9 siddert voor Half India zonder stroom uitbraak van eboia Pussy Riot: we worden in onze cel gemarteld woensdag 1 augustus 2012 U d Tweede dag achtereen honderden miljoenen mensen getroffen door onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI/KAMPALA - Ugandezen moeten voorlopig afzien van seks. Ook zoenen en elkaar een hand ge ven moet vermeden worden. Presi dent Museveni heeft zijn volk op het hart gedrukt dat alleen zo de uitbraak van ebola de kop kan wor den ingedrukt. Ebola is een zeer besmettelijk virus dat 90 procent van de dragers doodt. In Uganda zijn al veertien doden gevallen. De recente uitbraak begon in het westelijke district Kibaale, 170 kilo meter ten westen van Kampala, maar is nu ook in de hoofdstad op gedoken, nadat ebola-patiënten uit Kibaale waren opgenomen in het grootste ziekenhuis van de stad, Mulago. Het ministerie van Ge zondheid heeft gezondheidscentra in het hele land nu bevolen zieken niet meer te vervoeren, en onmid dellijk in quarantaine te plaatsen. „Er is paniek in Kampala", zegt touroperator Pauline Kazozi. „Als de president zelf mensen waar schuwt elkaar niet meer aan te ra ken, moet er wel iets ernstigs aan de hand zijn. Iedereen is op zijn hoede. Mensen groeten elkaar nau welijks nog en zijn erg voorzichtig met wat ze eten en drinken." Voor Afrikanen een rare omwente ling, daar elkaar uitbundig groeten en handen schudden tradities zijn die nog altijd in ere worden gehou den. Het ebolavirus wordt ver spreid via bloed en lichaamsvocht. Eerste symptomen als keelpijn, hoofdpijn en koorts doen denken aan griep. Interne bloedingen lei den tot bloed overgeven, in shock raken, en daarna een snelle dood. NEW DELHI - Een massale stroom- uitval heeft gisteren half India lam gelegd. Ongeveer 670 miljoen men sen kwamen zonder stroom te zit ten, honderden mijnwerkers zaten vast in de mijnen, treinen en me tro's reden niet meer en ziekenhui zen moesten op noodaggregaten overschakelen tijdens de tweede stroomstoring in twee dagen tijd. Grote delen van India, van Assam bij China tot aan de Himalaya en de noordwestelijke woestijnen van Rajasthan, hadden te lijden van de stroomuitval. In de hoofdstad New Delhi ont stonden chaotische taferelen in het verkeer, kantoren konden niet meer werken, personeel probeerde met fietstaxi's thuis te komen. In de loop van de avond was de elek triciteit voor 40 procent hersteld, en kon de metro weer rijden. Maandag hadden driehonderd mil joen mensen in negen staten al last van een stroomstoring. Die werd 's avonds verholpen, maar in de nacht van maandag op dinsdag raakte het elektriciteitsnetwerk op nieuw overbelast. Minister Shinde van Energiezaken wees enkele deelstaten aan als veroorzakers van de overbelasting, omdat die meer stroom gebruiken dan toege staan. Uitgerekend gisteren maak te Shinde promotie. Hij wordt mi nister van Binnenlandse Zaken. De situatie werd verergerd door de droogte in het land. Boeren gebrui ken energieslurpende apparatuur om hun land te bewateren en veel mensen zetten hun airconditio ning aan ter verkoeling. Hoewel slechts 60 procent van de Indiase bevolking is aangesloten op het elektriciteitsnet, kan het land de belasting in de piekuren niet aan. Burgers en bedrijfsleven verlangen dat de Indiase overheid het zwaar verouderde elektriciteits netwerk vernieuwt. Niet alleen is er een energietekort in het land, maar ook wordt er veel elektrici teit illegaal afgetapt. Tweehonderd mijnwerkers die in het oosten van India onder de grond vast kwamen te zitten om dat de liften niet meer werken, zijn niet in gevaar. „We wachten tot de stroomvoorziening is her steld, maar er is geen dreiging voor hun leven of reden tot paniek", verklaarde de eigenaar van de ko lenmijnen bij de grens met buur land Bangladesh. De stroomstoring in India is overi gens geen unicum. Een grote stroomstoring kan overal voorko men. „Ook in Nederland of in an dere delen van Europa", zei hoogle raar elektriciteitsvoorziening Lou van der Sluis van de TU Delft. „In 2003 was er nog een stroomsto ring die heel Italië lamlegde." Een Indiase kapper in de noordoos telijke stad Kolkata (Calcutta) knipt het haar van een klant met een kaarsje in de hand omdat de stroom ook in zijn zaak is uitgevallen. zie onze wehsite:buitenland Overzicht van enkele grote stroomstoringen wereldwijd MOSKOU - De drie bandleden van de Russische punkgroep Pussy Riot hebben gisteren op de twee de dag van het proces tegen hen ge zegd dat ze in gevangenschap wor den gemarteld. Dat meldde het Russische persbureau Interfax. „Ik kan niet aan het proces deelne men. We hebben niet geslapen en geen eten gekregen, dat is folte ring!", zei bandlid Maria Alechina. Het proces werd daarop tijdelijk stilgelegd om de vrouwen de gele genheid te geven even bij te ko men en wat te eten. Op de eerste procesdag maandag, die tien uur duurde, konden de vrouwen naar eigen zeggen niet eten en niet naar het toilet. De drie waren in februari binnen gedrongen bij een kerkdienst, waar ze een 'punkgebed' over pre sident Poetin en de Russisch-Or thodoxe Kerk lieten horen. De vrouwen kunnen zeven jaar cel straf krijgen voor het verstoren van de kerkdienst. Hun advocaten spreken echter van een politiek schijnproces. De bandleden zitten al vijf maan den in voorarrest. Met het online Inruilvoorstel weet u meteen hoeveel u bij moet. betalen voor uw volgende auto. Bij AutoTrack.nl weet u meteen of uw huidige auto genoeg oplevert om een andere te kunnen aanschaffen. Het werkt heel eenvoudig. U dient bij verschillende autobedrijven een aanvraag in om uw huidige auto te laten taxeren op basis van een aantal gegevens die u zelf verstrekt. Uiteindelijk rolt er voor. u altijd de'beste deal uit. Probeer het eens op autotrack.nl/onlineinruilvoorstel. Alles gecheckt, wel zo relaxed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9