19 Cameratoezicht Renesse IWESPENPI moet nog verbeteren "RtflMEQr Gratis parkeren in Goese parkeergarage TMC Overblijfselen van de Atlantikwall Aandacht voor Schouwse tradities Monumentaal poortencomplex Orgelconcert van Seynhave in Sint Nicolaaskerk woensdag 1 augustus 2012 'De nota is samen met inwoners voorbereid en ik denk dat hij breed gedragen wordt' Wim Stouten, wethouder Cultuur. Zowel de watersnoodramp van 1953 als de Tweede Wereldoor log hebben sporen nagelaten op Schouwen-Duiveland. Met name in de Westhoek zijn nog restanten van de Duitse bezetting te zien in de vorm van bunkers, onderdeel van de Atlantikwall. Zij vormen de getuigenis van de enorme inspan ning van de bezetter om de Europe se kustlijn te beschermen tegen een geallieerde invasie. In de Zeepe- duinen en het Slotbos bij Slot Haamstede is een aantal bunkers bewaard gebleven. Natuurmonu menten verzorgt excursies in de zo mermaanden. Aan de Vertonsweg staat een hospi taalbunker. foto Dirk-Jan Gjeltema Bij het cultureel erfgoed gaat het niet alleen om stenen en grond, maar ook om historie. De komende jaren richt de gemeente in het kader van de erfgoednota ook de blik op typisch Schouwse tradities als het straorijden in de Schouwse Westhoek. Ook wil men meer aandacht voor de historie van de ooit zo belangrijke zoutwin ning, de vroegere bloeiende handel in laken en meekrap en de met na me rond Dreischor rijkelijk verte genwoordigde vlasteelt. Ook de vis serij en niet te vergeten de Schou- wen-Duivelandse dialecten verdie nen in de visie van de gemeente meer aandacht. Monumentenstad Zierikzee dankt zijn schoonheid aan lang vervlogen rijkdom. In de Mid deleeuwen was de stad aan de Gou we een bloeiende handelsstad. Een stad die meermalen belegerd werd en ter verdediging ommuurd was en omgeven door een stadsgracht. Bij de zes stadspoorten stonden wachten en de poort ging 's nachts dicht om ongewenste bezoekers te weren. Van de zes poorten die in de glorietijd gebouwd werden zijn er nog drie over: de Nobelpoort en de Noord- en Zuidhavenpoort. Laatstgenoemd complex is pasgele den nog compleet volledig geres taureerd. Restant uit de glorietijd: de Zuidha venpoort. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow RENESSE - Het cameratoezicht in Renesse voldeed in 2011 nog niet helemaal aan de verwachtingen. De onderlinge samenwerking tus sen de betrokken diensten kan be ter. Technisch functioneert het ca meratoezicht wel naar volle tevre denheid. Dat zijn de belangrijkste conclu sies van de evaluatie die nu ruim een jaar na invoering van dit con trolesysteem "is uitgevoerd. „Het gaat vooral om een betere communicatie. Zo wil de politie graag dat de beelden wat sneller doorkomen. Ook zou de politie graag, de beschikking krijgen over een eigen uitleesstation van de beelden op het bureau in Renes se", zegt burgemeester Gerard Ra- belink. Volgens hem is er de afgelo pen weken al een verbetertraject ingezet, waar hij inmiddels al wat resultaten van ziet. Het cameratoezicht in Renesse startte met Pinksteren in 2011. Aan houdende overlast gedurende vele jaren in en rond Renesse, het nega tieve imago van het dorp en de zware inzet van politie voor hand having van de openbare orde wa ren aanleiding voor invoering van cameratoezicht voor vijfjaar. De doelstelling van het cameratoe zicht was om voornamelijk politie toezicht in de kern van Renesse te rug te dringen en meer politietoe zicht te genereren in de omgeving en buitengebieden van Renesse. Door de camerabeelden op tijden die er toe doen actief uit te kijken kon er 'meer sturing ontstaan op de inzet in de kern van het dorp. Volgens Rabelink werpt deze aan pak zijn vruchten af „Het heeft in sommige gevallen sneller tot een arrestatie geleid. Ook werkt het preventief bij dreigende opstootjes bijvoorbeeld." Volgens de eis van de politie kreeg de eigen organisatie CrimiNee in Eindhoven de opdracht de