Draghi doet weer niets economie 113 'Crisis niet haastig oplossen' Gordon Ramsays wijnen aan huis OPENBARE EXECUTORIALE VERKOOP ECB-president Mario Draghi kondigde vorige week nog aan 'Sommige afspraken moeten centimeter 'alles te doen om de euro overeind te houden'. Ook gisteren voor centimeter worden bevochten' leidde dat nog niet tot concrete maatregelen. Toyota roept 1,5 miljoen auto's terug vrijdag 3 augustus 2012 HOEDEKENSKERKE HAVENSTRAAT 22 Pensiongehoijw Perceelsgrootte 825 ra- Jan Kees de Jager, minister van Financiën Minister van Financiën Jan Kees de Jager staat de pers te woord na het debat gisteren. foto Phil Nijhuis/ANP den. Een concreet besluit bleef uit. Binnen de bank zouden experts eerst moeten kijken naar de voor waarden en details van een moge lijk nieuw opkoopprogramma, dat dan van 'een adequate omvang' moet zijn. Ook buigt de ECB zich de komende tijd over de mogelijk heden om maatregelen te nemen die niet tot het standaardrepertoi re van de bank behoren. De financiële markten reageerden teleurgesteld. De rentes op tienjari ge obligaties in Spanje en Italië ste gen opnieuw. De Europese beursindexen in Amsterdam, Lon den, Frankfurt en Parijs daalden. Wall Street opende lager. De euro zakte verder in koers. De ECB kocht tussen mei 2010 en begin dit jaar voor circa 211 miljard euro aan Griekse, Ierse, Portugese, Italiaanse en Spaanse staatsobliga ties met de bedoeling de handel gaande te houden. Sinds de ECB is gestopt met kopen, loopt de rente steeds verder op. Draghi noemde de rentestanden 'onaanvaardbaar'. Hij wees er maar weer eens op dat de regeringen hun begrotingen en tekorten op orde moeten brengen en dat een stabiele munt en prijs stabiliteit de prioriteit van de ECB zijn. „De euro is onomkeerbaar." De inflatie, nu in de eurozone ge middeld 2,4 procent, moet in 2013 onder de 2 procent zitten, aldus Draghi. Hij wees erop dat eurolan den in nood zelfhulp moeten vra gen bij het noodfonds EFSF dat een permanent noodfonds voor de euro moet worden onder de naam ESM. Duitsland, en naar gis teren bleek ook Nederland, is erte gen om dit fonds een banklicentie te geven, zodat het ESM meer geld kan lenen aan de schuldenlanden. Volgens Draghi is dat momenteel juridisch ook niet mogelijk. door Annemieke Kooper DEN HAAG - Nederland moet niet te snel een einde willen maken aan de eurocrisis, maar geduld heb ben. Anders duurt het veel langer voordat de problemen zijn opge lost. Dat zei demissionair minister Jan Kees de Jager (Financiën, CDA) gisteren in een debat in de Tweede Kamer. Hij probeerde zo een deels onge duldige Tweede Kamer te kalme ren. Het was de tweede keer deze zomer dat de financieel specialis ten terugkeerden van reces om over de crisis te praten. PvdA, GroenLinks, D66 en PW vinden dat Nederland, en dus ook De Ja ger, te weinig doet om die snel te beteugelen. Volgens De Jager is er juist al veel bereikt en kan hij onmogelijk vlug ger werken. Zou hij het gas erop zetten, dan zouden sommige EU-lidstaten hun hakken in het zand zetten terwijl steun van alle landen zo hard nodig is om de cri sis te beslechten. „Niet overal is er automatisch bereidheid te bezuini gen en te hervormen als dat nodig is. Sommige afspraken moeten daarom centimeter voor centime ter worden bevochten", aldus de bewindsman. „We moeten helaas stap voor stap gaan, of zo snel als degelijk is." De Jager erkende daarbij voor een dilemma te staan. Om het vertrou wen van de financiële markten te winnen en te behouden, is het no dig om onvoorwaardelijke steun uit te stralen naar de eurolidstaten. Tegelijkertijd is het noodzakelijk druk uit te oefenen op noodlijden de eurolanden als Griekenland om hun beloften na te komen. In ruil voor geld moeten zij bezuinigen en hervormen, zo is de afspraak. Het uit de euro zetten van Grieken land, waarover steeds vaker wordt gespeculeerd, of ermee dreigen, zou het vertrouwen van de finan ciële markten dan ook geen goed doen. Noch de Tweede Kamer, noch De Jager wil daarom zeggen of zij daar oren naar hebben. Ze willen daarmee wachten tot de Trojka (de Europese Commissie, de Europese Centrale Banken en het