moet een keer stoppen sport 12 7 Het materiaal Rubber dinsdag 31 juli 2012 De Holland Acht (onder) in actie op de roeibaan van Eton Dorney. waarmee Simon zich naar een feest had laten vervoeren. Het is een van de vele herinnerin gen van Simon die bijna melancho lisch wordt. Hij beseft met de dag meer dat na deze Spelen een einde komt aan zijn mooie loopbaan. „Ik begin het een beetje door te krij gen." Al komt het niet makkelijk over zijn lippen. „Deze finale als laatste race. Moeilijk. Ik zou willen dat er een anti-verouderingspil be stond." Hij is ook realist. „Je weet: het houdt een keer op. Ik beleef deze Spelen daarom intensiever dan de vorige keren." Simon voelt zich bevoorrecht. „Het is nog steeds heel leuk om te doen en mee te maken. Het blijft bijzonder. De Spelen zijn zó om vangrijk, met niets te vergelijken. Hier doe je het allemaal voor." De honger is nog niet gestild. De ultieme beloning ligt binnen hand bereik. „Als iedereen zijn taken 'uit voert, kan iets moois gebeuren. Maar voor een medaille moet er nog wel een tandje bij." Dan stelt Simon, verrassend, vast dat hij zich in tijden („Zeker tien jaar" niet zo sterk heeft gevoeld. De sleet zich er nog niet op. „Natuur lijk, die gasten van 25 kunnen meer hebben, maar het valt me mee. Ik ben echt beter dan vier jaar geleden. Toen voelde ik me soms een wrak, kon ik het soms minder goed aan dan nu. Ik ben meer gehard, heb intensiever ge traind. Zelfs voor mij heeft dat zin gehad. Ik heb me weten te verbete ren." En dat in een campagne die niet rimpelloos verliep. Een andere coach, nieuwe boten en aanpassin gen van de opstelling. „Ach", zegt Simon, die van slagpositie verhuis de naar de plaats voor boegman Sjoerd Hamburger, „gedoe hoort erbij. Mijn plaats? Ik kan overal foto Olaf Kraak/ANP wel roeien." Over de inbreng van Mijnders („Diederik is bij vlagen magistraal") zegt Simon: „René heeft meer lijn gebracht op het technische vlak. We zijn dichter bij elkaar gekomen. We richten ons nu op de hoofdzaken in plaats van op twintig dingen tegelijk." Ook de boot lijkt eindelijk de juis te. „Het is net als met een paar nieuwe schoenen", legt Simon uit. „Je probeert maatje 42, dan 43 en komt uit op 42,5. In die sfeer moet je het zien." Liever enig tumult dan geen ge donder, zegt Simon lachend. „Zon der gedoe ben je minder scherp." Ongebruikte toegangskaarten van internationale sportfederaties wor den de komende dagen te koop aangeboden aan 'gewone' toe schouwers. Dat heeft het organisa tiecomité besloten, nadat ophef was ontstaan over het grote aantal lege stoeltjes. Het gaat om onge veer 3000 kaarten. foto AP door Peter van der Meeren In de sport draait het om details. Het materiaal is van het grootste belang om een goede prestatie te kunnen leveren. Li Jiao, Li Jie en Elena Timina, die samen het Nederlands team bij het tajeltennis vormen, weten er alles van. Hun batjes hebben de hoogste prioriteit. Het tafeltennisbatje is een prachtig ding. Neem het handvat. Dat kan ge vuld zijn met schuim dat trillingen absorbeert of met korreltjes die zweet opnemen. Ook kan het een loden kogeltje bevatten dat de snel heid van de bal beïnvloedt. Voor het handvat en de rest van het slagwa pen (frame) wordt bij voorkeur balsahout gebruikt, de lichtste hout soort. Er zijn batjes die bestaan uit vijf op elkaar gelijmde lagen hout. Ze mogen elke afmeting, vorm en gewicht hebben, maar het blad (het ron de plankje boven het handvat) moet vlak en onbuigzaam zijn. Op het blad worden, aan beide kanten, rubberen matjes aangebracht. Niet te dik: 85 procent van het blad moet van hout zijn. Er zijn matjes met lange noppen, halflange noppen, korte noppen en geen noppen. Een aanvaller speelt met gladde rubbers, waardoor het balletje van 2,7 gram met veel effect en snelheid kan worden geslagen. Een verdediger achter de tafel van 274 bij 152,5 centimeter gebruikt rubbers met noppen of juist een glad 'anti-spinrubber', om het spel van aanvallers te ontrege len. Het rubber met gewone nopjes mag niet dikker zijn dan 2 millime ter, het rubber met grotere noppen niet dikker dan 4 millimeter. Dit in clusief de lijm. Een speler moet met een zwarte en rode laag spelen, zo dat de opponent kan zien welk rubber wordt gebruikt. Tot 2007 was het gebruikelijk dat het rubber net voor een wedstrijd werd aangebracht. Het nastrijken met een rollertje diende om luchtbelle tjes weg te krijgen. De lijm was net na het aanbrengen nog wat elastisch, waardoor meer snelheid aan de bal kon worden gegeven. Dat is nu ver boden, omdat de vrijkomende lijmdampen problemen gaven in kleedka mers en speelzalen. Een andere 'truc' mag ook niet meer: spelers warm den hun batje op in een magnetron, waardoor de noppen extra elastisch werden. Ook goed voor de balsnelheid. Voor een knappe rubberlaag wordt 50 euro neergelegd. De gladde rubbers worden gereinigd met een speciale vloeistof. Niet te vaak, omdat het rubber dan 'sterft'. Roeier Roel Braas van de Holland Acht toen ze Spelen in het kort C Het historische debuut van judoka Wodjan Ali Seraj Abdulrahim Shaherkani, die zonder hoofddoek zou deelnemen aan de Olympische Spelen, lijkt in het water te vallen. De vader van de judoka uit Saudi- Arabië dreigt haar terug te trekken van het toernooi, omdat hij zijn dochter niet wil laten deelnemen zonder hajib. De judobond had eer der al aangegeven dat Shaherkani niet mag meedoen met hoofd doek, omdat ze dan een blessure ris keert. Sha herkani en hardloopster Sarah Attar zijn de eer ste vrouwelij ke sporters ooit van Saudi-Arabië op de Olym pische Spelen. Michel Morganella is gisteren uit de olympische voetbalselectie van Zwitserland gezet, nadat hij een ra cistisch getint bericht op Twitter had gepost. De verdediger van Palermo schreef na de nederlaag (2-1)van de Zwiters te gen Zuid- Korea: 'Ik sla alle Korea- nen kapot, ik ga jullie al lemaal in brand ste ken. Stelle tje mongo len.' Morga nella (23) heeft zijn excuses aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27