De ziekte van de slappe dweil 2) Ov Rfl gil gezondheid 133 woensdag 1 augustus 2012 Bloedarmoede. Moe, transpireren, bleekheid zijn symptomen. IJzerpillen zijn vooralsnog de enige remedie tegen deze Volksziekte'. Nieuwe medicijnen zijn in de maak. door Hélène van Beek Zo slap als een dweil, moe, duizelig, bleek, slaapproblemen, darmpro blemen, ontstekingen in de mond, geen zin in selcs. Transpire ren of onrustige benen. Het zijn tekenen van bloedarmoede en ijzertekort. Een op 200 mensen lijdt aan bloedarmoe de ofwel anemie, een tekort aan rode bloedcellen of aan hemoglobine (ijzerhou dend eiwit, Hb) in de rode bloedcellen. Vooral vrouwen kampen met bloedarmoe de door heftig bloedverlies tijdens men- struaties of bevalling. Ook kinderen vanaf een jaar en pubers kunnen al lijden aan de ze kwaal, omdat ze via het eten te weinig ij zer binnenkrijgen, terwijl ze juist veel ijzer nodig hebben omdat ze hard groeien. Ook vegetariërs die geen ijzer via vlees inne men, en dat tekort niet goed aanvullen, krijgen anemie. Inwendig bloedverlies kan een andere oor zaak van bloedarmoede zijn, door een maagbloeding of een tumor. Een huisarts mag bij bloedarmoede daar om niet zonder verdere controle maar ijzer- pillen blijven geven, zegt prof. dr. Dorine Swinkels, hoogleraar experimentele klini sche chemie in UMC St. Radboud in Nij megen. „Bloedarmoede wordt namelijk niet alleen veroorzaakt door een tekort aan ijzer. Je kan niet zo maar ijzerpillen blijven geven zonder een goede follow up te doen. Een huisarts moet ook kijken of dat extra ijzer wel effect heeft. Temeer omdat een te veel aan ijzer ook weer niet goed is." IJzertekort en bloedarmoede zijn niet het zelfde. Bloedarmoede is, net als koorts, een signaalteken dat er iets niet in orde is. Anemie lean ontstaan door gebrek aan ij zer, maar ook door een tekort aan vitami ne Bi2 of aan foliumzuur. Ook bij chroni sche ziektes zoals reuma of nieraandoenin gen kan anemie optreden. Bloedarmoede wordt vastgesteld door het Hb-gehalte te bepalen, de hoeveelheid he moglobine in het bloed. Maar ook de stof wisseling in de energiecentrales van de cel, Pubers kunnen al lijden aan bloedarmoede omdat ze via het eten te weinig ijzer binnenkrijgen de mitochondriën, is van groot belang. „En die rol van mitochondriën is nu onder belicht", stelt Swinkels. „Te weinig ijzer of Hb in het bloed kan je makkelijk meten. Maar we kijken eigenlijk nooit naar een te kort aan ijzer in de mitochondriën, omdat we dat alleen kunnen bepalen door het ne men van een huidbiopt." Een andere factor is dat bloedarmoede wordt gediagnostiseerd op" basis van ver moeidheid. Swinkels: „We weten dat een Ijzer: feiten cijfers Ijzer is een mineraal. Bij een tekort aan ijzer maakt het lichaam onvol doende hemoglobine (Hb) aan, nodig om zuurstof in het bloed te vervoe ren en voor de stofwisseling. Het Hb-gehalte is de maat voor bloedarmoede. Bij vrouwen is een Hb-gehalte tussen de 7,3 en 10,0 (millimol per liter bloed) normaal. Voor mannen tussen de 7,8 en 10,8. Er zijn twee soorten ijzer. Heemijzer neemt het lichaam het beste op. Het zit in dierlijke producten, met name in rood vlees (rund en lam). Non-heemijzer zit in planten, zoals broccoli en sperziebonen. Volkoren brood is bij de meeste mensen de voornaamste bron van ijzer. Fytaten (in peulen en granen) belem meren de opname van ijzer, net als polyfenolen (in chocola en thee) en calcium (in melkproducten). Vitami ne C (citrusvruchten) bevordert juist de opname van non-heemijzer. Ijzer, als tablet (ferrofumaraat) of drank geeft vaak bijwerkingen; maag klachten, verstopping in de darmen en zwarte ontlasting. laag ijzergehalte moe maakt. Maar dat is subjectief Moeheid aantonen