N Hersteld Missy stuitert vrolijk door 'Kromo' op Marianne Vos doet het op haar manier 23 Fish Chips Ballsplease Q8P door Marco Knippen auwelijks drie weken na Wimbledon is de All England Lawn Ten nis and Croquet Club opnieuw in de ban van 'game, set and match'. Voor een primeur: olympisch tennis in een majestu eus decor. Of Queen Elizabeth dezer dagen in The Royal Box zal zitten, is ech ter zeer de vraag. Ondanks de vir tuoze zelfspot tijdens de alom be wierookte opening afgelopen vrij dag zal de heiligschennis in het heiligdom haar geen binnenpret jes bezorgen. Daarvoor hangt 'Her Majesty' te veel aan de eti quette, en de beleefdheidsgebruï- ken worden met voeten getreden. De metamorfose van Aorangi Park is het gevolg van de regie die het bestuur van 's werelds be roemdste tennisaccommodatie be wust aan Locog, de organisator van Londen 2012, heeft afgestaan. Ja, er mocht op de All England Club worden gespeeld. Maar: een Wimbledon-ambiance creëren zou gelden als vloeken in de kerk. Het moet gezegd: alles is eraan ge daan om de Spelen niet op het grandslamtoernooi te laten lijken. Het opvallendste contrast - buiten de schreeuwerige kleuren in de aankleding - is dat de niet langer in het 'overwegend wif geklede profs worden begeleid door doffe muziekbeats bij hun opkomst en het inspelen op het centre court. Onwennig. Toch klinken er, gelukkig, ook ver trouwde geluiden. Als vanouds galmt het 'Come on, Andy' van de tribune. Net als 'Balls, please'. Zij het dat het laatste niet door de umpire aan de ballenkinderen wordt gevraagd, maar door een militair van de veiligheidsdienst aan diva Maria Sjarapova bij het inchecken voor de vip-ingang... Want: niets ontkomt aan de scan. dinsdag 31 juli 2012 Volg de Sportzomer ook op twitter.com/sportzomer2011 Wielrenner Fabian Cancellara doet mor gen toch mee aan de tijdrit. De Zwit ser blesseerde zaterdag zijn schouder. Kilometer per uur was de gemid delde snelheid tijdens de wereld recordrace op de 50m vrije slag. door Rob de Bruyn LONDEN - Er is geen beginnen aan voor zwemcoach Todd Schmitz. Hoe vaak hij Missy Franklin ook op het hart drukt dat ze op tijd moet rusten, zijn pupil blijft die jonge hond die alleen maar wil spelen. De Amerikaanse stuitert tij dens het olympische zwemtoer- nooi in Londen van de ene race naar de andere en kan de lach niet van haar gezicht krijgen. Maar ze valt ook om een andere reden op: Franklin, zeventien jaar pas, is supergoed. Nu al. Haar eerste race in het Aquatics Centre in Stratford was meteen een finale. Zaterdagavond gaf ze de Amerikaanse estafetteploeg de leiding in de eindstrijd van de 4x100 meter vrije slag, tegen on der meer winnaar Australië en Nederland. 'Missy the Missile' ves tigde als startzwemster een per soonlijk record (53,52). Amerika won het brons, Franklin haalde daarmee direct haar eerste olympi sche plak binnen. Gisteravond volgde nummer twee: goud op de 100 rug. Nauwelijks een kwartier eerder had ze zich ook al geplaatst (nipt, maar goed) voor de finale van de 200 vrij, die voor vanavond op het programma staat. Franklin droeg haar gouden medaille op aan de slachtoffers van de dodelij ke schietpartij die onlangs plaats vond in Aurora, de voorstad van Denver. Ze woont en traint in de buurt van de bioscoop waar het drama zich afspeelde. Franklin is het grootste Ameri kaanse zwemtalent sinds Michael Phelps. Net als hij heeft ze een lichaam dat is gemaakt om snel door water te gaan. Ze is lang (1,85 meter) en heeft grote voeten ('in gebouwde flippers', volgens haar vader). Een jaar geleden maakte de Missy Franklin lacht altijd, foto EPA internationale zwemwereld kennis met haar. Tijdens de WK in Sjang hai veroverde ze goud op drie nummers (200 rug, 4x200 vrij, 4x100 wissel) en stond ze nog tweemaal op het podium (zilver 4x100 vrij, brons 50 rug). Nu is ze klaar voor meer. Ze krijgt in Londen voldoende kansen. Geen Amerikaanse vrouw zwom ooit zoveel nummers als Franklin. En tussendoor maar lol trappen met ploeggenoten, zelfs in de mixed zone, waar de zwem mers de media te woord staan. Phelps sprak zijn bewondering uit over zijn jonge landgenote. „Onge looflijk, ze is continu aan het rond springen", sprak de veertienvoudig olympisch kampioen. Franklin houdt van de film 'The Sound of Music', country-muziek en dansen. En van zwemmen dus, heel veel zwemmen. Franklin geniet tijdens haar eerste Spelen simpelweg bij elke keer dat ze ademhaalt, of dat nu in het wa ter is of op de kant. „Het is fantas tisch. Ik ben zó blij." Het zwemtoernooi is voor Oranje nog geen succes. Alle ogen zijn gericht op Rano- mi Kromowidjojo. Zij moet 'Londen' goud kleuren voor Nederland. door Rob de Bruyn Ook op dag drie van het olympische zwemtoer nooi viel weer genoeg te genieten, maar er kwam geen Nederlander aan te pas gisteren. Terwijl in het ideale scenario niet minder dan zeven landgenoten zouden hebben deel genomen aan het finaleprogram ma in de avond. In het openings weekeinde was het al niet veel be ter gegaan. Voorlopige conclusie: alleen Ranomi Kromowidjojo is