Stroom aan illegale medicijnen Laat de rechter 4 TO©S Bewoners van Kanaleneiland keren terug woensdag 1 augustus 2012 2i.j ep Namaakmedicijnen komen in steeds grotere hoeveelheden Eu ropa binnen. Vanuit China en In dia vinden middelen als viagra en pijnstillers de weg naar onze grenzen. De meeste medicijnen zijn nep. 'Je weet nooit wat er in zit, dat maakt ze zo gevaarlijk.' door Lennart Hofman den haag - Illegale medicijnen vormden in 2011 voor het eerst de belangrijkste groep namaakspullen die aan de Europese grenzen zijn tegengehouden. Dit blijkt uit het jaarlijkse EU-rapport naar de hand having van intellectueel eigen domsrecht. Het ging om 28 mil joen stuks, voor het overgrote deel afkomstig uit China en India, met een waarde van 28 miljoen euro. Vermoedelijk kopen ruim een half miljoen Nederlanders wel eens me dicijnen via internet zonder dok tersrecept. Veelal gaat het om via gra, afslankpillen of (zware) kalme ringsmiddelen, maar ook choleste rolverlagers en pijnstillers vinden gretig aftrek. Volgens schattingen van het minis terie van Volksgezondheid (VWS) is 50 tot 90 procent van de op in ternet aangeboden geneesmidde len nep, en is de samenstelling van de middelen soms gevaarlijk onvoorspelbaar. Omdat de illegale handel in geneesmiddelen zich grotendeels afspeelt via het inter net, is de exacte omvang van de handel moeilijk te achterhalen. Ge bruikers kopen medicijnen op bui tenlandse internetsites, impor teurs halen geneesmiddelen per post naar Europa en talloze hande laren verkopen van alles door van af internetfora en internetsites in Nederland. Ondanks steeds meer aandacht voor het probleem, ver wacht VWS dat de handel van ille gale medicijnen via het internet de komende jaren zal toenemen. Vanessa Rompelberg van het Insti tuut voor Verantwoord Medicijn gebruik (IVM) maakt zich grote zorgen. „Er komen miljoenen me dicijnen het land in zonder dat we er grip op hebben. Je kunt de ver valste middelen niet van echt on derscheiden, zelfs de fabrikant ziet het verschil vaak niet. Maar je weet nooit wat er in zit, en dat maakt ze zo gevaarlijk. Ze kunnen bijvoorbeeld een grotere dosis be vatten dan normaal, of hulpstof fen die schadelijk zijn." De gevolgen kunnen desastreus zijn. Rompelberg somt op: „Maag bloedingen na gebruik van pijnstil lers, onwel worden na gebruik van een slaapmiddel. Een bekend voor beeld is het afslankmiddel Rimona- bant dat depressieve gevoelens en angsten kan veroorzaken, met alle gevolgen van dien." Over de hoe veelheid slachtoffers is amper iets PAUL KUSTERS toosenhenk.ru BC3 Namaakgeneesmiddelen vanuit China naar Europa bekend. „Dat komt waarschijnlijk niet omdat mensen de bijwerking niet hebben, maar omdat ze deze niet melden", zegt Rik Wagenaar van het laboratorium van apothe kerskoepel KNMP. „Er is veel schaamte voor het gebruik van de ze pillen. Gebruikers gaan niet naar de dokter of de apotheek, ze kopen ze immers illegaal. Als ze dan bijwerkingen ondervinden, melden ze die vaak niet, of ze ver zwijgen dat het van de illegale pil len komt. Of er echt dodelijke slachtoffers zijn gevallen, weet ik niet, maar die zullen er ongetwij feld zijn", zegt hij. De Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) adviseert om nooit ge neesmiddelen te kopen via inter net, zonder recept van een arts en tussenkomst van een erkende apo theek. Om mensen te informeren over de gevaren