wnwmm II De val van het regime- Assad heeft niet alleen gevolgen voor Syrië, niaar ook voor buurlanden en grote mogendheden als Rusland en Amerika. Een overzicht van Joost Bosman. Amerika Israël Iran Irak Rusland Turkije Saudi-Arabië Libanon woensdag 1 augustus 2012 O /^S©[0ip® latakóa LIBANON •Damascus NL op schaal ISRAËL De Amerikanen verkondigen luid en duide lijk dat Assad het veld moet ruimen, maar ze zullen toch wel gemengde gevoelens heb ben als de dictator inderdaad verdwijnt. Washington zal blij zijn als Syrïe als steun pilaar van Hezbollah en bondgenoot van Iran het internationale speelveld verlaat. Ook de invloed van Syrië in buurland Liba non werd door de Amerikanen niet gewaar deerd. Aan de andere kant verdwijnt er wel een stabiele dictatuur die redelijk voorspel baar is. Die stabiliteit heeft er toe geleid dat er al tientallen jaren geen schot is gelost aan de grens tussen Israël en Syrië. Als in Syrië een binnenlandse strijd ontbrandt, wordt het land onvoorspelbaar en is het de vraag wie de controle krijgt over het leger en de chemische wapens. Voor Israël zou de val van Assad rampzalig kunnen uitpakken. Hoewel Syrië een aarts vijand is, is het onder de Assad-dynastie wel altijd een redelijk berekenbare vijand geweest. Mocht Syrië tot totale anarchie ver vallen, dan zal Israël nog meer onrust dan nu aan zijn noordoostelijke grens krijgen. Terwijl in het zuidelijke buurland, Egypte, de islamisten van de Moslimbroederschap door de afgelopen verkiezingen net flinke macht hebben verkregen. Mogelijk zal Jeru zalem niet lijdzaam toezien en evenals des tijds in Libanon besluiten tot ingrijpen in Syrië. Dat zal in Iran, als grootste bondge noot van Assad, en bij de door Teheran ge steunde clubs als Hezbollah en Harnas - ge zworen vijanden van de joodse staat - heel slecht vallen. Voor Teheran is het verdwijnen van Assad ronduit een ramp. Iran verliest de enige bondgenoot in de regio. Nadat Irak door de verdrijving van Saddam in chaos uiteenviel, wist Iran langzamerhand de rol van regiona le grootmacht op zich te nemen. Omdat het nieuwe Iraakse regime (voor een groot deel net als Iran sjiïtisch) sterk afhankelijk is van Teheran, konden de ayatollahs hun in vloed uitbreiden. Met het wegvallen van As sad zal dat gezag voor een groot deel weg vallen. Dat kan politieke consequenties heb ben in Iran zelf; de strategie Assad tot het einde toe in het zadel te houden, is immers mislukt. Bovendien zou de Iraanse bevol king door de ontwikkelingen in Syrië moed kunnen vatten en in opstand kunnen komen tegen het eigen regime. Als Assad wegvalt en de burgeroorlog in Sy rië escaleert, zal Irak dat zeker gaan voelen. Ten eerste vanwege een vluchtelingen stroom die mogelijk op gang komt (al zul len de meeste Syrische vluchtelingen niet de wijk willen nemen naar het oostelijke buurland, dat zelf nog altijd met grote vei ligheidsproblemen kampt). Daarnaast vreest de grotendeels sjiïtische regering in Bagdad dat het grensgebied met Syrië een broeiplaats wordt voor soenni tisch getint terrorisme (zoals al-Qaeda). Daar staat tegenover dat het verdwijnen van Assad mogelijk met zich meebrengt dat Irak minder afhankelijk wordt van Iran (dat door het verdwijnen van Assad een groot deel van zijn invloed in de hele regio ver liest). Moskou verliest veel bij de val van het regi- me-Assad. Niet alleen wonen er zo'n 20.000 Russen in Syrië, waarvan het de veiligheid zal willen waarborgen, maar Syrië is via As sad nog de enige bondgenoot in het Mid den-Oosten. In Tartus heeft Rusland, als op volger van de Sovjet-Unie, sinds 2006 weer een marinehaven, waarvan de toekomst on der een nieuw regime niet zeker is. Maar bo venal zal het Moskou pijn doen dat het in ternationaal prestigeverlies lijdt omdat het niet genoeg invloed had om een vreedzame oplossing in Syrië mogelijk te maken. Turkjje heéït nu al te maken met een vluch telingenstroom en dat probleem zal alleen maar erger worden als Syrië in chaos ver valt. Turkije wil de vervanging van het com plete Assad-regime, het tegenovergestelde van wat Iran wil. Daarmee zouden de rela ties tussen Ankara en Teheran verslechte ren. Anderzijds zou het feit dat Irak verder verwijderd raakt van Iran, ertoe kunnen lei den dat Turkije invloed krijgt in Bagdad. Dat kan de Turken voordeel opleveren: de Koerdische afscheidingsbeweging PKK ope reert nu vaak vanaf Iraaks grondgebied. Het koningshuis v^n Saud lijkt in de regio h. het meest te profiteren van het verdwijnen/. van Assad. Immers: door diens ondergang verliest het orthodox sjiïtische Iran aan in vloed en uitgerekend metiTeheran vecht het streng soennische Saudi-Arabië al jaren om de hegemonie in de regio. Anderzijds is Ryad doodsbenauwd voor een opstand tegen hdt autoritaire regime binnen de eigen grenzen. Een puinhoop in Syrië, een van de belangrijkste Arabische staten, moet voor de Saudi's dus zeker niet te lang duren. Het westelijke buurland heeft zich decen nia lang (tot 2006) de invloed van Syrië moeten laten welgevallen. Het land heeft in de jaren '70 en '80 vijftien jaar lang een sek tarische burgeroorlog gekend, waarin ieder een iedereen bevocht.Maarook daarna is het er bij tijd ert wijle onrustig geweest, met als climax het opblazen van premier Hariri in 2006. Zeker door de jarenlange nauwe verbondenheid met Syrië, is Liba non als de dood dat de Syrische chaos, ze ker na de val van Assad, overslaat naar het eigen grondgebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11