wereldtop. Zondag was een dag van bar wei nig vreugde. Sharon van Rouwend aal (100 meter rugslag), Dion Dreesens (200 vrij), Moniek Nij- huis (100 school) en Bastiaan Lijesen (100 rug): allemaal eruit in de series. Lennart Stekelenburg was dat een dag eerder ook al over komen op de 100 school. Bij de vrouwenestafetteploeg 4x100 vrij baalden Inge Dekker, Marleen Veldhuis, Femke Heemskerk en Kromowidjojo van zilver en de eer ste drie ook van hun bijdrage. De vertwijfeling was groot, sommi gen waren vooral verbaasd. „Dit is meer een trainingstijd", sipte debu tant Dreesens na zijn race tijd 1.49,00). Zijn persoonlijk record is 1.47,61. Ook Lijesen baalde als een stekker. „Ik was heel erg goed in vorm en dan gebeurt het wéér", doelde hij op het gegeven dat hij vorige zomer tijdens de wereld kampioenschappen in Sjanghai al op bijna gelijke wijze de mist in was gegaan. Net als Dreesens bleef Lijesen ver boven zijn pr. Er waren er twee die aanvankelijk tevreden konden zijn, maar ook voor hen eindigde de dag in mi neur. Rugslagzwemmer Nick Drie bergen deed het nog het best. Hij verbeterde 's morgens in de series van de 100 meter zijn Nederlands record (53,78 werd 53,62) en plaats te zich daarmee als zesde voor de halve finales. Maar 's avonds was hij langzamer en bleef hij steken op plaats tien. Sebastiaan Verschuren was elfde (series) en bleef elfde (halve fina le) op de 200 vrij. „Ik heb geen idee wat, maar er is iets misge gaan", meldde hij. „Dit is balen. Ik heb er zoveel aan gedaan. Ik kan echt sneller dan ik hier laat zien." Verschuren en zijn trainingsmaat Stekelenburg kunnen zich vandaag revancheren. Op respectievelijk de 100 vrij en de 200 school. Misschien kan het volgende als houvast dienen: het olympisch zwemtoernooi is er dit jaar één van grote verrassingen. Gisteren ging de trend die in het weekeinde werd ingezet vrolijk verder. De Fransman Yannick Agnel verraste op de 200 meter vrije slag vriend en vijand met zijn zege en vooral zijn tijd: 1.43,14- Ryan Lochte werd vierde en beleefde een 'Phelpsje'. Rebecca Soni, gedoodverfd win naar van goud op de 100 school bij de vrouwen, had eveneens het na kijken. Ruta Meilutyte uit Litou wen was 0,08 seconde sneller: 1.05,47 om 1.05,55. Aan 'Kromo', de 21-jarige zwemko- ningin van Nederland, de komen de dagen de taak om Londen 2012 alsnog tot een zwemsucces voor Oranje te maken. zie onze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen. door Patrick Delait Marianne Vos LONDEN - Op haar 25ste kan Ma rianne Vps al bogen op een uitpui lende erelijst. Aan acht wereldti tels (vijf in het veld, twee op de baan en één op de weg) werd zon dag in Londen een tweede gouden olympische medaille toegevoegd. Topsport is echter meer dan een optelsom van overwinningen en eremetaal. Ook de manier waarop Vos haar successen gestalte geeft, maakt haar uniek. In tegenstelling tot wat tegenwoordig gangbaar is in de wielersport gaat Vos haar eigen weg. Haar programma bij de Rabo- bankploeg bepaalt ze grotendeels zelf. Pogingen van ploegleider Jeroen Blijlevens om het boeg beeld van het Nederlandse vrou- wenwielrennen wat vaker in te to men, zijn tevergeefs. Tegen de koershonger van Vos en haar drang om overal waar ze rijdt te heersen, is geen goedbedoelde raad opgewassen. Dat Vos zich niet in een keurslijf laat dwingen, ondervond ook Thijs Rondhuis, de coach die haar begeleidde tot 2008. Omdat de band met Rondhuis haar te knel lend werd, koos Vos na de Spelen van Peking voor een route waarin haar eigen gevoel maatgevend was. Als enige in het vrouwenpeloton kan ze zowel excelleren in het veld, op de baan als op de weg. De kritiek dat ze te veel hooi op haar vork neemt, pareert Vos met haar benen, door al jaren het tegendeel te bewijzen. Vos is niet doofstom voor advie zen over training, voeding en mate riaal, maar de grote lijnen van haar carrière houdt ze in eigen hand. Ze is één van de weinige top sporters zonder trainer. Omdat nie mand haar lichaam beter kent dan zijzelf, luistert Vos vooral naar haar gevoel.Vos bewijst jaar na jaar dat wilskracht, plezier en eerzucht de belangrijkste motoren zijn van succes. Zonder sterallures profi leert ze zich op haar manier als een 'grande dame', bescheiden en altijd respectvol ten opzichte van collega's en media. Toen Vos zon dag hoorde dat de Amerikaanse Shelley Olds uit de kopgroep was gevallen door een lekke band, was haar eerste reactie: 'wat lullig voor haar'. Ze meende het. Het zegt veel over hoe Vos in het leven staat. Nu ze in Londen de heldenstatus heeft verworven, zul len nog meer mensen in haar kiel zog opduiken die iets van haar wil len. Bang dat Vos zich het hoofd op hol laat brengen, hoeven we niet te zijn. Op haar eigen manier zal ze een nog imposantere erelijst opbouwen. Van Moorsel won haar eerste olympische goud op haar 30e. De vijf jaar jongere Vos staat nu al bijna op gelijke hoogte en is door haar veelzijdigheid voorbes temd om alle records te breken. En B dat volledig op haar eigen manier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56