van internetpil- len, is sinds januari de website in- ternetpillen.nl online. Om inzicht te krijgen in de bijwerkingen van illegale medicijnen, opende het IVM het (anonieme) Meldpunt Medicijnen. Gebruikers van internetpillen moe ten zich meer bewust worden van de gevaren, benadrukt Rompel berg. „Ik moet altijd denken aan ouders die zeggen dat je geen snoepjes mag aannemen van vreemden. Nou, denk ik dan, koop ook geen medicijnen via in ternet." utrecht - De bewoners van hui zen aan de Marco Pololaan in Utrecht kunnen vanaf morgen te rugkeren. Vandaag krijgen zij infor matie over de meetresultaten in hun woningen. Het zijn de eerste bewoners die weer naar hun huizen mogen sinds de ontruiming van een deel van hun wijk Kanaleneiland van wege asbestvervuiling. Volgens di rectievoorzitter Rob Rötscheid van woningcorporatie Mitros lo pen de kosten van het probleem met het asbest in de miljoenen. Uitgeprocedeerde Somaliërs bivakkeren bij het kantoor van de Immigratie- en door René van der Lee den bosch - Wat honing is voor bijen, zijn tv-camera's voor wanho pige vluchtelingen. Op de trappen van het IND-kantoor in het Bos sche Paleiskwartier, sinds maan dag het domein van actievoerende Somaliërs, steekt een Irakese asiel zoeker een stuk karton in de lucht. 'Leugenaar minister Leers', staat er op. Een cameraman van Omroep Brabant neemt de man in beeld. Een groepje Iraniërs ziet het gebeu ren en besluit om ook op de trap pen te gaan staan. Met hun eigen spandoek, waarop staat te lezen dat Iran onveilig is. De Somaliërs, de actievoerders van het eerste uur, besluiten dan dat ze niet kun nen achterblijven en bestijgen ook het bordes. Uiteraard met pamflet, dat al even gretig in beeld wordt gebracht door Omroep Brabant. Zo gaat dat anno 2012: actie voeren is vooral aandacht trekken. Een ac tie zonder tv is bijna bij voorbaat mislukt. De tachtig uitgeprocedeer de Somaliërs die maandagmiddag op de stoep gingen zitten bij het IND-kantoor in Den Bosch, staan garant voor veel publiciteit. Sim pelweg omdat het opmerkelijk is dat een groep Somaliërs zó ten ein de raad is dat ze midden in de stad op de stoep gaan zitten. De IND heeft de groep opgeroepen weg te gaan, omdat het protest weinig zin heeft. Weigeren ze te gaan, dan staat hun opvang in Ne derland op het spel. De groep zei eerder pas weg te gaan als er een oplossing is. Gisterochtend verschenen opeens ook plukjes Irakezen en Iraniërs in Den Bosch. Tot ongenoegen overi gens van de Somaliërs, die hadden gehoopt op exclusieve aandacht van de media. In de ochtenduren krijgen een paar Somaliërs het zelfs even aan de stok met een paar Irakezen, die hun deel van de stoep opeisen. Twee individuen hebben op deze F TIPS VOOR !>E ZOMERVAKANTIE tip: hou rekenins met een ane>er welvaartsniveau... HEB JE NIET TE VEEL BETAALD, HENK BIJ ONS t>OET EEN IJSCOIHAN tilT NIET... ^e/. O/O/v, LANDGOEDEREN ARRANGEMENT Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met uitgebreid ontbijtbuffet 2e avond 4-gangen dinerbuffet Routes Landgoederen rond Almen en Laren 'Coffee to Go' bij vertrek Aankomst: zo 89,- p.p. overige dagen 99,- p.p. Prijs op basis van een 2-persoonskam bezetting. Excl. Boekingskosten 7,50 en Milieu verblijfstoeslagC 2,50 p.p.p.n. Hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzërallee 14 - 7218 BS Almen 0575 - 431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4