'Eigen studie kan prijs doen dalen' Somaliërs op 5 41 binnenland TO©S Zenuwachtig van Opruimen na de vloedgolf Vliegtuig keert terug na briefje over een bom dinsdag 31 juli 2012 Farmaceut maakt medicijnen zelden goedkoper Het College van Zorgverze keraars (CVZ) wil twee ex treem dure maar effectieve medicijnen voor zeldzame ziekten niet langer vergoe den. door Jan ter Harmsel Patiënten met de ziekte van Pompe en de ziekte van Fa bry worden getroffen als het CVZ-voorstel wordt overgenomen. De Vereniging Spierziekten Nederland schat het aantal mensen met de ziekte van Pompe in Nederland op ongeveer 140. Een klein deel (twee procent) dat de ziekte als baby heeft, krijgt volgens de voorlopige plannen in de toekomst nog wél vergoeding. De ziekte van Fabry telt 400 pa tiënten, 60 worden behandeld met enzymen. Nota's voor de therapie ën worden vooralsnog volledig ver goed door de basisverzekering. Ook patiënten met Pompe krijgen enzymen. Voor beide ziekten is dit nodig omdat het lichaam daar zelf te weinig van aanmaakt. Behande ling van 'Pompe' kost tussen 400.000 en 700.000 euro per jaar. In 2010 werd hier 44 miljoen aan uitgegeven. Voor baby's zorgt het medicijn ervoor dat zij niet in het eerste levensjaar al sterven. Volwas senen moeten het 40 jaar slikken om twee jaar langer te leven. Het medicijn ter bestrijding van Wat is zeldzaam? Oppositie wijst op solidariteit DEN HAAG - PW en SP zijn tegen het stopzetten van de vergoeding voor hele dure medicijnen. „Zieke mensen hebben recht op medicij nen, ook als die duur zijn! Pak de bureaucratie aan!", twitterde PW-leider Wilders. De SP vindt dat de prijs er niet toe doet. „Men sen met een zeldzame ziekte en du re geneesmiddelen moeten een be roep kunnen doen op de solidari teit in de basisverzekering", zegt SP-Kamerlid Renske Leijten. Eeke van der Veen (PvdA) vindt het 'niet zo gek' dat het CVZ heeft geke ken naar de verhouding tussen de kosten en werking. Maar hij wil weten waarom sommige medicij nen zo 'belachelijk duur' zijn. de ziekte van Fabry kost de over heid jaarlijks elf miljoen, zo'n twee ton per persoon. Het CVZ zegt dat deze behande ling werkt, maar dat het te duur is in verhouding met het resultaat. „Maar we zien wel dat in het alge meen het optreden van complica ties op de lange termijn uitgesteld kan worden", zegt Carla Hollak, hoogleraar erfelijke stofwisselings ziekten en projecdeider bij onder zoek naar de ziekte van Fabry. „Dat is ook veel waard." De overheid geeft jaarlijks ruim 74 miljard uit aan de zorg, waarvan zes miljard aan medicijnen. De be handeling van beide zeldzame ziekte bedraagt hiervan minder dan één procent van het totaal. De prijs van deze dure medicijnen wordt bepaald door de farmaceut, zegt Hollak. „Die prijs stijgt vooral als een aandoening zeldzamer is", benadrukt ze. En de producent is vrij om de prijs op te schroeven. „Er wordt door hen flink aan ver diend en er is geen systeem om daar een rem op te zetten." Hollak verwacht niet dat de prijs flink daalt als het patentrecht ver valt en er meer aanbieders komen. „Kijk naar de ziekte van Gaucher, daar vroeg de tweede fabrikant on geveer dezelfde prijs. Het is inmid dels twintig jaar op de markt en nauwelijks goedkoper." Hollak pleit voor onafhankelijk on derzoek naar werking van nieuwe medicijnen. „Het moet niet langer zo zijn dat de fabrikant de gege vens verzamelt. Misschien kunnen we met onafhankelijke gegevens zorgen dat de prijs weer daalt als het medicijn toch niet zo effectief is op lange termijn." Onderzoekers en patiëntenorgani saties, mogen nog reageren op het CVZ-plan. Na de zomer valt een besluit. Hollak benadrukt dat alle medicijnen tegen zeldzame ziektes onder de loep worden genomen. Zij vindt het besluit echter te vroeg, want de precieze effecten zijn nog niet bekend. De Vereniging Spierziekten Neder land zei gisteren: „Tien tot vijftien procent van patiënten heeft een zeldzame ziekte. Die kunnen we niet allemaal zelf laten betalen." 