Allerlaatste souvenir weg iS I zeeland PLflMECO Zeeuwse havens moeten profiteren van crisiswet 25% Sf F i BI 'Kindjes tegen Waterdunen' Kop almanak Tip? redactie@pzc.nl Nieuwbouw woensdag 1 augustus 2012 PLAFONDS Van Gilst v.o.f. Een nieuw plafond in één dag! www.plameco.nl Tel. 0113 - 27 00 00 door Wout Bareman showroomkorting in de vakantie!* Vraag naar de voorwaarden ■BouwCenteralogus-DeHoop TERNEUZEN - Niet alleen de haven van Rotterdam moet profiteren van de aanpassing van de Crisis- en Herstelwet. Ook de Zeeuwse ha vens moeten daarmee hun voor deel doen. Voorzitter Giel van Boom van de Temeuzense raadsfractie van Top/GB roept het college van B en W op samen met havenschap Zee land Seaports de mogelijkheden te onderzoeken. De crisiswet werd in 2010 ingevoerd om Nederland uit de recessie te halen. Minister Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat wü via een inmid dels aanvaarde wetswijziging de (milieu)procedures voor nieuwe bedrijfsvestigingen in havengebie den aanzienlijk bekorten: van twee naar een halfjaar. Van Boom vreest dat, als de gemeenten en Zeeland Seaports niet adequaat reageren, alleen Rotterdam van de soepelere regelgeving zal profite ren. „De Kanaalzone is ook een ontwikkelingsgebied. Gelijke mon niken, gelijke kappen!" Van Boom vindt dat voor de havenontwikke ling ook moet worden gekeken op Europese subsidies (Interreg V). Hij denkt aan doortrekking van de spoorlijn Axelse Vlakte en aanleg van een binnenvaartterminal. döör Raymönd de Fref In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In deze aflevering: kinderen in actie tegen Waterdunen. De actiegroep Vrienden van Waterdunen Nee!!! laat geen mogelijkheid onbenut om haar af keer van het natuur-recreatiepro- ject in de Oud- en JongBreskens- polder te uiten. Dus ook als kinde ren hun ongenoegen over het pro ject willen uiten, ondersteunt de groep zo'n initiatief van harte. De Raad van State wees begin dit jaar alle bezwaren tegen het 350 hectare grote project ten westen van Breskens af, maar het comité Vrienden van Waterdunen Nee!!! liet toen bij monde van voorzitter Guus Langeraert al weten zich te blijven verzetten totdat de eerste spade de grond ingaat. En soms krijg je daarbij steun uit onverwachte hoek. Ook de Duitse kindjes Anna-Maria, Julia-Sophia en Helena (11, 9 en 5 jaar oud) vin den het project namelijk 'maar he lemaal niets'. Zij uiten vandaag (woensdag) op de weekmarkt in Oostburg hun zorgen over hun jaarlijkse vakanties in een polder huisje dat hun grootouders ruim veertig jaar geleden kochten. On der de motto's 'Uit de kinder mond zult gij de waarheid verne men' en 'Kindergedachten roepen volwassenen op tot nadenken' sluit de actiegroep zich bij dit ini tiatief aan. De zusjes maken zich, volgens het persbericht van de actiegroep, 'grote zorgen over de negatieve ge volgen van de ontpolderplannen van de Oud- en Jong Breskenspol- der op hun vakantie- en leefomge ving.' Dat onderstrepen zij met zelfgemaakte servetten, stickers, tekeningen en een krachtige brief. Langeraert beseft dat de steun van de actiegroep ook vraagtekens op roept. „Ik heb er al wat negatieve reacties op gehad. Maar het is dus echt niet zo dat wij kinderen voor ons karretje spannen", benadrukt hij. „Ik heb ze niet geprogram meerd, ze hebben zelf dit initia tief genomen. Nou ja, misschien een beetje met steun van hun va der, een kunstenaar die aan dit ge bied is gehecht." De kinderen benaderden Lange raert vorige week, toen hij met een verslaggeefster van Omroep Zeeland voor een radio-item door de polder reed. „Waarom zouden zij hun teleurstelling niet mogen uiten? Ik heb zelf in het onder wijs gezeten. Samen met kinde ren ageerde ik ook wel eens tegen hondenpoep of hardrijdende au to's. Zet je kinderen dan in? Nee, vind ik niet Zij mogen hun onvre de ook uiten. In het geval van Wa terdunen is het niet anders. Ik vind dat je dit best mag steunen, als je het maar op een fatsoenlijke wijze doet." Anna-Maria, Julia-Sophia en Hele na Zitten vanaf 9.00 uur achter hun actietafeltje op de markt. 