België heeft moeite met vrijlating sllsi 81 buitenland Britse belooft seks in ruil voor moord op man woensdag 1 augustus 2012 OM in beroep tegen vervroegd vrijkomen ex-vrouw kindermoordenaar en verkrachter Mare Dutroux De rechtbank bepaalde gisteren dat de 52-jarige Michelle Martin mag worden vrijgelaten om zich terug te trekken in een klooster. Het onbegrip is groot door onze correspondent Eric Bracke Michelle Martin, de ex-vrouw en mede plichtige van de pedo fiele kindermoorde naar Mare Dutroux, wordt onder voorwaarden vervroegd vrijgela ten. Dat heeft de straftiitvoerings- rechtbank in het Belgische Bergen gisteren beslist. Martin zit in de ge vangenis sinds 1996 en werd in 2004 veroordeeld tot dertig jaar. Aangezien ze de helft van haar straf had uitgezeten, kon ze vorig jaar al vervroegde vrijlating aanvra gen. Toen werd dit verzoek echter opgeschort omdat het Franse klooster dat haar onderdak zou ver lenen, terugkrabbelde door de me dia-aandacht. Dit keer heeft Martin een Belgisch klooster van de Arme Klaren in Malonne bij Namen bereid gevon den haar op te vangen. Volgens de rechtbank bevindt het klooster zich ver genoeg van de woon plaats van de slachtoffers. Ook de voorwaarde dat ze er een dagtaak moet opnemen, is vervuld. Dat Martin waarschijnlijk de ge vangenis zal verlaten, stuit op on begrip en weerstand. Tegenstan ders brengen in herinnering dat ze in 2004 schuldig is bevonden aan de opsluiting van Laetitia Delhez, Sabine Dardenne, An Marchal, Eef- je Lamb reeks, Mélissa Russo en Julie Lejeune. Daar komt bij dat ze de twee laatstgenoemde meisjes liet uithongeren, wat tot hun dood heeft geleid. Het klooster van de Arme Klaren in Malonne, waar Michelle Martin zich wil terugtrekken als zij uit de gevangenis wordt vrijgelaten. foto Julien Warnand/EPA Jean Lamb recks, vader van het ver moorde meisje Eefje, beweert dat 'Martin even erg is als Dutroux' en smeekt de zusters om haar geen onderdak te verlenen. Zijn lotge- noot Paul Marchal heeft het over 'een donderslag bij heldere hemel' en vraagt zich af wie wel nog in de gevangenis moet blijven als ie mand als Martin vervroegd wordt vrijgelaten. In tegenstelling tot in de jaren ne gentig is de vervroegde vrijlating in België geen ministeriële gunst meer. Juridisch gezien is het nu 'een recht op een andere straf waarover de strafuitvoeringsrecht bank oordeelt. Belangrijke afwegin gen voor de rechters zijn onder meer het risico op het plegen van nieuwe misdaden, en de positie te genover de slachtoffers. De minis ter van Justitie zelf wast dus zijn handen in onschuld. Strikt geno men zit Martin haar straf verder uit, onder andere voorwaarden, buiten de gevangenis. Sommige politici zoals de Waalse liberaal Charles Michel pleiten in sommige gevallen voor 'niet-com- primeerbare' straffen, zodat ver vroegde vrijlating onder voorwaar den voor deze personen uitgeslo ten is. Dat dit het probleem van de over bevolkte Belgische gevangenissen niet ten goede komt, hoeft geen be toog. Bovendien zal wellicht nog een schokgolf door de samenle ving gaan als Martin pas na dertig jaar als een vrije vrouw de gevange nis verlaat. De zaak-Dutroux is im mers zo traumatisch dat die nog generaties zal doorwerken. Dat was recent ook het geval in de zaak van Freddy Horion, die in 1979 in Gent vijf leden van een ge zin vermoordde. Hij werd- daar voor ter dood veroordeeld, een straf die later omgezet werd tot le venslang. Levenslang betekent in België zelden echt levenslange op sluiting, dus vroeg Horion na der tig jaar gevangenis vervroegde vrij lating onder voorwaarden. Hij had uitzicht op een vaste woonplaats en een dagbesteding, aldus zijn ver dediging. Maar de straftiitvoerings- rechtbank verwierp de aanvraag, onder meer omdat de vrees be stond dat Horion in een media storm zou terechtkomen waarte gen hij niet opgewassen zou zijn. Volgens de advocaat van Dutroux, Ronny Baudewyn, moet ooit ook de vervroegde vrijlating van zijn cliënt bespreekbaar zijn als de voorwaarden vervuld zijn. Hij zei destijds in de krant Het Laatste Nieuws dat hij betreurde dat de aanvraag van Horion was afgewe zen. Volgens de advocaat moet de strafuitvoeringsrechtbank bij ieder een op een objectieve wijze na gaan of aan de voorwaarden is vol daan, ofwel moet Justitie de wet wijzigen. Duidelijk is wel dat de publieke opinie in België nog lang niet klaar is om een vervroegde vrijla ting van de tot levenslang veroor deelde Dutroux te overwegen. Michelle Martin tijdens het vonnis dat de rechter in 2004 uitsprak. Michelle Martin Michelle Martin is in 1960 geboren. Op 6-jarige leeftijd verliest ze haar vader door een ver keersongeval. Martin zat met hem in de auto tijdens het ongeval. In 1981 haalt ze haar diploma voor onderwijzeres. In datzelfde jaar ontmoet Martin haar latere man Mare Dutroux. In 1983 gaat het tweetal samenwo nen, een jaar later wordt hun eerste kind geboren. Martin en Dutroux krijgen later nog twee kinderen, in 1993 en 1995. Dutroux is erg gewelddadig en Martin is naar eigen zeggen gedwongen hem slaafs in alles te volgen. In 1985 werkt ze actief mee aan de ontvoering en verkrach ting van minderjarige meisjes en het tweetal wordt hiervoor gepakt en veroordeeld. Martin krijgt 5 jaar celstraf opgelegd en komt na 2 jaar vrij. In 1992 komt Dutroux vervroegd vrij. Hij is dan nog gewelddadiger. Eind 1995 wordt Dutroux tijdelijk vastgezet op verdenking van ont voering. In 1996 worden beiden ge arresteerd. Tijdens haar voorarrest scheidt ze in 2003 van Dutroux. LONDEN - Een 45-jarige Britse vrouw heeft twee mannen seks met haar in het vooruitzicht ge steld als zij haar echtgenoot zou den vermoorden. Zij werd daarvoor gisteren door een rechtbank in Nottingham ver oordeeld tot 23 jaar gevangenis straf. Dat meldde de Britse zender BBC. De twee mannen (27 en 40 jaar) die op haar voorstel ingingen en in oktober vorig jaar op gruwelijke wijze een einde maakten aan het le ven van de 61-jarige Clifford Collin- ge, kregen beiden achttien jaar cel straf. De vrouw had de mannen in de pub ontmoet Onder invloed van al* cohol en cocaïne waren zij met de vrouw meegegaan naar huis. Daar sloegen zij haar echtgenoot dood, met gebruik van een klauwhamer. Het slachtoffer liep in totaal 46 ver wondingen op. Het echtpaar was zeventien jaar bij elkaar geweest. De vermoorde man was volgens de rechter iemand die geen vlieg kwaad deed en die jaren lang het manipulatieve en ontrou we gedrag van zijn vrouw had geto lereerd. ïie stipreizen.nt/il

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8