Olympische L:i Jiao maalt niet om records Van der Kolk: 'Erfenis niet op waarde geschat' 22 Fish Chips Stefano woensdag 1 augustus 2012 Volg de Sportzomer ook op twitter.com/sportzomer2012 De Nederlandse tafeltennisster Li Jiao verloor gisteren kansloos van de Chinese Li Xiaoxia. door Patrick Delait Geluk zit vaak in een klein hoekje. Ik vond het op een idyllisch paadje in Regent's Park. Onder het motto 'een dag niet gelopen, is een dag niet ge leefd' trek ik overal en altijd de hardloopschoenen aan. Dus ook in Londen. De adrenaline die ik voel als ik te midden van rugbyende, voetbal lende, honkballende, joggende en picknickende gelukszoekers door Regent's Park ren, verandert in re gelrechte opwinding als ik een man zie naderen wiens loopstijl wel heel erg lijkt veel op die van Stefano Baldini. Als ik hem even later kruis, weet ik het zeker: dit is de tweevoudig Europees kam pioen en winnaar van de olympi sche marathon in 2004. Deze kans laat ik me niet ontne men. Ik draai me om en zet de achtervolging in. Een paar hon derd meter verder draaf ik naast de grote Baldini. Op mijn Garmin- horloge zie ik dat het tempo is op geschroefd tot zestien kilometer per uur. Stefano, blijkbaar verrast dat iemand hem kan volgen, kijkt me aan en begint te lachen. Het moment voor mij om een ge sprek aan te knopen. Baldini, 41 in middels, vertelt me dat hij in Lon den is als commentator voor Sky Sport. Wedstrijden loopt hij niet meer, maar hardloper ben je nu eenmaal voor het leven. Al keuvelend lopen we harder en harder, totdat Baldini zich opeens omdraait. Met dikke zweetdrup pels op zijn voorhoofd, vindt hij het voor vandaag genoeg geweesL Na een korte groet, gaan we elk onze eigen weg. Gedragen door de illusie dat ik een olympische kampioen even pijn heb gedaan, zweef ik verder door Regenfs Park. Opgewonden als een kind en volmaakt gelukkig. door Peter van der Meeren ETON - De Oranjeroeisters wonnen gisteren hun herkansingen, maar dat kan de bezorgde blik van 'gou den' Kirsten van der Kolk niet weg nemen. Van der Kolk vormde met Marit van Eupen in Peking het sterkste lichte-vrouwenteam. Ze is nu in Eton aanwezig als journalis te en zag haar 'opvolgsters' Rianne Sigmond en Maaike Head via de herkansing overgaan naar de halve finale. De finale, die al wel werd bereikt door de vrouwenacht, kan echter een brug te ver zijn, meent Van der Kolk. „Het is allang mooi dat die meiden hier zijn. Niet alleen voor de ervaring, maar ook om de discipline in Nederland in beeld te houden. Want ondanks ons goud is het lichte-vrouwenroeien een ondergeschoven kindje gebleven." De in Haarlem geboren Van der Kolk vindt Sigmond en Head 'goe de, sterke meisjes'. „Maar ze heb ben helaas niet de stappen ge maakt die ik had verwacht. Ze zijn in de internationale series niet uit gegroeid tot zekere finalisten." Van der Kolk heeft aangeboden de erfenis van haar en Van Eupen - „Het enige olympische nummer voor lichte vrouwen, dus erg be langrijk" - netjes over te dragen. „Maar van onze kennis is weinig gebruikgemaakt. Ik had graag meer willen doen. Maaike en Rian ne zijn twee keer langs geweest. Nou, goed dan, dat is hun keuze." Van der Kolk vertelde het duo dat ze vooral 'de verantwoording voor hun eigen proces moeten nemen'. „Volg niet blind orders op, heb ik ze op het hart gedrukt." Ze denkt in Eton wel eens terug aan de triomftocht in Peking, die Van der Kolk in 2008. foto ANP volgde op de bronzen plak in Athe ne. „Het goud heeft me heel veel voldoening gebracht", zegt de 36-jarige Van der Kolk, getrouwd met Pepijn Aardewijn, roeier van de lichte-twee die in 1996 zilver won. „We hebben twee dochters: eentje van voor het goud en een tje van daarna." De voldoening compenseert het licht schrijnende gevoel. „Het moet niet zuur klin ken, maar ik heb niet het idee dat onze zege overal als bijzonder wordt beschouwd. We hebben best iets neergezet. Maar goed: het gaat om je eigen gevoel." Met haar gouden partner Van Eu pen heeft Van der Kolk nog wel contact. „De buitenwacht dacht dat we elkaar niet mochten. Dat klopt niet Marit en ik zijn zeer ver schillend, maar slaande ruzie heb ben we nooit gehad. In de boot voelden we elkaar ontzettend goed aan, maar dat betekent niet dat je na elke training samen drie bakjes koffie moet drinken." Zowel Elisabeth Willeboordse als Guillaume Elmont werd giste ren vroegtijdig uitgeschakeld in het olympisch judotoernooi. Bei den