Luisteren naar de zon via de radio en vakantie verdiend ilSSmSi ilBÊÊÉ woensdag 1 augustus 2012 Iedere vrijdagavond in juli en augustus organiseert Stichting Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg de Zeeuwse Zonnige Zomeravonden. Bij mooi weer wordt er met telescopen naar de zon gekeken. En door middel van lezingen maken bezoekers kennis met ons zonnestelsel. door Sarina Oosse Stichting Philippus Lans bergen is de oudste volkssterrenwacht in Ne derland. In 1976 is deze opgericht met als doel het grote publiek kennis te laten maken met de astronomie. Er wordt dus geen onderzoek gedaan. De club bestaat uit ongeveer twin tig vrijwilligers, die iedere vrijdag samenkomen. Helaas regent het tijdens mijn be zoek aan één van de Zeeuwse Zon nige Zomeravonden en kunnen we niet door de telescopen naar de zon kijken. Maar ook tijdens be wolkte avonden is een bezoek hart stikke interessant. Vrijwilliger Jan Koeman begint met een introduc tie over de sterrenwacht en het zonnestelsel. De aanwezige kinde ren hangen aan zijn lippen. Koe man vertelt onder andere hoe je met een blikje en lichtgevoelig pa pier een foto van de baan van de Jorn Witteveen (17) vertelt de bezoekers over het radio-astronomisch station. foto Ruben Oreel 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' tegen de masten. Hoewel dit strandje normaal bootjesmen sen en duikers trekt, loopt er ook een familie rond met vier stoeiende honden. Luid blaffend en springend ge nieten ze van het water. De fami lie Jubelius uit het Duitse Ne- chernich hoopt op wat meer zon en is speciaal naar Zeeland gekomen voor de honden. „De mensen zijn hier heel aardig én ze houden van honden", zegt Beate. „In Duitsland valt dat vaak tegen." De vier slapen in een stacaravan in Zierikzee, en de honden blijken volwaardige familieleden te zijn. „Ze mogen binnen slapen en soms bij ons in bed." Mary-Lou, Molly, Mimi en Diego zijn om meer redenen bijzonder. De viervoeters zijn zoekhonden bij de 'Freie Ret- tungshundestafFel' in Duitsland en zoeken naar mensen in bij voorbeeld ontplofte gebouwen en verongelukte treinen. De hon den trainen drie dagen in de week en hebben wel een vakan tie verdiend, vinden hun baas jes. „Dit is ons vierde jaar Zee land. We komen graag terug want de honden houden van wa ter", vertelt Beate. Dat is te zien. De beesten blaffen er op los en springen in en uit het water waarna ze lekker dicht bij je in de buurt het water van zich af schudden „Dat doen ze nou al tijd!" zegt Conny. Alleen Mimi houdt het droog. „Die houdt niet zo van water." De familie Jubelius, inclusief de honden. Het waait hard aan de het strandje West Repart bij Scharendijke. De wind fluit een deuntje langs de boten en de touwen kletteren ritmisch Naam: Beate (45), Kurt (42), Maik (10) en Conny (20) Woonplaats: Nechernich Gespot: Strand West Repart, Scharendijke door Adriënne van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42