Tureluur breidt uit naar Duiveland SCHOLJWEN-DUIVELAND ÜÜÉl Ophef door bivakmutsen almanak Zwierende koningsdochter DINSDAG 31 juli 2012 17 PZC Je nooit meer vergapen aan de etalage 18 Klein Beijerenpolder bij Ouwerkerk wordt volgend jaar omgevormd tot natte natuur door Joeri Wisse OUWERKERK - Ondanks de rijksbe zuinigingen op de aanleg van nieu we natuurgebieden, start volgend jaar toch een nieuw project op Schouwen-Duiveland. Het gaat om de Klein Beijerenpolder ten oosten van Ouwerkerk. Het is het eerste en voorlopig ook laatste stuk 'Plan Tureluur' op Duiveland. Dat de Klein Beijerenpolder nog in aanmerking komt voor nieuwe natuur, heeft te maken met het feit dat de polder al in 2008 is aan gekocht door Natuurmonumen ten. „Door het nieuwe natuurbe leid van staatssecretaris Henk Ble ker zijn heel veel projecten afge- streept", zegt Arthur Wittebrood van Dienst Landelijk Gebied (DLG), de instantie die de omvor ming van het gebied regelt. „De provincie Zeeland heeft daar na in kaart gebracht welke gebie den nog in aanmerking komen voor natuurontwikkeling. Dat zijn voornamelijk gebieden die al in ei gendom zijn." De Klein Beijeren polder, gelegen op steenworp af stand van het haventje van Viane, is er daar één van. Momenteel wordt het veertien hectare meten de land gepacht door een akker bouwer. Die kan er nog een jaar boeren, na de zomer van 2013 be ginnen de werkzaamheden. Witte brood: „Het is slechte kwaliteit landbouwgrond. Het grootste ge deelte wordt afgegraven en staat de meeste tijd onder water. In het midden komt een eilandje waar vogels kunnen rusten." Omdat het hele gebied omdijkt is, hebben boeren in de omgeving naar ver wachting weinig last van de veran deringen. Wel wordt een aanpa lend perceel gedraineerd om even tueel wateroverlast te voorkomen. In vergelijking met de andere Ture- luurgebieden in de Klein Beijeren polder, die omstreeks 1400 is be dijkt, maar een 'snippertje'. Door de nabijheid van de Oosterschelde en een voormalige spuiboezem aan de andere kant van de Beijerse- weg, maakt de polder straks deel uit van een groter natuurgebied. Aanvankelijk was het plan om ook de naastgelegen Groot Beijerenpol der om te vormen tot zilte natuur, net als een drietal andere gebieden langs het Zijpe. Aangezien die gronden niet aangekocht zijn en dit ook niet voor de hand ligt, ver wacht Wittebrood dat het voor de komende tien a vijftien jaar ge daan is met natuurontwikkeling op Duiveland. Klein Beijerenpolder, Ouwerkerk aanleg nieuwe natuur Zuiddijk OOSTERSCHELDE ZIERIKZEE Belg raakt gewond bij botsing met boom Een 20-jarige automobilist uit Bel gië is zondag rond 19.00 uur ge wond geraakt toen hij op de Kade- weg in Zierikzee de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed. De man is door omstanders naar het ziekenhuis in Zierikzee ge bracht. Vanaf daar is hij overge bracht naar het ziekenhuis in Goes. Daar bleek dat hij een gebroken arm had. Tip? redactie@pzc.nl Vier mannen met bivakmutsen en zonnebrillen op hebben maandag avond voor commotie gezorgd in Bruinisse. De mannen stonden met twee auto's bij de Vluchtha- ven in Zijpe, toen ze werden ont dekt. „Ik kwam aangereden en toen stonden ze daar. Een man stap te snel in, de anderen zaten in de auto's. Ze hadden de raampjes naar beneden en droegen grote zonne s®®oa©®e«® brillen en bivakmutsen", zegt oog getuige Maikel Coomans. Hij belde 112. De mannen en de auto's - een donkere en een lichte BMW met Nederlands kenteken - zijn door de politie niet meer gevonden. Vol gens de politie is er geen overval of ander strafbaar feit gepleegd en zou er ook sprake kunnen zijn van bijvoorbeeld een vrijgezellenfeest- je- Een persbericht letterlijk overnemen, is een gotspe voor journalisten. Het is prettig als informatie kant en klaar wordt aangeleverd, maar hoe een artikel moet luiden, dat maken we liever zelf uit. Vandaag een uit zonderingetje, omdat we het zelf niet mooier zouden kunnen. Daar gaat-ie dan: „Ze dankt haar bij naam 'Dansend prinsesje' aan de bij zondere vorm van haar bloemen, die gelijkenis vertoont met een prachtig geklede danseres. De Oncidium, ofte wel Tijgerorchidee, lijkt in haar hele verschijningsvorm nogal op een stijl volle, zwierende koningsdochter. De ze Woonplant van de maand augus tus gaat m'aar al te graag samen met jou de dans aan. Maar graag op haar voorwaarden, en zij leidt!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45