Al om half zes aan Tiener en al een glaasje bietensap 24I sp Phelps dan toch succesvolste ooit De speelplaats Brits kroonjuweel Dat het Nederlands vrouwen hockeyteam gisteren uit eiland jes leek te bestaan kwam niet door het vroege aanvangstijdstip van de wedstrijd tegen Japan, be zwoeren de speelsters. Apart was het wel, om half negen 's ochtends spelen. door Rik Spekenbrink LONDEN - De één had de wekker om vijf over vijf staan, de ander om tien over vijf De gordijnen wa ren de hele nacht opengebleven, zodat de hockeysters van Oranje voor zover mogelijk 'natuurlijk' wakker werden van het buiten licht. Binnen twintig minuten wa ren de speelsters buiten al los aan het lopen, rekken en strekken. „En om half zes zaten we aan het bie tensap", zegt Lidewij Weiten, kort na de met 3-2 gewonnen groeps wedstrijd tegen Japan. Weiten wordt wel eens geksche rend 'de prinses' genoemd, omdat haar op jonge leeftijd zeer mooie dingen gebeuren en ze, bijvoor beeld, kan genieten van een dutje. Maar de aanvalster had gister ochtend geen moeite met het vroe ge tijdstip van spelen. „We wisten dat al een paar weken, je stelt je daarop in. We zijn om tien uur gaan slapen. Dan is het even wakker worden, ogen open en dan is de sfeer meteen goed. Dat sapje is niet lekker, zeker zo vroeg niet, maar verder geen pro bleem. Ik heb ook nog twee ge roosterde boterhammetjes op met banaan en appelstroop." Aanvankelijk kwamen de twee Oranje hockeyteams goed weg na de loting: niet één keer beginnen om half negen. Na protest van on der anderen de Australische man- Lidewij Weiten is de Japanse Sachimi Iwao te snel af. foto Koen Suyk/ANP nencoach moesten beide ploegen er toch een keer aan geloven, de vrouwen dus gisteren. Eenmaal op het veld vervliegt het besef van tijd, zegt Weiten. „Hoe laat is het nu? Het voelt als middag", zegt ze om klokslag tien uur. „Ik ga straks nog wel even een 'powernapje' doen, denk ik." Dat is het voordeel van een ontbijt- wedstrijd. Het is nog niet warm (dat werd het gisteren trouwens so wieso niet) en de rest van de dag ligt nog voor je. „We hadden ook geen rij bij het ontbijt en de tafel voor het uitzoeken", zegt verdedig ster Sophie Polkamp met een lach. „Maar je bent echt niet de enige die zo vroeg op is, hoor." De roeiers, bijvoorbeeld, staan vijf uur voor aanvang van hun wedstrijd op, dat is geregeld nog vóór vijf uur. Bondscoach Max Caldas en de speelsters gebruikten het aanvangs tijdstip niet als excuus voor de slor dige wedstrijd die Oranje had afge werkt tegen Japan. „Als je eenmaal opstaat en bezig bent, kan het voor je gevoel ook één uur in de middag zijn. Daar wil ik de schuld echt niet aan geven", zei aanvoer ster Maartje Paumen. Maar toch: „We waren een soort eilandjes in het veld, te veel één tegen één en net overal een stap te laat." Het Nederlands elftal kwam wel op 3-0 voor (weer twee keer Kim Lammers en tussendoor Ellen Hoog), maar was ook in die fase al niet top. Dat strafte Japan na rust af, maar met twee doelpunten le verde dat de Aziaten uiteindelijk niets op. „Onze aannames waren slecht, simpele ballen sprongen tien meter van de sticks. Het leek wel alsof de wedstrijd ons niet in teresseerde", zei Caldas. „Maar we staan wel op 'zes uit twee', zo is het ook." De succesvolle tienermeisjes bij het zwemmen zijn het gesprek van de dag in Lon den. Piepjonge olympisch kampioenen, het is geen nieuw fenomeen. door Rob de Bruyn Franziska van Almsick (Duitsland), Laure Manau- dou (Frankrijk), Amanda Beard (VS), Kyoko Iwasaki (Japan), allen waren nog pubers toen ze voor het eerst olympisch eremetaal veroverden. Niet in alle gevallen goud, maar dan zaten ze er toch dicht tegenaan. Van Almsick, Iwasaki (beiden in Barcelona, 1992) en Beard (Atlanta, 1996) waren pas veertien jaar toen ze bij hun debuut meteen in de prijzen vielen, Manaudou was zeventien tijdens de Spelen van 2004 in Athene. Tienermeisjes die olympisch kam pioen worden, het is op de Spelen in Londen een veelbesproken the ma na drie verrassingen bij het zwemmen. De zestienjarige Shi- wen Ye uit China pakte zaterdag de titel op de 400 