Protest tegen schatkistbankieren Vrouw (85) beroofd SCHOUWEN-DUIVELAND In een rij door de natuur almanak WOENSDAG 1 augustus 2012 17 Schouwse schatkamer in de spotlights 18 en 19 Gemeente Schouwen-Duiveland geeft krachtig signaal af aan minister De Jager door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland is niet gediend van de plannen van het Rijk tot in voering van het zogeheten schat kistbankieren. Het college van B en W laat dat onomwonden we ten in een brief op poten aan mi nister De Jager van Financiën. „We krijgen minder autonomie over onze begroting. Onze zelfstan digheid komt verder onder druk te staan. Bovendien betekent het voor onze gemeente minstens 40.000 euro structureel minder in komsten", verwoordt wethouder Ad Verseput van Financiën de be langrijkste bezwaren. Schatkistbankieren houdt in dat gemeenten, provincies en water schappen verplicht worden een be langrijk deel van hun geld bij het Rijk in bewaring te geven in plaats van onder te brengen bij een bank naar eigen keuze. Overigens is dat laatste ook al aan strenge eisen ge bonden. „Wij zetten een deel van onze reserves, circa 4 miljoen eu ro, uit bij twee zogeheten triple A-banken", laat Verseput weten. Dat gebeurt tegen een rente van 1,6%. Onderbrengen bij het Rijk ge beurt tegen een negatief percenta ge van 0,06% en zou de gemeente dus zelfs geld kosten. Het voorstel tot schatkistbankie ren is geformeerd in het zogeheten 'Kunduzakkoord'. „Wij hebben be grepen dat de ingreep in de eerste plaats als doel heeft een verlaging van de gerapporteerde EMU-schuld. Doordat onder meer gemeenten wordt verplicht alle gel delijke overschotten bij het minis terie van Financiën te plaatsen, hoeft het Rijk zelf minder te le nen", constateert het gemeentebe stuur in de brief aan minister De Jager. Wethouder Verseput zegt grote moeite te hebben met het voorge nomen plan en sluit zich aan bij de inmiddels ook door de VNG geuite kritiek dat er bij de decentra le overheden aanzienlijke investe ringscapaciteit verloren gaat, dat daardoor extra moet worden bezuk nigd of de lokale belastingen ver hoogd moeten worden. De wethouder wil vaart maken met het afgeven van een krachtig signaal. Hij verwacht dat veel meer gemeenten dat gaan doen, maar Schouwen-Duiveland zit hiermee in elk geval in de voorste gelederen. „Die brief kan er maar liggen, zeker met het oog op de verkiezingen op 12 september." BURGH-HAAMSTEDE - Vereniging d'Antilopen hield dinsdag een scootmobieltocht. Deze keer door de duinen bij Renesse en Haamste de. De optocht van ongeveer 20 scootmobie- lers begon bij het transferium in Renesse en ging via het pad langs het strand richting Nieuw-Haamstede. „Dat was een heel mooi pad door de natuur", zegt Harry Thijsse van d'Antilopen. „We hebben koffie gedronken op camping Duinhoeve in Haamstede en van daaruit zijn we verder gegaan." De groep zou uiteindelijk teruggaan naar het transferium in Renesse, maar dat is niet gelukt door de re gen. Bij zorgcentrum Duinoord in Haamstede is de groep gestopt vanwege de kou en nattig heid. foto Dirk-Jan Gjeltema Drankrijder moet rijbewijs inleveren Op de Lagezoom in Renesse werd dinsdag rond 04.00 uur een 27-jari- ge automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland door de poli tie betrapt op rijden onder invloed. De man had meer dan drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol ge dronken en moest ter plaatse zijn rijbewijs inleveren. Ook kreeg hij een rijverbod van 8 uur. BRUINISSE - Een 85-jarige vrouw uit de Deestraat in Bruinisse werd maandagavond in haar woning van haar portemonnee, met daar in enkele tientallen euro's en bank passen, beroofd. Twee vrouwen waren via een onafgesloten deur ongevraagd de keuken binnengeko men en keken, ondanks een ver bod van de bewoonster, in enkele lades en kasten. Toen de vrouwen Tip? redactie@pzc.nl kort daarna verdwenen waren, be merkte de bewoonster dat haar portemonnee weg was. Zij heeft direct haar bankpassen geblok keerd. Diezelfde avond werd de vrouw enkele keren opgebeld door een zogenaamde 'bankmedewerk- ster' en een 'politieagent', die met een smoes naar haar pincode vroe gen. De vrouw heeft haar pincode echter niet afgegeven. De redactie Bevelanden/Tholen van deze kram krijgt regelmatig sta giaires over de vloer. Ook op dit moment zet een student journalistiek zijn beste beentje voor. Hij schrijft heel aardige artikelen, maarnet als bij gelouterde redacteu ren valt daar ook wel eens iets op aan te merken. Deze week was het de kop boven een artikel die niet helemaal aan de maatstaven voldeed. De chef van de redactie zei daar iets van. „Ik vind je kop saai", was haar duidelijke bood schap. Een andere collega op het Goese kan toor besloot daarop de lolbroek uit te hangen. „Dan doe je morgen toch ge woon gel in je haar", luidde zijn ad vies aan de stagiair.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49