Duits is een service 21 zeeland Minder natuurregels Veerse Meer dinsdag Ook al is het Steenkolenduits, Duitsers waarderen het in hun eigen taal te worden aangesproken. In de recreatieve sector worden cursussen Duits gegeven. Een foutje met der, die of das is helemaal niet erg De Duitsers moeten eens wat beter Nederlands leren De krant 6 weken voor 18 euro! PZC dinsdag 31 juli 2012 door Marleen Blommaert Mijn twee dochters roe pen deze vakantie om de haverklap 'Indepen dent Woman!' Het is vooral bedoeld als antwoord op mijn vraag of ze 'even' dit of dat willen doen. "Ja, 'even' is bij jou gewoon een hele dag opruimen!," mopperen ze. Het klopt, er zijn een paar klussen die al te lang ach terstallig zijn en in deze vakantie aangepakt moeten worden. Zo hadden wij ooit een logeerkamer, die in de loop der tijden is veran derd in een soort opslagcontaïner. De vloer is na lang ploeteren ge lukkig weer zichtbaar. Inmiddels vliegt de jongste onder de radar en is de oudste het huis uitgevlucht naar een vriendinne tje in een dorp verderop, ver weg van de angstwekkende stem, die hier om de haverklap 'Meiden!' roept. Dus deze ochtend is het een eenza me strijd voor deze independent woman. De uitdaging zit in het ontstoppen van de afvoer van de wasmachine. De afvoer is een dui delijk geval van maandagochtend- loodgieterswerk en is dus gere geld verstopt. Maar gelukkig be staat er ontstopper. Ik haal de af- voerslang uit het pijpje en doe mijn chemische ding. Ik draai een was en zie dat het resultaat onvol doende is. Zoals de gebruiksaan wijzing aangeeft volgt een tweede chemische donatie aan het riool. Vrolijk zet ik weer de wasmachi ne aan en ga nog wat klusjes doen. Als ik na een uurtje ga kij ken hoor ik al van een afstandje een gepiep dat mijn wasmachine nooit laat horen. Dat en twee rode lampjes maken de conclusie een voudig: het probleem is allesbehal ve opgelost. Sterker nog, er is nu écht een probleem. Water overal, zelfs bovenop de wasmachine. De afvoerslang die ik 'even' aan het rekje op de wasmachine had ge hangen, hangt daar nog steeds en heeft zijn water over de wasmachi ne uitgebraakt. En dus kan ik even gaan dweilen, even de wasmachi ne kantelen zodat het waterslot er weer afschiet en even de was op nieuw draaien. Weet u, ik denk dat ik voorlopig maar even ga zit ten. Maar eerst 'even' de afvoer slang op zijn plek hangen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Helen Köching en Lukas Wewering uit Bocholt. Of je als Duitser nou aan schuift in een restaurant of bij de receptie van een camping: Nederlands proberen al tijd Duits te spreken. „En dat is heel erg aardig van ze", vinden He len Köching en Lukas Wewering (beiden 23) uit Bocholt. De twee jongeren zitten een week je op de camping in Westenschou- wen. Ze verbazen zich er soms over hoe vanzelfsprekend het voor Nederlanders is om Duitse toeris ten in hun eigen taal aan te spre ken. „Als je ergens bent, beginnen mensen automatisch in het Duits tegen je te praten. De menukaarten in de restaurants hebben meestal zelfs een Nederlandse en een Duit se versie." Natuurlijk, de Nederlanders maken wel eens fouten. „Zinnen zijn grammaticaal niet altijd correct. Der, die en das, bijvoorbeeld, zijn moeilijk voor Nederlanders", zegt Helen. „Maar dat is niet erg. We be grijpen alles goed. Zo niet, dan schakelen ze even makkelijk naar het Engels." Helen en Lukas zouden niet graag in het Nederlands aangesproken willen worden. „We spreken de taal zelf niet, al kunnen we het wel een klein beetje verstaan", zeggen ze bijna verontschuldigend. „Mis schien zouden we beter Neder lands moeten leren." Max, Claudia, Michaël en Lena Holtermann uit Goch. Duitsers die in Nederland op vakantie zijn, gaan er soms zonder nadenken van uit dat ze in hun eigen taal aan gesproken worden. Dat is een slech te zaak, vindt Michaël Holtermann uit Goch. Hij verblijft op camping Julianahoeve in Renesse, samen met zijn vrouw Claudia, zoon Max (10) en dochter Lena (7). Michaël stelt het erg op prijs dat Nederlanders de moeite nemen om Duits te praten in restaurants en winkels. Daar zouden de Duit sers nog wat van kunnen leren, vindt hij. „Het maakt mij niet uit dat Nederlanders soms fouten ma ken in het Duits. Ik denk dat het be langrijker is dat Duitsers eens wat beter Nederlands leren spreken", zegt Michaël. Hij maakt een veront schuldigend gebaar. „We zijn al vijf of zes keer in Zeeland op vakantie geweest. Ik ben van plan om een cursus te gaan volgen. Maar dat is er nog niet van gekomen." Zijn vrouw Claudia is het met hem eens. „We wonen vlak bij de grens. Onze zoon Max krijgt in de laatste jaren van de basisschool Neder landse les. Dat vind ik heel goed." Ze kent inmiddels wel enkele woorden Nederlands, maar durft haar kennis nog niet toe te passen. „Het voelt zo gek om Nederlands te spreken. Ik ben bang dat ze me uitlachen." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van €77,65 per kwartaal (na2s> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal rorgvuldlg om met persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere inloimalle aan. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Staatssecretaris Henk Bleker (Natuur) wil de na tuurregels rondom het Veerse Meer versoepelen. Maar daarmee verandert niets. Bleker schrapt in dertien Natura 2000-gebieden regels voor de be scherming van bepaalde planten en diersoorten. Rond het Veerse Meer gaat het om de Noordse Woelmuis. Die was tot nog toe be schermd door de Natuurbescher mingswet én de Flora- en Fauna wet. Met de ingreep van Bleker ver valt de bescherming in de Natuur beschermingswet Een ingreep die lijkt ingegeven door de politieke wens om 'koppen op Europese re gels' te schrappen. Het ministerie van ELI kondigde maandag aan dat nu meer ruimte ontstaat voor economische en maatschappelijke activiteiten op het Veerse Meer. Maar dat is niet zo, licht Bouke Bouman van de provincie Zeeland toe. „De Noordse Woelmuis is niet vogelvrij verklaard. Hij blijft be schermd. En voor de toetsing van plannen maakt het niets uit." De Noordse Woelmuis was tot 1961 de enige muizensoort op Noord-Beveland, aldus Bouman. Door de aanleg van de Zandkreek- en Veersegatdam rukte de veld muis op naar Noord-Beveland en verdreef de Noordse Woelmuis. Die Europees beschermde soort komt nu alleen nog voor rond het Veerse Meer en de inlagen aan de noordkant van de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2