Suïcide uitlopen voor volk en vaderland Roeibrons 281 sport Van Rijsselberghe op weg naar goud De speelplaats In de walvis vrijdag 3 augustus 2012 Spelen in het kort Kayla Harrison (-78 kg) bezorgde de VS voor het eerst goud op het olympisch judotoernooi. Rianne Sigmond en Maaike Head eindigden bij het roeien als vijfde in de halve finale lichte dubbeltwee. door Rik Spekenbrink LONDEN - Het is geen nieuwe dis cussie en zo lang er niets veran dert zal het er ook nog wel een tijd over gaan: het gevaar van de hedendaagse strafcorner. De hock- eysport evolueert snel, de spelers worden alsmaar sterker en de straf- corners worden harder en harder. Dat weerhoudt een aantal verdedi gers er echter niet van om met ge vaar voor eigen leven uit te lopen; 'suicide' uitlopen, zoals de hock- éyers zelf zeggen. Simpel gezegd: na het fluitje van de scheidsrech ter zo hard mogelijk inlopen op de schutter, spelers werpen zich letter lijk in de baan van het schot. Vooral Aziaten zijn bepaald niet bang uitgevallen. China had giste ren zelfs twee vrouwen zo gek ge kregen om op volle vaart in te lo pen op Maartje Paumen. Niet zon der succes, negen pogingen van het strafcornerfenomeen gingen er niet in. Oranje won de derde groepswedstrijd wel, dik verdiend, door een vroeg velddoelpunt van Maartje Goderie: 1-0. Maar Paumen baalde, ze staat dit olympisch toernooi nog droog, ter wijl ze in Peking vier jaar geleden elf keer scoorde. Toen ze in de ga ten kreeg dat de pijlsnelle uitlo pers van China haar corner kon den blokkeren, haalde ze een aan tal varianten uit de kast. Om diver se redenen gingen die er ook niet in. China had (wat dat betreft al thans) de sleutel tot succes gevon den. Maar het is wachten op een ernstig ongeluk, zegt Oranjecoach Max Caldas. „Zeker bij de mannen gaan die corners van spelers als Ab bas, Zeiler en Van der Weerden zo ongelooflijk hard. Als je zou wil len, kun je er iemand mee ver moorden. Het is te gevaarlijk ge worden." Caldas refereerde aan Toon Siep- man, gespecialiseerd strafcorner- trainer en de uitvinder van de sleeppush. Die waarschuwt al een paar jaar voor het toenemende ge vaar van de corner. Volgens hem is het wachten op de eerste dode. „Toon heeft gelijk, maar lijkt een roepende in de woestijn." Siep- man zag het gisteren een paar keer net goed gaan. Al brainstormend kwam hij op een aantal mogelijke oplossingen. „Je zou het aantal ver dedigers kunnen terugbrengen van vier naar drie. Dat maakt het aantrekkelijk om een variant te spelen in plaats van een recht streeks schot. En dan ga je je als uitloper daarop instellen. Een an der idee is om niet vanuit het doel uit te lopen, maar daarnaast te star ten. Dan haal je het niet om in de baan van het schot te komen." Volgens Siepman is 'suicide' uitlo pen 'eigenlijk verboden'. „Zonder dat het in de spelregels staat. Maar een aanvaller mag het bij een straf corner ook niet." Caldas is in ieder geval duidelijk: hij zal het nooit aan één van zijn meiden vragen om 'suicide' uitte lopen. „Ik wil 's nachts wel ge woon kunnen slapen. Maar er zijn er genoeg te vinden die het doen. Met de borst vooruit en vol gas, voor volk en vaderland." zie onze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen. WEYMOUTH - Dorian van Rijssel berghe blijft ongenaakbaar in het olympisch windsurftoernooi. De Nederlander schreef de vijfde wed strijd op zijn naam, net als eerder de eerste, tweede en derde race. Zijn directe concurrenten, reeds op grote afstand gezet, verloren op nieuw terrein. Alleen de Duitser Toni Wilhelm kan de Texelaar enigszins bijbenen en finishte op 29 seconden. Het Nederlandse matchraceteam leed opnieuw een nederlaag. De ploeg van Renée Groeneveld, Anne- mieke Bes en Marcelien Bos-De Ko ning verloor nipt van het Ameri kaanse trio. Het team staat met nog twee manches te gaan op de negende plaats, waar de achtste po sitie nodig is om door te gaan. verloren van een Iets koppel maar waren al ge plaatst. De Nederlandse achtervolgers plaatsten zich voor de eerste ron de. Jenning Huizenga, Levi Hei mans, Wim Stroetinga en Tim Veldt kwamen in de kwalificaties tot 