Michelle Martin, de ex van moordenaar Marc Dutroux, komt in België vervroegd uit de gevangenis. Hoe zit het in Nederland met het vrijlaten van misdadigers voordat hun straf erop zit? door Wilma de Cort en Niek Opten beeld Mark Reijntjens In België is de verbijstering groot nu Michelle Martin (52) vervroegd haar verblijf in de gevangenis mag ver ruilen voor een kloosterle ven. Dertig jaar cel kreeg ze als helpster van Mare Dutroux. Hij ontvoerde en verkrachtte zes meis jes, van wie vier het niet overleef den. Maar op de helft van haar straf mag de gelovige Martin, die Dutroux niets in de weg legde, naar de nonnen, zo heeft een Bel gische rechter bepaald. Dat gevangenen hun straf niet hoe ven uitzitten en eerder vrijkomen, lijkt geen gunst meer maar een recht. Een coulance die slachtof fers en soms de samenleving met afschuw vervult. Toch heeft onge noegen hierover de laatste jaren in Nederland wel het een en ander veranderd, zegt Henny Sackers, hoogleraar strafrecht aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen. De regels zijn strenger geworden. „Tot een paar jaar terug was het een automatisme dat langgestraf ten vrijkwamen zodra ze er twee derde van hun straf op hadden zit ten. Dat is niet meer zo. Het is aan voorwaarden verbonden." Het vroeger vrijlaten van gevange nen is eind negentiende eeuw in veel landen ingevoerd om te voor komen dat een gedetineerde na ja ren opeens met een tas kleren bui ten stond, niet met de grote over gang kon omgaan en ras weer in de fout ging. In Nederland werd de mogelijkheid van vervroegde vrijlating in 1886 ingevoerd op voorwaarde dat minstens drie kwart van de straf was uitgediend. In 1970 was de praktijk dat 90 pro cent eerder naar huis ging. Sindsdien zijn er allerlei aanpassin gen geweest, met als belangrijk keerpunt het jaar 2008. Sindsdien worden voorwaarden gesteld als een gevangene eerder de poort uit gaat. Bijvoorbeeld: dat hij of zij geen alcohol mag drinken of drugs gebruiken, een gedragstraining moet volgen, zich op gezette tij den moet melden of niet in de woonplaats van een slachtoffer mag komen. Meerdere partijen ad viseren hierover. De reclassering houdt toezicht dat de gevangene zich eraan houdt. Wie zich in de gevangenis mis draagt, verspeelt zijn recht op eer dere vrijlating. Dit leidt, aldus straf- rechtgeleerde Sackers, tot een be trekkelijk nieuw fenomeen. „Gede tineerden die in de gevangenis een disciplinaire straf hebben gekre gen, schakelen een advocaat in. Niet omdat ze twee weken in af zondering zitten en hun tv kwijt zijn, maar omdat ze de kans op eerdere vrijlating willen waarbor gen. Zo worden gevangenisdirec teuren gedwongen om de schuld van een gedetineerde te bewij zen." Twee gevangenen straffen omdat er op hun gedeelde cel drugs zijn gevonden, ongeacht wie de verdo- 'Gedetineerden laten zich vroegere vrijlating niet zomaar afpakken' vende middelen binnenhaalde, daar komt een gevangenisdirec teur niet mee weg. Gedetineerden eisen meer bewijs want ze willen zich de vroegere vrijlating niet zo maar laten afpakken." Geweldsdelicten en andere misdra gingen komen veel voor in de ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10