Nachtwacht is 2oI zeeland Ontbijten naast de pomp Zorgautoriteit nodig in Zeeland te gast woensdag 1 augustus 2012 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Tankklanten knippe ren even met hun ogen. Daar waar vroeger repen en motorolie wer den verkocht, zitten nu toeristen aan een ontbijtje. Gebroeders De Muynck, van kamerverhuur in de Vlissingse Paul Krugerstraat, zijn hoteliers geworden. Wat verdwaasd lopen twee toeris ten achter de grote blauwe brand stofwagen langs. Zitten ze wel goed? Meneer zet zijn weekendtas neer, haalt een A4'tje uit zijn kont zak. Nog voor hij het heeft openge vouwen, loopt Jan de Muycnk het stel tegemoet. „Jullie zitten goed hoor. Gelijk maar inchecken?" Vlissingen is een Bed Breakfast rijker. Eenvoudig, betaalbaar en op loopafstand van boulevard en cen trum. Pal naast een pompstation, dat wel. Het is een nieuwe stap in het leven van gebroeders De Muynck. Ze moeten wel, nu de re guliere kamerverhuur in Vlissin gen zachtjesaan doodbloedt. „Wei nig werknemers, dus weinig huur ders", luidt de simpele uitleg van Adri. En aangezien het pand on- voorkoopbaar is zolang er een pompstation naast zit, zullen de heren iets moeten om van rond te komen. Want ook al lopen ze te gen de zeventig; pensioen zit er nog niet in. De Vlissingse geschie denis van de De Muyncks begon in 1948, toen pa een garagebedrijf met pompstation en werkplaats begon aan de Paul Krugerstraat. In 1969 gingen de broers in het be drijf van pa. „We gingen ook rij den voor de ANWB repatriërings- dienst. Een gouwe tijd. Tot je daar vanaf 1974 een vergunning voor nodig had en die was duur. Toeval lig stond er een transportbedrijf te koop, dat die papieren al had", zegt Jan. En zo rolden Jan en Sjaak in de transportwereld. Adri deed de pomp, en wat kamerverhuur- pandjes in de stad. Maar die pan den zijn inmiddels verkocht en ook Jan en Sjaak waren gestopt met het transportbedrijf Maar ja, toen zaten ze nog met het enorme pand in de Paul Krugerstraat, met 27 kamers. Adri: „Vandaar dat we afgelopen winter hebben bedacht dat we de kamers toch maar weer moesten verhuren, maar dan aan toeristen. We hebben de kamers opgeknapt, een ontbijtzaal inge richt en in maart hadden we de eerste gasten. Inmiddels zitten alle weekenden vol. Het is zwaar hoor. Wij zijn de jongste niet meer, snap je. Maar we beleven er ook plezier aan. En ach, het is weer eens wat anders." •Z556W5S55a2»55S552»W5a«5iSS»3ej8B2»KS«5S3KiSSKaaS33a»S^^ door Peter de Doelder De meeste stappers mogen security-man Dennis Helgers (vierde van rechts) Afgelopen week werd bekend dat het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis op zoek is naar 18 nieuwe speciale artsen voor de spoedei sende hulp (SEH). Deze krant beschreef de nieuwe manier waarop het ziekenhuis de spoedei sende hulp wil gaan regelen. Goed beschouwd, bete kent deze 'nieuwe' ontwikkeling eigenlijk niets meer dan dat men eindelijk de kwaliteit voor de opvang van acute zorg in het ziekenhuis goed regelt. Een goed plan, prima zelfs. Ambitieus, ook niks mis mee. De vraag is wel wat de Zeeuwse bevolking daar mee opschiet. Natuurlijk, een goede acute opvang in het ziekenhuis... Heel goed dat het ADRZ daar prioriteit aan geeft. Maar wel binnen het ziekenhuis. En hoe zit het daarbuiten? Welk traject leggen de pa tiënten af voor ze in het ziekenhuis arriveren? Een groot deel van hen wordt verwezen via de huisartsen post. Het is zelfs zo dat zorgverzekeraars een verwij zing, dus een eerste beoordeling, door de huisarts ei sen. Al jaren zijn er publicaties over de grote hoeveel heid patiënten die zich bij het ziekenhuis melden met klachten die ook door de huisarts kunnen wor den behandeld; daar zijn de SEH artsen dus niet voor nodig. Sinds tien jaar zijn in Zeeland huisartsenposten ac tief Een dure voorziening, maar gezien de enorme aantallen mensen die de huisartsen daar behandelen niet overbodig (zo'n 60.000 contacten per jaar). Daar vindt eerste opvang en behandeling plaats door erva ren huisartsen en specifiek opgeleid personeel. Het zou goed zijn om de werkzaamheden tussen de HAP en SEH op elkaar af te stemmen door een gezamenlij ke toegang en triage. Daar wordt al jaren over ge praat, maar het gesprek verloopt heel moeizaam. Tja, ook de acute zorg is vrije markt. Spelen finan ciële overwegingen, winst maken, een rol? Heeft het per bungalow of kampeerplaats. Als ze daarna nog een keer over de schreef gaan, zijn de rapen gaar. „Dat geven we een rode kaart. Ze