4.03,818 en scherpten hiermee het Nederlands record aan. Ze ein digden als achtste en moeten het vandaag opnemen tegen Rusland. door Edward Swier De internationale boksassociatie AI- BA heeft een Turkmeense scheids rechter weggestuurd. Ishanguly Meretnyyazov maakte geen eind aan een partij in het bantamge- wicht, waarbij een van de boksers in de laatste ronde tot zes keer toe neerging. Volgens de AIBA is de man al op weg naar huis. Willy Kanis en Yvonne Hijgenaar grepen naast de prijzen in de teamsprint. De baanren- sters verlo ren in de eerste ronde van Austra lië. Kanis en Hijgenaar scherpten wel het Ne derlands re cord aan, dat ze in de kwalificaties al verbeterden. Duits land won het goud omdat China werd gediskwalificeerd. Met één zege en twee nederlagen plaatsten Marleen van Ierse! en Sanne Keizer zich voor de achtste finales van het beach- volleybal- toernooi. De zege op een Argentijns koppel was gisteren vol doende. Ri chard Schuil en Reinder Nummerdor Maar liefst zeven roeiteams heeft Nederland op de Olympi sche Spelen. Gisteren werd de eerste medaille gewonnen: de vrouwen acht won de bronzen medaille. Het was de vierde olympische medaille op rij voor de vrouwen acht. door Peter van der Meeren ETON - Bij het olympisch roeien zijn 42 medailles te verdelen. Ne derland pikt er eentje mee, een bronzen. Dat maakte de blijdschap er bij de vrouwen acht niet min der om. Je kunt er van vinden wat je wilt - derde in een vlootje van zeven - maar de vierde olympi sche medaille op rij voor de vrou wen acht is er in elk geval een met verhalen. Zoals het verhaal van het gaatje in de nieuwe oranje boot, ontdekt een dag voor de fina le. Bondscoach Susanah Chayes - „Ik zat tijdens de laatste 150 meter van de race jankend op de fiets" - wist niet hoe het er was gekomen. Ineens was het er. Niet al te groot, maar wel vervelend, want onder de waterlijn. De altijd aanwezige fabrikant repa reerde het ongemak, vlakbij het stoeltje van Annemiek de Haan. Dat is ook een verhaal: de 31-jarige slagvrouw won haar derde medail le. De Haan haalde in 2004 brons en vier jaar later in Peking zilver. „Twee uit twee was al mooi, drie uit drie is fantastisch", zei De Haan, die nu uit de olympische se lectie stapt. Van de acht die giste ren scoorde, waren ook Roline Re- pelaer van Driel (in de 'machineka mer' met haar 1.89 meter en 84 ki lo) en Nienke Kingma van de par tij tijdens de Spelen in China. Opnieuw een verhaal: Kingma (30) onderging drie maanden gele den een rugoperatie vanwege een hernia. Dat ze gisteren de bronzen Ooit in de buik van een walvis gezeten? Als je mazzel hebt, kun je voor een slordige 180 pond, toch al gauw 225 euro, nog een kaartje krijgen voor de laatste zwemfinales. Nee, dat zijn niet de beste kaarten. Die zijn het dubbele in prijs. Het Aquatics Centre is de melkkoe van de Spelen. Iedereen wil naar het zwemmen. Eenmaal in het complex genieten bezoekers ook van de uitstraling van het zwem bad. Een geintje van de architecte, de vermaarde Zaha Hadid. De hou ten betimmering van het plafond zorgt voor een zinsbegoocheling, de grijze, golvende planken heb ben wel wat weg van baleinen. Als of je in de buik van een walvis zit. Ook het schoonspringen en syn- chroonzwemmen hebben in het Aquatics Centre plaats. Na de Spe len worden de twee 'vleugels' die plek bieden aan enkele duizenden toeschouwers afgebroken. Het scheelt nogal in de energiekosten als de hal wat krimpt. Nooit meer zullen zoveel mensen in de haf ko men als nu. Want voor het school zwemmen - ja werkelijk, na de Spelen zal de jeugd er beginnen - zal de stad niet uitlopen. plak kreeg omgehangen, maakte emoties los. Kingma: „Toen ik geo pereerd moest worden, heb ik de moed bijna verloren. Ik ben hui lend het ziekenhuis ingegaan. Ik bleef tegen mezelf zeggen: blijf ge loven dat je toch mee kunt naar Londen." Kingma werkte hard aan haar her stel, slaagde haar team in het we reldbekercircuit er niet in te impo neren. „Maar die wedstrijden ge bruikten we alleen om in vorm Britse fans poseren voor de 'walvisbuik'. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28