is niet mak kelijk." Combinatie van voedsel speelt bij ijzerte kort ook een belangrijke rol, benadrukt Swinkels. „Als je ijzer uit vlees en vooral uit groente goed wilt opnemen, helpt wat extra vitamine C of een ffuitsapje. Maar calcium in melkproducten, thee en fytaten die met name in peulen en granen zitten, remmen de opname van ijzer juist weer af." Swinkels en haar collega's van de afdeling Laboratoriumgeneeskunde van UMC St. Radboud doen onderzoek naar ijzer. On langs kreeg het UMC, samen met negen partners, een Europese subsidie van zes miljoen euro voor onderzoek naar medicij nen tegen bloedarmoede. De medicijnen die uit al dit onderzoek moeten voortko men, zijn vooral van belang voor mensen die door nierziekten, auto-immuunziek- ten, reuma of een andere chronische ziekte kampen met bloedarmoede. Maar bloedarmoede is vooral een 'heel ge wone ziekte', die vaak voorkomt bij vrou wen in de menopauze en wordt veroor zaakt doordat ze minder ijzer met de voe ding opnemen dan ze nodig hebben, aldus Swinkels. Des te verwonderlijker dat er bij het grote publiek nog zo weinig over ijzer- inname bekend is of dat er wijdverspreide misvattingen over bestaan. Popeye the Sailorman die blikken spinazie opentrekt, naar binnen klokt en door de stoot aan ij zer plots oersterk wordt, is gebaseerd op de fabel dat in spinazie veel ijzer zit. Het klopt niet. In doperwten bijvoorbeeld zit veel meer ijzer. Ooit zou er een fout zijn gemaakt in een voedingstabel, waar door de komma een cijfer te veel naar rechts stond en het leek of spinazie bom vol ijzer zat. De fout werd ontdekt, maar het misverstand over het ijzergehalte en de sterke Popeye bleef tot op de dag van van daag bestaan. reageren? gezondheid@wegener.nl Vrouwen, stress en hartaanvallen Vrouwen met een stressvolle baan lopen 40 procent meer kans op een hart- of herseninfarct dan vrouwen met een baan zonder veel stress. Anders dan uit onder zoek bij mannen blijkt, maakt het wel of niet zelf invloed kunnen uitoefenen op de werkdruk bij vrouwen niet uit. Ook een zelfge kozen hoge werkdruk verhoogt bij hen het risico. http://bit.ly/PIGFVl Na succesvol lijnen minder last van opvliegers Veel last van opvliegers? Ga aan de lijn! Bij vrouwen met over gangsklachten (opvliegers, nachte lijk zweten) die met behulp van een dieet 5 tot 10 kilo lichaamsge wicht kwijtraken, nemen ook de overgangsklachten af, blijkt uit ge gevens van 17.000 vrouwen. Zelfs een gezondere voeding zonder ge wichtsverlies doet de opvliegers al verminderen. http://bit.ly/MI2pxD Regeling passage Motorfietsen Vanaf 1 juli 2012 is de Regeling passage Motorfietsen van kracht. Deze geeft aan hoe met de passage van motorfietsen bij de N.V. Westerscheldetunnel wordt omgegaan. De regeling vloeit voort uit artikel 6, lid 1 van de Algemene Voorwaarden Westerscheldetunnel. De aanleiding voor genoemde regeling is de introductie van de m-card. De m-card is een handzame variant op de t-tag die uitsluitend bestemd is voor motorrijders die via de Westerscheldetunnel passeren. Het geeft de gebruikers extra comfort bij de betaling aan de kassa, waar de tolgaarder de kaart scant en het tolgeld automatisch van het tegoed wordt afgeboekt. De m-card is een product van Movenience B.V., een dochteronderneming van de N.V. Westerscheldetunnel. Voor meer informatie hierover kijkt u op www.movenience.nl of neemt u contact op met de Klantenservice 0900-4488666 0,05 p/m). TUNN wes-g-s=g^s;«c:s-aH=&_D»iE De volledige Regeling passage Motorfietsen kunt u vinden op www.westerscheldetunnel.nl. Voor vragen hierover mailt u naar info@westerscheldetunnel.nl of u belt naar 0900-2358866 0.05 p/m).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33