moeten dan vertrekken en ze zijn hun waarborgsom kwijt. Dat kan aardig in de papieren lopen als je met zeven man in een tent zit." Het kaartensysteem is één van de manieren om overlast op het vijf sterren-vakantiepark in de kiem te smoren, want het gros van de gas ten komt voor rust en verwacht te vens een ordentelijk terrein. De strafkaarten zijn nodig, want de nachtwacht maakt wat mee. „Gis teravond hooiden we een kabaal op het centrale horecaplein, ter wijl dat al grotendeels was afgeslo ten. Twee meiden hadden uit een onafgesloten hok - dat rapporteer je uiteraard - van het animatie team kratten gehaald om zo over het poorthek te kunnen klimmen. Maar ze waren zo toeter dat dat niet lukte. Enfin, het is bij een waarschuwing gebleven. Het was wel komisch." De 38-jarige Helgers heeft ruime ervaring in de (persoonsbeveili ging. Hij was ook portier, uitsmij ter en instructeur voor onder ande ren airmarshalls. Hij drijft tegen woordig een beveiligingsadviesbu reau en is "tevens directeur van de securityschool Krav Maga. Krav Maga is Israëlische zelfverdedi gingskunst, die wordt gebruikt door leger, politie en veiligheids diensten. Wie de lange, potige Hel gers ziet, weet meteen: 'die ga ja niet piepelen'. In het hoogseizoen werkt de 'nachtwacht' voor Holiday Securi ty Services BV in Kamperland, waar zich ook de hoofdbasis van Roompot Vakanties bevindt. Op Hof Domburg heeft hij een omvangrijk takenpakket. Hij be- ziekenhuis wellicht plannen om de totale acute zorg inclusief de eerste lijn op zich te nemen? Dat is onge wenst en onmogelijk. Wat dan? In de afgelopen jaren is duidelijk geworden dat de Zeeuwse ziekenhuisorganisatie vooral de eigen agenda wenst te bepalen, al of niet onder dwang van de vrije markt. Soms is dat voor zo'n organisatie ook de enige juiste weg, maar niet in Zeeland. Hier is geen plaats voor marktwerking, hier is alleen plaats voor samenwerking. Samenwerking tussen alle betrokken partijen: Ziekenhuis, huisartsen, ambulan cedienst, thuiszorg en de sector verzorging en verple ging. Zodat er een keten ontstaat van zorgverleners, waarin de zorg op elkaar aansluit, waar iedere discipli ne het werk doet waar men voor is opgeleid. Een ke ten waar de mensen in Zeeland op kunnen rekenen. Pas dan zal de afdeling acute zorg van het ziekenhuis echt tot volle bloei kunnen komen. Met of zonder 18 SEH artsen. Die samenwerking kan tot stand komen als er de wil is én als er sturing is. Van de directie van het ziekenhuis kan zoiets niet verwacht worden, evenmin van andere partijen. Ik pleit dan ook voor sturing van bovenaf bijvoorbeeld een autoriteit Zorg in Zeeland naar het voorbeeld van het onderwijs) Ik pleit ook voor een duidelijke maatschappelijke in vloed op het hele zorgstelsel, in ieder geval op het be stuur van het ziekenhuis. Daartoe zijn er mogelijkhe den. De minister van Volksgezondheid heeft enkele weken geleden een opening gegeven voor een soepe ler toepassing van de regels van de Nederlandse Med- dedingingsautoriteit. Nu is het wachten op de politie ke wil van alle partijen. Peter de Doelder is huisarts te Middelburg en voorzitter van de PvdA-fractie in de gementeraad van Middelburg. PZC-verslaggever Frank Bal kenende kijkt een week ach ter de schermen van vijfster ren-vakantiepark Hof Dom burg. Een serie van vijf afle veringen geeft een kijkje in de keuken van een Room pot Vakantiepark in het hoogseizoen. Vandaag deel twee: de nachtwacht Net als security-man Dennis Helgers van va kantiepark Hof Dom burg een onafgesloten houten poortdeur met een tyrap vastzet, klinkt aan de andere kant geklater. Een snotneus plast door het hek. „Ik heb hem gezien. Hij heeft een groen jack aan. Ik vind hem nog wel." Wildplassen is not done op Hof Domburg. Even later treft hij een groepje tieners aan op het voetbal veldje. „Goedenavond, het is al donker, dus gaan jullie zo rustig naar je tent of je bungalow? Dank je wel." En tegen 'groenjackje' bromt hij: „Je moet niet door het hek plassen. Ja, ik had je in de smiezen. Dat doe je niet meer. Vol gende keer is het een gele kaart." Een gele kaart? Ja, om Hof Dom burg een gezellige, nette camping te houden, treedt het vakantiepark zo nodig op als een voetbalscheids rechter. Wie de regels aan zijn laars lapt, krijgt eerst een waar schuwing. Bij een nieuwe overtre ding volgt een gele kaart inclusief vijftig euro waarborg per persoon De Bed and Breakfast naast de benzinepomp. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58