Topje en bikini, maar ook rijbroeken 3 Vakantiegarderobe 1 augustus 2012 woensdag zon kan maken. De medewerkers van de sterrenwacht houden de le zingen zo laagdrempelig mogelijk, zodat de avond ook voor de aller kleinsten interessant is. Daarnaast mogen er naar hartenlust vragen gesteld worden. Na de introductie is er tijd om met Jorn Witteveen (17) mee te kij ken naar het radioastronomisch station. Samen met een zevental andere jongeren heeft hij hier zelf een ontvanger gebouwd, waarmee hij via radiogolven vallende ster ren, meteorieten, zonnestormen en zelfs het onweer boven België kan horen. Jorn vertelt wat er kan gebeuren als er een grote storm op de zon plaatsvindt en welke maat regelen wij aardbewoners dan moeten treffen, willen we rampen voorkomen. Vorig jaar zijn de jongeren begon nen met het bouwen van het sta tion en sinds vorige maand is het open voor publiek. In totaal zijn er nu tien van zulke stations, ver spreid over de aarde. Samen geven zij een zo compleet mogelijk beeld van de radiogolven die de aarde be reiken. Regelmatig worden deze ge gevens naar de Amerikaanse ruim tevaartorganisatie NASA gestuurd, die ze verwerkt. „Ik had op internet over dit pro ject gelezen", vertelt Jorn. „Toen heb ik voorgesteld om ook hier zo'n radiostation te bouwen. Nu ben ik de coördinator van het pro ject geworden." Jorn kwam via een maatschappelijke stage bij de sterrenwacht en dat beviel hem zo goed dat hij gebleven is. Samen met een aantal andere jongeren is hij iedere vrijdag te vinden op de sterrenwacht, om te helpen bij de open avonden of om zelf door de telescoop te kijken. „Het is hier ook gewoon heel gezellig", vertelt Martij n Janse (16). Jorn gaat het aankomende jaar Ad vanced Technology aan de Univer siteit Twente studeren. „Misschien dat ik later wel satellieten ga bou wen." zegt hij. In het Astro café doen we een drankje en om acht uur begint vrij williger Ad Franse zijn verhaal. Tijdens zijn lezing laat Franse een aantal prachtige foto's van het noorderlicht zien. Ze zijn gemaakt door verschillende medewerkers van de sterrenwacht. Verder ma ken we kennis met de werking van de zon. De bezoekers kunnen hun oren bijna niet geloven als Franse vertelt hoe oud zonnestra len zijn wanneer ze de aarde berei ken. „Een miljoen jaar, plus acht en een halve minuut", zegt hij. „Een miljoen jaar reizen ze van de kern naar de buitenkant van de zon, en ze doen er vervolgens acht en een halve minuut over om van af de zon de aarde te bereiken." Daarna neemt Jan Hellema het woord. Hij vertelt over verschillende onder werpen, zoals de uitvinding van de telescoop en de gevolgen daar van voor de de samenleving en de wetenschap. En wie dacht dat on ze zon groot is, komt erachter dat er nog veel grotere zonnen in het heelal zweven. Ook Hans Lipper- hey, wiens huisje in de sterren wacht is nagebouwd, komt aan bod. Hij vond vierhonderd jaar ge leden in Middelburg de telescoop uit. Met behulp van een antieke lenzenslijper 'laat Hellema zien hoe lang het toen duurde voordat je een goede bril had en wat een werk het was om een telescoop te maken. Derek Beutenaar (8) vertelt aan het einde van de avond wat hij het mooiste vond. „De foto van de zonsverduistering, waarbij het lijkt of er een hap uit de zon is. Koe- kiemonster ging in Sesamstraat na melijk naar de maan en nam daar ook een hap uit." Nu weet Derek wel beter, de maan is veel te groot om op te eten! Voor schoolklassen heeft de ster renwacht verschillende program ma's, maar ook voor volwassenen zijn er speciale, pittigere cursussen te volgen. Je kan ook gewoon iede re vrijdag langskomen om door de telescopen te kijken. Entree is voor volwassenen 2 euro en voor kinde ren 1 euro. De Zeeuwse Zonnige Avonden vinden nog tot eind au gustus plaats. www.lansbergen.net Beelden als deze kun je bij de sterrenwacht zien als het weer een beetje mee werkt. De zon, met ernaast een zogeheten zonnevlam. Kinderen kunnen in astronautenpak op de foto met een 'levensechte' André Kui pers. foto Ruben Oreel Shauny in rijtenue met haar paard Idealist Elk jaar weer een dilemma: welke kleren neem je mee en welke laat je thuis? Vandaag: een kijkje in de koffer van Shauny Van den Bossche (16) uit Dendermonde. door Ellen Nieuwenlhiuijze Enigszins verhit loopt Shau ny naar de rand van de bak. Vergeleken met de mensen die op een steenworp af stand op het strand liggen, loopt ze er warm aangekleed bij met een lange rijbroek, laarzen en een topje. „In een short is het he laas moeilijk rijden", glimlacht ze. Shauny verblijft met haar twee paarden op manege Hippo d'Or in Nieuwvliet. „In België zijn er maar weinig plekken waar je in de zomer op het strand kan rijden, hier kan het gelukkig wel. Gisteravond hebben we nog gezwommen in. de zee met onze paarden, heer lijk!" Met twee paarden wordt het inpakproces vóór de vakan tie er niet gemakkelijker op. „Pff," zucht Shauny, „het kostte heel veel voorbereiding. Voor je zelf heb je al aardig wat kleren mee wanneer je twee weken op vakantie gaat, maar voor mijn paarden heb ik nog meer spul len nodig." Zadels, rijbroeken, topjes, bikini's en paardenbor- stels, de auto puilde twee weken geleden uit. „Vooraf heb ik een lijst gemaakt met alles wat ik mee wilde nemen. Hierdoor ben ik niets vergeten." Niet zo moei lijk, er is maar weinig wat Shau ny niet bij zich heeft. „Eigenlijk heb ik gewoon alles van thuis meegenomen. Behalve jassen en truien. Gelukkig heb ik die niet nodig gehad." Alhoewel haar rij broeken onmisbaar zijn tijdens zo'n paardenvakantie, trekt ze na het rijden toch liever haar korte broek aan. „Of een kleedje (Vlaams voor een jurkje, red.) en dan lekker naar het strand. Zon der paard."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43