camera beelden te bekijken. „Ik ben zelf ook een keer in Eindhoven gaan kijken bij het uitlezen van de ca merabeelden. Ik heb de mensen daar voorgesteld op hun beurt ook eens in Renesse te komen kijken in het kader van betere communi catie", zegt de burgemeester. GOES Onderzoek brandweer mogelijke plofkraak De politie en de brandweer heb ben maandagmiddag een pinauto maat van de Rabobank aan de Troelstralaan onderzocht. Rond 12.30 uur werd een gaatje ont dekt dat mogelijk voor een plof kraak gebruikt zou kunnen wor den. Dieven pompen dan gas in de pin automaat. De brandweer vond geen brandbaar gas. PLAFONDS Van Gilst v.o.f. Een nieuw plafond in één dag! www.plameco.nl Tel. 0113 27 00 00 Straofeest in Noordwelle. foto Ronald den Dekker door Tom Kiel GOES - Bij de uitgang van de par keergarage aan de Westwal in Goes gaat de slagboom open als je niet betaald hebt voor het parke ren. De meeste mensen zijn bang om vast te staan bij de slagboom en andere automobilisten daarbij te blokkeren maar aan de Westwal hoeft niemand zich daar zorgen over te maken. Simpeler kan het niet. Om gratis te parkeren hoeft de bestuurder en kel naar binnen te rijden, het kaart je aan te pakken om vervolgens te parkeren. De truc zit hem in het niet betalen aan de betaalauto maat. Eenmaal met de auto aange komen bij de uitgang hoeft de be stuurder alleen zijn kaartje weer af te geven. Het apparaat wenst de ex-parkeerder een goede reis en de slagboom zwaait open. Het is de droom van menig automobilist in het centrum van Goes. Een par keerplaats vinden kan een uitda ging zijn: met 2665 parkeerplaat sen kan slechts 1,4 procent van de inwoners van de gemeente Goes tegelijk in het centrum parkeren. Van die parkeerplaatsen is minder dan eenderde gratis. Volgens een medewerker van de producent van het betaalsysteem kan zoiets te maken hebben met de zoge naamde grace-time. Dat is de tijd die de automobilist krijgt om uit de parkeergarage te- rijden als hij besluit om toch niet te parkeren. De gemeente Goes, is verantwoor delijk voor de instellingen van het systeem. Wethouder Jo-Annes de Bat gelooft in eerste instantie niet dat het echt kan. „We rekenen er op dat de beveiliging werkt. Dit gaan we zeker uitproberen en eventueel bijstellen." SOMMELSDIJK Open avond bij meditatiegroep De meditatiegroep Sommelsdijk houdt maandagavond 6 augustus een open avond. Niet alleen men sen die al mediteren, maar ook star ters zijn welkom. De open avond staat in het teken van Brihandaran- yaka-Upanishad: 'luisteren naar de leraar'. Aanvang 20.00 uur, de loca tie is Het Koetshuis, van Gorcum- straat 22 in Sommelsdijk. BRUINISSE Demo bolussen bakken bij Brusea Vanmiddag wordt in de Bruse mu sea - kortweg Brusea - een demons traite bolussen bakken verzorgd. Tegen een kleine vergoeding kan de lekkernij ook genuttigd worden. Volgende week woensdag wordt in de Brusea gedemonstreerd hoe je mosselen dient te bereiden. De Bru sea zijn open maandag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur. BROUWERSHAVEN - Organist Kristi- aan Seynhave verzorgt dinsdag 7 augustus het vierde orgelconcert deze zomer op het Van Vulpenor gel in de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven. Op het programma staan uitsluitend werken van Jo- hann Sebastian Bach. Seynhave studeerde aan het Con servatorium van Maastricht bij Kamiel d'Hooghe en het Conser- vertoire National de Paris bij Odile Pierre. Hij werd laureaat van zes in ternationale wedstrijden en won in 199S de eerste prijs op het Inter nationale César Franck Concours in Haarlem. Het concert in Brou wershaven begint om 20.00 uur. TMC Koudekerke TMC Bergen op Zoom Dorpsplein 35 Van Konijnenburgweg 13 (0118) 55 55 33 (0164) 27 44 77 TMC Kruiningen TMC Goes Zandweg 1b Marconistraat 13 (0113)38 26 26 (0113) 22 41 02 Woonideeën voor iedereen! Koop nu je tickets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51