'Het is dus echt niet zo dat wij kinderen voor ons karretje spannen' De redactie Bevelanden/Tholen van deze krant krijgt regelmatig sta giaires over de vloer. Ook op dit moment zet een student journalistiek zijn beste beentje voor. Hij schrijft heel aardige artikelen, maar net als bij gelouterde redacteu ren valt daar ook wel eens iets op aan te merken. Deze week was het de kop boven een artikel die niet helemaal aan de maatstaven voldeed. De chef van de redactie zei daar iets van. „Ik vind je kop saai", was haar duidelijke bood schap. Een andere collega op het Goese kan toor besloot daarop de lolbroek-uitte hangen. „Dan doe je morgen toch ge woon gel in je haar", luidde zijn ad vies aan de stagiair. Op zijn weblog neemt Langeraert met een tekening van een van de Duitse meisjes een voorschotje op de actie die zij vandaag voeren. IgsfÉl )KA BV. i Nieuwbouw lonkt op de plek van het voormalige Juno- ra-bedrijfspand in Nieuw Namen. De gemeente Hulst is bereid mee te werken aan de realisatie van maximaal zeven woningen. Ontwikkelaar Rudi Fassaert laat we ten dat de uitwerking nog even op zich laat wachten. Het was een bedrijfje dat tot de verbeelding sprak, Junora BV aan de Veerstraat 3 in Nieuw Na men. Tienduizenden souvenir klompjes zijn er gemaakt, tot in 2009 het faillissement volgde. Het oude fabrieksgebouw staat er nog, maar dat zal mogelijk niet lang meer duren. Tot grote vreugde van de dorpsraad Nieuw Namen is er een plan voor de bouw van zeven wonin gen op de verlaten plek. door Harmemi van der Werf Overbuurman Ge orge Pauwels zal er geen traan om la ten. Van hem mag de sloper morgen komen om de laatste herinnering aan Junora BV, met als ondertitel Nederlandse Geschenkartikelenin dustrie, uit te wissen. Vorig jaar ok tober is er nog een grote hennep kwekerij ontdekt. De politie arres teerde er drie mannen. Niemand zit natuurlijk op dat soort activitei ten te wachten. „En", denkt Pauw els, „Nieuw Namen kan wel wat nieuwbouw gebruiken, zeker star- terswoningen voor jongeren." Pe ter Smit, voorzitter van de dorps raad Nieuw Namen, kan dat alleen maar bevestigen. „Voor onze vere nigingen en de school is het be langrijk dat jongeren in het dorp kunnen blijven." Zestiger Pauwels heeft er'overi gens nog zelf gewerkt, bij Junora BV. „Of eigenlijk bij Van den Brink. Dat bedrijf maakte de mast jes voor de souvenirscheepjes van Junora", weet hij. „Ik moet in die tijd veertien jaar zijn geweest. Het was een vakantiebaantje." Enkele tientallen mensen werkten zo'n veertig jaar geleden nog in het fa brieksgebouw aan de Veerstraat. Junora was er in 1961 verzeild ge raakt, vanuit Hilversum. Eigenaar J. Westerman betrok de klompen voor zijn scheepjes van klompen maker Van der Voorde uit het Nieuw Namense nabuurdorp Clin- ge. Van der Voorde wees Wester man op het toen ook al leegstaan de fabriekspand aan de Veerstraat, iri de jaren dertig van de vorige eeuw gebouwd voor tapijtprodu cent Bruggeman. Nieuw Namen was een nij ver industriedorpje. Brug geman was niet het enige textielbedrijf Vijf waren er, waar van de wortels praktisch allemaal in België lagen. Pauwels somt de namen moeiteloos op: Brugge man, Van Broeck, Werkers, Van Haelst Lansu en De Schutter. „Bij Van Haelst Lansu hebben op de top net geen honderd mensen ge werkt", weet Pauwels die er zelf ook nog in dienst is geweest. Hij zegde in 1975 de textiel vaarwel om bij kunstmestfabriek Yara in Sluiskil te gaan werken. Mooi op tijd, want met de textiel was het daarna snel gedaan in Zeeuws- Vlaanderen en in heel Nederland. Pauwels: „Voor de prijs van een ki lo wol konden ze in Italië wel een hele trui maken." Junora hield het langer vol. In 1998 nam de Holl Beheer Groep uit het Brabantse Sint-Oedenrode het bedrijf over. Het hield nog elf jaar stand, op kleinere voet. Bij het faillissement in 2009 waren er nog vier medewerkers. Het bedrijf moest het loodje leggen door de felle concurrentie vanuit China. Pauwels zal er geen traan om laten als de laatste herinnering ook ver dwijnt, al mist hij wel de levendig heid in het dorp. Die kan ietwat te rugkeren, als meer jongeren er een plekje kunnen vinden, op het Junora-terrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62