meter wissel slag. In de dagen daarna beklom men ook Missy Franklin (17, VS, 100 rug) en Rüta Meilutyte (15, Li touwen, 100 school) de hoogste trede van het erepodium. Van een nieuw fenomeen is geen sprake. Net als het turnen heeft het zwem men al langer heel jonge kampioe nen, zeker bij de vrouwen. Het begint met talent. „Maar ie mand moet ook in de juiste omge ving kunnen trainen, in een profes sioneel klimaat, waarin er zo ge richt mogelijk gewerkt wordt", zegt Teri McKeever, hoofdcoach van de Amerikaanse zwemsters. McKeever geeft toe dat bij vrou wen kan meespelen dat ze gemid deld genomen lichamelijk sneller volwassen worden dan mannen. Maar ook bij hen zijn voorbeelden van erg jeugdige kampioenen. Ian Thorpe was zeventien toen hij tij dens de Spelen van Sydney drie gouden en een zilveren plak op eiste. Na een rustpauze, een ren tree en een mislukte poging om zich te kwalificeren voor Londen, is Thorpe nu analist bij de BBC. „Zeker bij tieners zie je dat ze ooit in een jaar tijd enorme vooruit gang boeken", zei hij gisteren. In Nederland dient Dion Dreesens als voorbeeld. De Limburger (19) ging in mei 2011 trainen bij Jacco Verhaeren. Een jaar later had hij op de 200 vrij bijna drie seconden van zijn pr afgehaald. „Bij zwem men is een goede techniek van groot belang. En ook de grotere li chamelijke flexibiliteit van een jong iemand kan voordeel opleve ren", weet Verhaerens collega- coach Martin Truijens. „En natuur lijk is winnen ook een kwestie van er op het juiste moment staan." In Londen viel in relatie tot de prestaties van Ye en - in mindere mate - Meilutyte het 'D-woord'. De uitslagen waren zó opvallend dat ze als verdacht werden aange merkt, vooral vanuit Amerikaanse hoek. Men vond het 'ongelooflijk' dat Ye op de 400 wissel haar laat ste vijftig meter sneller had afge legd (0,17 seconde) dan de win naar bij de mannen, Ryan Lochte. De Chinezen waren verontwaar digd en boos. Ook Meilutytes Britse coach Jon' Rudd was 'not amused'. „Voor sommigen komt het misschien als een schok, maar ook andere men sen kunnen hard zwemmen. Niet alleen Amerikanen", was zijn ant woord. zie onze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen. woensdag 1 augustus 2012 LONDEN - Het kostte toch net iets meer moeite dan verwacht, maar Michael Phelps is na gisteren de meest succesvolle olympiër ooit. De Amerikaan won zijn negentien de olympische medaille. Phelps won goud met de Ameri kaanse estafetteploeg op de 4x200 meter vrije slag. Daarmee schreef de zwemlegende historie, aange zien hij nu de atleet met de meeste olympische medailles is. Eerder op de avond had Phelps nog een fikse domper te verwerken. Hij werd op de 200 meter vlinder slag geklopt door de Chad le Clos. De Zuid-Afrikaan hield de Ameri kaan daarmee nipt (op 0,5 secon den) van zijn derde opeenvolgende titel af) wat een unieke prestatie was geweest. 90aeee9««seae««Q«8s>s»e«« door Rik Spekenbrink handboogschieten. Daar moeten de Britten even aan wennen. Nor maal is hier de stokoude Maryle- bone Cricket Club (MCC) gehuis vest. Het overdragen van de sleutel van Lord's aan organisatiecomité Locog voelde dan ook als 'het weg geven van de Britse kroonjuwe len'. Het chique kantoor van MCC- baas Derek Brewer doet nu dienst als dopingkamer. Het oudste sport museum ter wereld in Lord's is al leen nog toegankelijk met een vrij williger. Maar: straks in de herfst, zo heeft Locog beloofd, wordt er gratis een nieuwe grasmat gelegd. Dat dan weer wel. Boogschieten op Lord's Cricket Ground. foto Marcio Jose Sanchez/AP Mick Hunt, de grounds man van Lord's Cricket Ground, moest na het horen van de vraag aan de beademing. Of er niet een paar vlaggen in het gras van het stadion gestoken kon den worden, zodat de wind wat beter te peilen was. 'Over my dead body' (over mijn lijk), antwoordde Hunt op het verzoek van voorma lig boogschutter en huidig BBC- commentator Liz Mynott. Kom niet aan zijn heilige grond. Het stadion uit 1814, met de bij naam 'The home of cricket', vormt het schilderachtige decor voor het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24