Internationaal Monetair Fonds) met een advies komt. Die onderzoekt of de Grieken zich vol doende inspannen om hun begro ting op orde te krijgen. Dat advies wordt in september verwacht. Wel stelde CDA-Kamerlid Elly Blanksma dat 'het einde van onze coulance met Griekenland in zicht is'. PvdA-Kamerlid Ronald Plas- terk zei twijfels te hebben of Grie kenland de afspraken wel nakomt, maar wilde daar nog geen conclu sie aan verbinden. Het Duitse weekblad Der Spiegel berichtte vorige maand dat het IMF overweegt de steun aan Grie kenland in te trekken en het land niet langer geld te lenen. De Jager bestreed dat die optie wordt over wogen. door Jan Trommelen DEN HAAG - Wat de grofgebekte tv-chef Gordon Ramsay er van vindt, weten we niet. De wijnen die op tafel komen in zijn tweester renrestaurants Trianon en The London en zijn kroonjuweel Res taurant Gordon Ramsay, kunt u nu ook thuis drinken. Voor prij zen van twintig euro voor een Riesling tot een kleine tweehon derd voor een fles Chateau Palmer Margaux 3ème Grand Cru Classé 2003. Gijs den Hollander kreeg vorig jaar de halve restaurantsector over zich heen, toen hij begon met de onlineverkoop van de wijnen uit Nederlandse toprestaurants zoals De Librije of De Bokkedoorns, te gen prijzen vanaf 5,80 euro. Drie van zijn vijf importeurs haakten onder druk van de restaurateurs zelfs af „De helft van die wijnen halen we nu zelf rechtstreeks uit het buitenland", zegt Den Hollan der. Toch is stenuijnenthuis.nl een suc ces. In het eerste jaar werd een half miljoen euro omzet gedraaid en maakte de startende webshop meteen winst. Wijn is een prima product om te laten bezorgen. Maar wie het inter net op gaat, ziet al snel door de bo men het bos niet meer. Want wel ke fles is nou echt lekker? Den Hol lander kreeg het gouden idee bij zijn slijter in Vught. „Die raadde me een wijn aan, omdat die ook werd geschonken in een sterrenres taurant. Een sommelier koopt al leen kwaliteit en houdt de inkoop prijs scherp in de gaten." Precies daar balen de topchefs van. Zij heb ben sommeliers in dienst die druk zijn met het samenstellen van de wijnkaart. En dan gaat sterwijnen- thuis.nl gratis op de loop met die kennis. Nu willen de ondernemers de grens over, naar andere landen in Noord-Europa. Daar zijn de Neder landse restaurants onbekend, van daar de nieuwe website vindu- chef.nl met wijnen uit de wereldeli te van restaurants. Namen als El Bulli of het Deense Noma zijn bij wijnliefhebbers wel bekend. Voor aanvaringen met Gordon Ramsay of andere beroemde chefs is Den Hollander niet bang. „In Nederland werd veel gedreigd met de rechter, maar zover is het nooit gekomen." Europese Centrale Bank neemt nu nog geen maatrege len om crisis op te lossen. Rentetarief eurozone blijft on gewijzigd op 0,75 procent. President Draghi verklaart dat ECB 'mogelijk' staatsobligaties gaat opkopen. FRANKFURT - Mario Draghi heeft gisteren in Frankfurt geen konijn uit de hoge hoed getoverd om de crisis in Europa op te lossen. De verwachtingen waren hooggespan nen nadat de voorzitter van de Eu ropese Centrale Bank vorige week had gezegd 'alles te doen om de eu ro overeind te houden', maar hét reddingsplan werd niet gepresen teerd. Wel besloot de ECB het belangrijk ste rentetarief in de eurozone op 0,75 procent te handhaven en ver klaarde Draghi dat de centrale bank 'mogelijk' staatsobligaties zal opkopen van noodlijdende lan- Mario Draghi KEULEN - Autofabrikant Toyota roept wereldwijd 1,5 miljoen au to's terug wegens mogelijke defec ten. Toyota Nederland meldt dat wordt gewaarschuwd voor bouten bij de achterwielen die los zouden kunnen gaan zitten als de wielen niet correct worden uitgelijnd. In Duitsland moeten 70.000 wagens worden gecontroleerd. In de Vere nigde Staten gaat het om 780.000 voertuigen. Volgens Toyota Neder land gaat het in ons land om zo'n 14.000 auto's. Het gaat om de mo dellen RAV4 (gemaakt tussen 2005 en 2010), Auris d-cat (perio de 2007-2011) en de Avensis (gele verd tussen 2008 en 2011). 2012 - Van der Valk Hotel Goes Sinke Komejan 0118-620062 www.sinke.nl www.veilingbiljet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13