zijn in dertiger, maar weige ren te stoppen met hun sport. Ze zien nog genoeg perspectief voor de komende jaren. door Marco Knippen LONDEN - Een sentimentele reis werd het allerminst. Hoewel de ju doka's Elisabeth Willeboordse en Guillaume Elmont er in olym pisch verband een punt achter zet ten, stonden ze nauwelijks stil bij het verleden. Het leek vooraf welhaast een zeker heid. De Spelen in Londen zou den voor Willeboordse en Elmont het laatste hoofdstuk vormen. Mis schien dat er nog een slotepisode aan toegevoegd kon worden, maar daarna kon het boek dicht. Na een teleurstellend optreden gis teren, weigerden beiden van een nakend afscheid te reppen. De ge droomde medaille was er dan niet uitgerold, maar hun optreden bood zoveel houvast dat nu af zwaaien ongepast leek. Willeboordse koesterde het laatste half jaar waarin onvermoede krachten los waren gekomen. Sinds de concurrentiestrijd met Anicka van Emden in haar voor deel was beslecht, had de 33-jarige Zeeuwse zichzelf van een andere kant leren kennen. Ze voelde zich geestelijk in balans, waande zich niet langer de labiele topsportster die in de aanloop naar grote toer nooien door faalangst werd over vallen en voor de strijd wilde weg vluchten. „Ik wist raad met m'n ze nuwen, kon m'n emoties uitspre ken", keek Willeboordse op de af gelopen periode terug. „Dat is wel eens anders geweest." Die gemoedsrust vertaalde zich in overlevingsinstinct. Nadat de voor malige Europese heerseres, vice- wereldkampioene en winnares van het olympisch brons in de ge wichtsklasse tot 63 kilogram, in de kwartfinale tegen de Chinese Lili Xu zich in haar gretigheid had ver slikt, leek ze in de herkansing tweevoudig wereldkampioene Yos- hie Ueno af te troeven. Pas in de slotseconde wendde de Japanse het onheil af, waardoor door Marco Knippen Li Jiao treurt. LONDEN - Het ontbrak haar aan his torisch besef Tafeltennisster Li Jiao wist niet dat ze met haar kwartfinaleplaats bij de Olympi sche Spelen de prestatie van Betti- ne Vriesekoop uit 1988 evenaarde en haar als beste Nederlandse speelster aller tijden afloste. Die mijlpaal interesseerde de Neder landse kopvrouw ook nauwelijks. „Ik jaag niet op records." Twee Europese titels, vier eindze ges in de Europese Top Twaalf, vier machtsgrepen bij het EK met Oranje, plus een plaats bij de laat ste acht op een WK én nu dus ook tijdens de Spelen; het palmares van Li Jiao (39) mag er zijn. Nie mand in Nederland die het haar nadeed. De lof die ze verdient, kreeg ze nooit toegezwaaid. Vriesekoop mag dan sinds gisteren in haar schaduw staan; zij werd wel twee keer (in 1981 en '85) tot Nederlandse Sportvrouw van het Jaar uitgeroepen. Dat eerbetoon was niet voor Li Jiao weggelegd en die hommage zal ze ook nimmer krijgen. Daarvoor wordt ze toch nog altijd te weinig met haar twee de vaderland geassocieerd. Slechts een olympische titel had die wran ge realiteit misschien kunnen om buigen, al zou de geboren Chinese in populariteit nooit met wielren- ster Marianne Vos hebben kunnen wedijveren. Goud bij de Spelen, zo wist Li Jiao al bij voorbaat, zat er niet in. Die medaille is immers in Londen voor haar voormalige landgenoten Ding Ning of Li Xiaoxia gereser veerd. Weliswaar behoort ze in Eu ropa tot de elite, wereldwijd is ze slechts een subtopper. Li Jiao zou het graag anders zien, maar heeft zich inmiddels met haar noodlot verzoend. Ze wist al na de olympische loting dat de kwartfinale het hoogst haal bare was. Vier keer eerder was ze er niet in geslaagd Xiaoxia te ver slaan, ditmaal was het niet anders. Ondanks riante voorsprongen in de derde en vierde akte droop ze zonder gamewinst af: 0-4 (5-11, 9-11, 9-11, 7-11). Ze had een excuus voor de nederlaag kunnen aanvoe ren. Een hardnekkige polsblessure kwelde Li Jiao in de aanloop naar de Spelen wekenlang, maar achter die fysieke tegenslag weigerde ze zich te verschuilen.Dat ze achter de feiten aanholde, had alles te ma ken met het mitrailleur vuur van haar tegenstandster. „Ze sloeg zo hard dat m'n batje trilde bij het re tourneren." Li Jiao richt zich nu met Li Jie en Elena Timina op het toernooi voor landenteams, maar weet dat ook die missie niet in een podium klassering uitmondt. Bij winst op het nietige Egypte wacht zaterdag immers China. „We moeten in onszelf geloven", benadrukte Li Jiao, maar in haar stem klonk de hoop op een stunt geenszins door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60