maakt ook vaak tripjes naar Bel gië. Maar, vertelt de vader: „Er is zeker genoeg te doen in Zee land." 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42