9 Een ziekte wordt in Nederland zeld zaam genoemd als er minder dan 8.000 patiënten zijn met één be paalde ziekte. Er zijn circa 6.000 zeldzame ziek tes in de wereld. In Nederland komt taaislijmziekte daarvan het meest voor. In Nederland lijden circa een mil- joen mensen aan een zeldzame ziekte. Het gaat niet alleen om on bekende ziektes. Ook kanker die in veel verschillende vormen kan voorkomen, hoort erbij. O Jaarlijks sterven er in Nederland cir ca 14.000 mensen aan. Van de zeldzame ziektes is 80 pro cent erfelijk bepaald. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl BC3 Gegevens over zeldzame ziektes ontbreken vaak, soms omdat er zo weinig patiënten zijn, soms omdat symptomen niet herkend worden. Duizenden zeldzame ziektes tref fen slechts enkele patiënten in Eu ropa, zoals de ziekte van Pompe en het Marshall-Smith Syn droom. TIPS VOOR t>E 20MERVAKANITIE TIP e: HOU rekenins met anöer RIJSECsRAS... SLENAKEN - Medewerkers van res taurant de Boswachter in Slenaken zijn druk bezig met schoonmaken en opruimen van door modder en water waardeloos geworden materi aal, voorraad en huisraad. Alles wat 'Rechtvaardigheid' en 'mense lijke opvang' geëist. Raad van State zegt dat Soma liërs niet terug mogen naar ei gen land; nu willen ze alsnog een verblijfsvergunning. Velen voerden al eerder actie vanuit tentenkamp Ter Apel. DEN BOSCH - Een groep van zo'n tachtig uitgeprocedeerde asielzoe kers bivakkeert sinds gisteren in het statige Paleiskwartier van Den Bosch. De Somaliërs streken neer op de stoep voor het Bossche kan toor van de Immigratie- en Natura lisatiedienst Pal naast het Paleis van Justitie eisen ze 'rechtvaardig heid' en 'een menselijke opvang'. De vluchtelingen kwamen met hun reistassen. Ze gaan pas weg als ze hun zin krijgen, zo maakten ze duidelijk. Want als de Raad van State zegt dat ze niet terug mogen naar Somalië, willen ze alsnog een verblijfsvergunning en op zijn minst een fatsoenlijk opvangadres. Dat kan voor hen niet het asielzoe- SCHIPHOL - De gezagvoerder van het KLM-toestel dat gisterochtend kort na vertrek van Schiphol terug keerde naar de luchthaven, besloot daartoe na de vondst van een brief je met daarop de boodschap dat er explosieven aan boord zouden zijn. Dat meldde een woordvoer der van de marechaussee. Het vliegtuig, dat met 45 passa giers onderweg was naar de Britse stad Leeds, keerde boven de Noordzee om. De Fokker 70 werd op een speciaal platform op Schip hol geparkeerd en doorzocht door explosievenspeurhonden en ver kenners. Die troffen niets gevaar lijks aan. door Gerard den Elt ROTTERDAM - De veiligheid van de petrochemische industrie in Ne derland is allerminst zeker. Tank- opslagbedrijf Odfjell is stilgelegd, en het is bepaald niet zeker dat an dere bedrijven zorgvuldiger om springen met hun leidingen en brandvoorzieningen. „Ik weet niet hoe het er in Rijn mond voorstaat", zegt Ben Ale, hoogleraar veiligheid en rampen bestrijding aan de TU Delft. „Ik word er zenuwachtig van. Ik zou zeggen dat de overheid eindelijk eens orde op zaken moet stellen." Enkele dagen na de verplichte slui ting van tankopslagbedrijf Odfjell is de vraag hoe veilig stoffen zoals olie, benzine en benzinecompo nenten, kerosine, gasolie en nafta elders opgeslagen liggen. De ruim 140 tanks van Odfjell vormen slechts vijf procent van de totale opslag in het Rotterdamse haven gebied. Of het bij die andere 95 procent wel in orde is? Ben Ale steekt er zijn hand niet voor in het vuur. „Als je maar eens in de vijf jaar komt controleren en je loopt alleen maar wat zaken af te vin ken, dan weet ik niet of je mag stel len dat alle bedrijven behalve Odf jell verder veilig zijn", stelt Ale. „De conclusie moet zijn dat we het gewoon niet weten." Het toezicht schiet tekort. De olie-industrie kan relatief eenvou dig zijn werk doen. Gevolg van be- ALS IK HET SOEt> HEE BEGREPEN HEEFT ALLES &AT GROTER IS VOOR RAM® HIER...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4